آخر هفته با اخبار دانش‌آموزی/ از گمانه زنی برای حذف کنکور تا تصمیم‌گیری درباره افزایش سهمیه‌ها

آخر هفته با اخبار دانش‌آموزی/ از گمانه زنی برای حذف کنکور تا تصمیم‌گیری درباره افزایش سهمیه‌ها

اخبار دانش آموزی

هفته‌ای نیست که خبر از حذف کنکور نباشد و این روزها با توجه به نزدیک شدن به ایام آزمون سراسری و غول بزرگ کنکور خبرهای ضد و نقیض هم بیشتر شده است. عده‌ای از مسئولان که حذف کنکور را غیر ممکن اعلام می‌کنند و عده‌ای دیگر همچنان امیدوار هستند. این هفته خبرهایی هم در خصوص افزایش سهمیه‌ها وجود داشت. با هم اخبار کنکور و آموزش این هفته را مرور می‌کنیم.

پرونده سهمیه‌های پر ماجرای سال گذشته روی میز شورای عالی انقلاب فرهنگی

این هفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که با توجه به تغییری که در سال گذشته در سهمیه‌های کنکور ایجاد شده بود و اعتراضاتی به همراه داشت، این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد. منصور کبگانیان به خبرگزاری مهر گفت: بررسی و رسیدگی به وضعیت سهمیه‌های کنکور به دو بخش تقسیم شد، بخش اول سهمیه‌هایی که نتیجه آن در درازمدت مشخص شده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شود. بخش دوم، سهمیه‌هایی بود که قرار شد با تعامل با مجلس و دولت فکری برای آن شود تا مشکلات سال گذشته را نداشته باشند.

سهمیه کنکور به زلزله زده‌ها هم می‌رسد؟

وقوع زلزله در کرمانشاه، دانش‌آموزان کنکوری این مناطق را هم دچار چالش کرد. به طوری که گفته می‌شود یکی از نیازهای مهم آنها دریافت سهمیه‌ای ویژه برای قبولی در کنکور است.  مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در این خصوص گفته است: در نظر گرفتن سهمیه کنکور برای دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده مهم‌ترین خواسته آنها است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم مجید پزدان‌پناه در مراسم تکریم معلمان که در کرمانشاه برگزار شد، گفت: در زلزله آبان ماه سال گذشته ۷۸ دانش‌آموز و ۲ معلم جان خود را از دست دادند. دو هفته پس از وقوع زلزله مدارس در مناطق زلزله‌زده غرب استان کرمانشاه برقرار و دانش‌آموزان در چادر، کانکس و ساختمان‌های تخریب نشده مشغول به تحصیل شدند. برای کمبود ساعت تدریس از دست رفته چهار نوبت کلاس‌های فوق برنامه توسط مدرسان بر جسته کشور و هر بار به مدت هفت روز برای دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی مناطق زلزله‌زده برگزار شد.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۷۰ دانش‌آموز پیش دانشگاهی برای شرکت در کلاس علمی و فرهنگی به تهران اعزام می‌شوند، گفت: پک‌های کمک آموزشی نیم میلیون ریالی به دانش‌آموزان پایه‌ها اول، دوم و سوم هر مقطع و مقطع پیش دانشگاهی اهدا شده است. باید توجه داشت که در حال حاضر نیاز ویژه دانش‌آموزان کرمانشاهی قبولی در کنکور است.

سهمیه ۵درصدی دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، جاسمی، هم خبر داده است که به دانش آموزان کرمانشاهی قرار است سهمیه‌ای پنج درصدی تعلق پیدا کند. او در این خصوص ادامه داده است: در این زمینه با رئیس سازمان سنجش مکاتبه داشته‌ایم و وی سهمیه ۵ درصدی مناطق زلزله‌زده را که مربوط به سنوات گذشته بوده ارائه کرده است.

بررسی سهمیه دانش آموزان زلزله‌زده کرمان در کنکور

این هفته نحوه تخصیص سهمیه به دانش آموزان آسیب دیده از زلزله استان کرمان در کمیسیون مشورتی بررسی شد. در جلسه ۶۹۸ کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، درخواست اختصاص سهمیه پذیرش برای دانش آموزان ساکن در بخش‌های آسیب دیده از زلزله دی‌ماه استان کرمان در درستورکار قرار گرفت. ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، با اشاره به ماده واحده «اختصاص سهمیه به داوطلبان آزمون سراسری دانشگاه‌ها در مناطق زلزله‌زده کشور» مصوب جلسه ۷۳۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی و آئین نامه اجرایی مربوط به این ماده واحده توضیحاتی پیرامون شرایط لازم جهت اختصاص سهمیه خاص ارائه کرد.

وی گفت: با توجه به مواد ۱ و ۲ آئین نامه اجرایی مذکور مکاتبات لازم با وزارت کشور در خصوص مشخص کردن شهر‌ها و بخش‌هایی که زلزله در سال جاری منجر به خسارت مالی و جانی برای ساکنان آن مناطق شده است. در صورت دارا بودن شرایط لازم در آئین نامه، با تائید نهایی شورای سنجش و پذیرش مراتب به اطلاع داوطلبان خواهد رسید و هنوز در این زمینه تصمیمی اتخاذ نشده است.

اصلاح نحوه سهمیه‌بندی کنکور برای خانواده جانبازان

خبر بعدی در خصوص سهمیه‌ها مربوط می‌شد به سهمیه جانبازان. نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست کمیسیون مذکور گفت: اصلاح قانون برنامه ششم و همچنین قانون جامع ایثارگران در دستور کار قرار گرفت. هدف از اصلاح قوانین این بود که جانبازان زیر ۲۵ درصد هم بتوانند از سهمیه ماده ۷۰ قانون ایثارگران و ماده ۹۰ قانون برنامه ششم استفاده کنند.

هادی قوامی توضیح داد: بنا به اصلاحات صورت گرفته اعضای خانواده جانبازان زیر ۲۵ درصد که ۸۰ درصد آخرین نمره فرد پذیرفته شده در غیر سهمیه را بیاورند و  اعضای خانواده جانبازان بالای ۲۵ درصد که ۷۰ درصد نمره خام آخرین فرد پذیرفته شده در کنکور را کسب کنند از امتیازات این قانون بهره مند می‌شوند.

کنکور در آینده حذف می‌شود؟

اما بحث حذف کنکور که یکی از ماجراهای داغ اخبار این هفته بود و نماینده‌های مجلس سهم بسیاری در این خبر سازی‌ها داشتند. کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت، یکی از افرادی بود که حذف کنکور عملی می‌دانست. وی با اشاره به اینکه در برخی رشته‌های خاص که متقاضی زیادی دارند می‌توان کنکور برگزار کرد، گفت: قطعا کنکور در آینده حذف می‌شود، چرا که در حال حاضر دانشگاه‌ها با صندلی‌های خالی مواجه هستند و این مسئله ضرورت برگزاری کنکور را کمتر می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کنکور در بسیاری از رشته‌ها حذف شده و امیدواریم پذیرش دانشجو در دیگر رشته‌ها هم بر اساس معدل انجام شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه اراده‌ای برای حذف کنکور وجود ندارد و از وزیر علوم هم در این باره سوال کردیم که باید به نمایندگان مجلس پاسخ دهد.

حذف کامل کنکور به دلیل ظرفیت محدود دانشگاه‌های برتر و کیفیت متفاوت مدارس غیرممکن است

نماینده دیگر مردم رشت هم چهره خبرساز بعدی بود که حذف کنکور را غیر ممکن قلمداد کرد. محمدصادق حسنی با اشاره به اینکه کنکور فعلی در مقایسه با کنکور ۳۰ سال پیش حذف‌شده گفت: حذف کامل کنکور به دلیل ظرفیت محدود دانشگاه‌های برتر و کیفیت متفاوت مدارس غیرممکن است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در رشت با اشاره به عدم حذف کنکور به دلیل ناتوانی دولت در اجرای قانون آن اظهار کرد: اگر ماهیت کنکور ۳۰ سال گذشته با کنکور فعلی مقایسه شود نشان می‌دهد کنکور حذف‌شده است و دلیل برای حذف شکلی آن وجود ندارد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با اشاره به اینکه متقاضیان و خانواده‌های آن‌ها مایل‌اند در بهترین دانشگاه ادامه تحصیل و از آن فارغ شوند اظهار کرد: در شرایط فعلی و عدم ظرفیت‌های یکسان دانشگاه‌ها در کنار تفاوت استعدادها حذف کنکور شدنی نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه اگر معیار معدل آموزش‌وپرورش باشد نحوه ورود محصلان به دانشگاه‌ها ناعادلانه خواهد بود، تصریح کرد: درست است که دانش آموزان با معدل مثلاً بالای ۱۹ در بهترین دانشگاه‌ها می‌توانند وارد شوند اما نوع مدارس، توجه به مناطق و موارد دیگر را چگونه می‌خواهند در سیستمی غیر از سیستم کنکور اجرایی و عدالت را در ورود متقاضیان دانشگاهی به دانشگاه‌های برتر اعمال کنند.

آخرین تصمیم‌گیری‌ها درباره حذف کنکور

با اینکه خبرهای ضد و نقیض بسیار بود اما در نهایت معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد که هنوز تصمیم مشخصی گرفته نشده است و جلسات در حال برگزاری است. معاون آموزشی وزیر علوم گفت: شورای سنجش و پذیرش در حال بررسی موضوع حذف کنکور است، جلساتی هم با آموزش و پرورش داشته‌ایم. مجتبی شریعتی‌نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در گفت‌وگو با فارس، درباره آخرین تصمیم‌گیری‌ها درباره حذف کنکور، گفت: برای بررسی وضعیت کنکور و تصمیم‌گیری پیرامون ارائه مدل جدید سنجش و پذیرش کارگروه‌هایی تشکیل شده و مدلی هم تدوین شده است که در حال کار بر روی این مدل هستیم.

وی افزود. تحقق مساله حذف کنکور قطعا در گرو هماهنگی با دو دستگاه آموزش و پرورش و وزارت بهداشت است. در حال هماهنگی هستیم تا به برنامه مدونی برسیم و سپس برنامه را اعلام کنیم. نمی‌توانم تاریخ قطعی برای اعلام برنامه بگویم زیرا گفتن تاریخ نیازمند کار کارشناسی است ولی امیدوارم در آینده نه چندان دور بتوانیم برنامه حذف کنکور را اعلام کنیم.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی