تخفیف ویژه
آخر هفته با اخبار دانش‌آموزی/ از تمدید کنکور تا سال آینده تا اجرای طرح تعطیلات زمستانی | رهپویان دانش واندیشه

آخر هفته با اخبار دانش‌آموزی/ از تمدید کنکور تا سال آینده تا اجرای طرح تعطیلات زمستانی

آخر هفته با اخبار دانش‌آموزی/ از تمدید کنکور تا سال آینده تا اجرای طرح تعطیلات زمستانی

اخبار دانش آموزی

این هفته جنجالی‌ترین مربوط می‌شد به حذف کنکور و قانونی که باید امسال تکلیفش روشن می‌شد. اما مسئولان آموزش و پرورش تصمیم گرفتند تصویب و بررسی قانون را به سال بعد موکول کنند. خبر وزیر آموزش و پرورش در خصوص تعطیلی دانش‌آموزان در فصل زمستان هم از اخبار داغ این هفته بود.

وزیر آموزش پرورش با طرح تعطیلات زمستانی مدارس موافقت کرد

محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره تعطیلات زمستانی دانش‌آموزان گفت: ما موافق دوهفته تعطیلات زمستانی‌ مدارس هستیم و‌ تلاش می‌کنیم آن را در سال جاری اجرایی کنیم. برای تعطیلات زمستانی با سایر دستگاه‌های ذی‌ربط هماهنگ هستیم و بر همین اساس دو هفته تعطیلی بین سال تحصیلی را دنبال می‌کنیم اما احتمالاً شروع و‌ خاتمه سال تحصیلی دستخوش‌ تغییراتی خواهد شد.

البته این مصوبه نیاز به تایید مجلس هم دارد و باید دید در گام بعدی مجلس با این طرح موافقت می‌کند یا نه. پیش‌تر در خصوص تعطیلات یک ماهه مذاکراتی انجام شده بود اما به نتیجه نرسید.

وزیر برای تعطیلی مدارس در ماه خرداد شرط گذاشت

با توجه به تداخل ماه رمضان با فصل امتحانات دانش‌آموزان، وزیر آموزش پرورش برای تعطیلی مدارس ابتدایی از اول خرداد شرط گذاشته است. سیدمحمدبطحایی در گردهمایی اعضای شورای معاونان ومدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران، گفت: باتوجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان، در دوره ابتدایی اگر تدریس کتابها و ارزشیابی تا پایان اردیبهشت ماه به پایان برسد، نیازی نیست دانش آموزان در خرداد ماه در مدرسه حضور پیدا کنند.

حذف کنکور

مجلس ناچار است قانون حذف کنکور را تمدید کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس ناگزیر به تمدید زمان اجرایی شدن قانون سنجش و پذیرش است، گفت: قانون حذف کنکور در حال حاضر قابلیت اجرا ندارد. سید جواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه تاکنون مدل جایگزینی برای کنکور طراحی نشده است، گفت: کنکور مانند سال‌های گذشته اجرا می‌شود؛ اگرچه مجلس برای حذف کنکور قانونی تصویب کرده اما افراد مسئول به وظایف خود در این زمینه عمل نکرده‌اند.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر قانون حذف کنکور قابلیت اجرا ندارد؛ مدل جایگزینی برای حذف کنکور تا به امروز تعریف نشده و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این زمینه در حال بررسی‌های لازم است اما هنوز گزارشی به کمیسیون آموزش ارائه نشده است.

اختصاص سهمیه پنج درصدی به کنکوری‌های کرمانشاهی

این هفته دوباره بحث اختصاص سهمیه به کرمانشاهی‌های زلزله زده داغ بود. رئیس سازمان مدارس غیردولتی آموزش و پرورش از اختصاص ۵ درصد سهمیه کنکور به دانش آموزان کرمانشاهی به مدت سه سال خبر داد.

مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در آیین اختتامیه دوره آموزشی فرهنگی جامع کنکور ویژه دانش‌آموزان استان کرمانشاه از ایجاد رشته تحصیلی دانشگاهی پر طرفدار در کرمانشاه خبر داد و خاطرنشان کرد: با رایزنی‌های صورت گرفته با آموزش عالی ۵ درصد از سهمیه کنکور به دانش‌آموزان مناطق زلزله زده اختصاص یافت.

او در ادامه گفته است: این سهمیه تا ۳ سال متوالی آینده برای دانش‌آموزان مناطق زلزله زده لحاظ می‌شود اما آموزش و پرورش به دنبال افزایش این سه سال است.

خبرهای جدید از سهمیه دانش‌آموزان کرمانشاهی زلزله زده در کنکور 97

فرهاد تجری، نماینده سر پل ذهاب، در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت تحصیلی دانش آموزان زلزله زده، گفت: سهمیه‌ای که برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شد، اختصاص 5 درصد از ظرفیت صندلی‌های استان کرمانشاه به دانش آموزان زلزله زده جدای از پذیرفته شدگان در حالت عادی است.

او در ادامه توضیح داد: البته با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته با سازمان سنجش پیشنهاد داده شده است که این 5 درصد به استان‌های مجاور استان کرمانشاه نیز تعمیم داده شود تا دانش آموزان کرمانشاهی امکان پذیرفته شدن در رشته‌های مناسب را داشته باشند.

فنی و حرفه‌ای ها بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند

به نظر می‌آید با اقداماتی که در آموزش و پرورش انجام شده، کنکور برای فنی‌حرفه‌ای ها از سال دیگر برگزار نشود. معاون آموزش متوسطه در مراسم انعقاد تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فنی و حرفه‌ای در این خصوص گفته است: در شورای پذیرش دانشگاه هم آموزش و پرورش را مورد توجه قرار داده است و از سال ۹۸ کنکور برای هنرجویان فنی و حرفه‌ای حذف می‌شود و برای کنکور ۹۷ هم مصوبه‌ای داشتیم که همه فارغ التحصیلان بدون آزمون وارد دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای شوند همچنین برای کنکور ۹۸ شرایط همانگونه خواهد بود.

او در ادامه گفته است: پیش بینی فعلی این است که دانش آموزان سه سال در هنرستان‌ها تحصیل کنند و دو سال دیگر را در دانشگاه تحصیل کنند و با پنج سال تحصیل وارد بازار کار شوند. کارآموزی و کارورزی دانش آموزان یکی از بند‌های این تفاهم نامه بود  تا  درس کارآموزی را در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای طی کنند همچنین هنرستان‌های جوار دانشگاه مدنظر است تا دانش آموزان پنج  سال دوران تحصیل خود را در آنجا بگذرانند.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای مستقل از آموزش و پرورش اداره می‌‌شود

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از تصمیم سازمان برنامه و بودجه برای جداسازی این دانشگاه از آموزش و پرورش خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این تصمیم تخصیص اعتبار به دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای زیر نظر آموزش عالی و بر اساس شاخص‌های مشخص مانند سایر دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

دکتر ابراهیم صالحی عمران با اشاره به این اشکال در اداره دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: یکی از مشکلات دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای این است که اسم این دانشگاه در سازمان برنامه‌ و بودجه به عنوان دانشگاه ثبت شده است ولی زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش قرار دارد، بنابراین این مشکل موجب بلاتکلیفی دانشگاه فنی و حرفه‌ای شده است بطوریکه دانشگاه‌ بودن و یا زیر نظر آموزش و پرورش بودن آن مشخص نیست در نتیجه بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای بطور کامل تخصیص نمی‌یابد.

او ادامه داد: در حال حاضر این دستور از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام شده است که بر اساس آن دانشگاه فنی و حرفه‌ای همانند سایر دانشگاه‌های کشور مستقل می‌شود و بودجه مستقلی نیز دریافت می‌کند. منتظر تصمیم نهایی سازمان برنامه و بودجه کشور برای جداسازی دانشگاه فنی و حرفه‌ای از بخش آموزش پرورش هستیم، امیدواریم به زودی این تصمیم اجرایی شود.

صالحی در آخر گفت: بودجه امسال دانشگاه فنی و حرفه‌ای همانند سال گذشته است اما اگر این بخش از آموزش و پرورش خارج شود تخصیص بودجه این دانشگاه زیر نظر آموزش عالی قرار می گیرد و همانند سایر دانشگاه‌های آموزش عالی بر اساس شاخص‌هایی مشخص بودجه دریافت می‌کند.

مطالب مرتبط:

آخر هفته با اخبار دانش‌آموزی/ از تمدید کنکور تا سال آینده تا اجرای طرح تعطیلات زمستانی

درباره نویسنده

محسن خسروجردی