تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سنگال | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سنگال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سنگال

سنگال

تیم ملی فوتبال سنگال در گروه H جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های لهستان، کلمبیا و ژاپن هم گروهی شده است. این تیم پس از سال 2002 میلادی و عملکرد درخشانش در آن دوره دومین بار است که به جام جهانی راه پیدا کرده. مربی این تیم در این دوره سیسه است که در سال 2002 میلادی در این تیم درخشیده بود. 

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 24 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با سنگال دومین تیم گروه H این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال سنگال

تیم سنگال معروف است به تیم شیرهای ترانگا و اولین بار در سال 2002 توانستند وارد جام جهانی شوند. تیم ملی فوتبال سنگال در همان سال 2002 میلادی توانست به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام جهانی راه پیدا کنند. در آن زمان سنگال در جمع تیم‌هایی آفریقایی مثل کامرون و غنا قرار گرفت که توانسته بودند به این مرحله از بازی‌های جام جهانی راه پیدا کنند.

تیم ملی فوتبال سنگال

سنگالی‌ها در آن دوره در مرحله توانستند با شکست فرانسه و دو تساوی در برابر دانمارک و اروگوئه به مرحله بعدی صعود کنند و سپس در مرحله 16 تیم توانست صعود را شکست دهند. در نهایت در مرحله یک چهارم نهایی از ترکیه شکست خوردند. سنگال در جام جهانی 2018 میلادی سنگال پس از شکست 2 بر صفر آفریقا در دهم نوامبر سال 2017 میلادی توانست صعود خودش به جام جهانی را قطعی کند.

این دومین بار در تاریخ است که سنگال توانسته به جام جهانی بیاید. این تیم با سیستم 3-3-4 بازی می‌کند و آلیو سیسه بازیکن این تیم که در جام جهانی سال 2002 میلادی در این تیم بازی می‌کرد، مربی‌گری این تیم را برعهده دارد. کاپیتان این تیم شیخو کوباته است و هنری کامرا با 99 بازی ملی و 29 گل زده رکورددار این تیم محسوب می‌شود.

نخستین بازی تیم ملی فوتبال سنگال در سال 1961 میلادی در برابر بنین برگزار شد که در آن بازی سنگال 4 بر 3 مغلوب این تیم شد. بهترین پیروزی این تیم در سال 2010 میلادی و دربرابر موریس با نتیجه 7 بر صفر رقم خورد. شکست 4 بر صفر در برابر نیجریه در سال 1063 میلادی، در سال 1965 میلادی در برابر مالی، در سال 1969 میلادی در برابر گینه از بدترین شکست‌های این تیم به حساب می‌آید.

سادیو مانه

بازیکن معروف تیم سنگال: سادیو مانه

تیم ملی فوتبال سنگال ترکیبی از بازیکنان باتجربه قدیمی و بازیکنان جوان در خود دارد. سادیو مانه فوروارد لیورپول یکی از مهره‌های حیاتی این تیم در جام جهانی امسال به حساب می‌آید. گام‌های او، قدرت و عملکرد بی‌نظیر او در امتیازگیری او را به طلسم سنگال در روسیه تبدیل می‌کند. او متولد دهم آوریل سال 1992 میلادی است.

او از سال 2002 میلادی تاکنون 40 بازی ملی برای سنگال بازی کرده است. مانه در فصل ۲۰۱۴–۲۰۱۵ در بازی که منجر به برد ۶–۱ ساوت‌همپتون مقابل استون ویلا شد توانست رکورد سریع‌ترین هتریک در لیگ برتر انگلستان را طی زمان ۱۷۶ ثانیه به نام خود ثبت کند. مانه در سال ۲۰۱۷ برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیکن سال باشگاه لیورپول شد.

حقایقی درباره سیستم آموزشی سنگال

سیستم آموزشی سنگال از روی سیستم آموزشی فرانسه کپی برداری شده است. حکومت این کشور مسئول ایجاد امکانات لازم برای تحصیل شهروندان است. در ماده 21 و 22 قانون اساسی این کشور حق تحصیل برای کودکان در سال 2001 میلادی قرار داده شد. البته در کنار مدارس دولتی مدارس اسلامی هم در سنگال فعالیت می‌کنند و تابع قوانین حکومتی نیستند.

در سال 1992 میلادی حدود 54 هزار جوان سنگالی شناسایی شدند که به جای تحصیل به کار اجباری مشغول بودند. با اینکه سن قانونی برای ورود به بازار کار در سنگال 15 سال است اما مشاهده می‌شود که کودکان در سنین پایین‌تر در محیط کاری مشغول فعالیت هستند.  کودکانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند شرایط بدتری دارند و عمدتا به جای رفتن به مدرسه به کار کشاورزی مشغول‌اند.

سیستم آموزشی مدارس سنگال

دوره ابتدایی

تحصیل در مدارس غیردینی تا سن 16 سالگی اجباری و رایگان است و البته این قانون در مدارس اسلامی و مناطقی که مدارس دینی ترجیح داده می‌شود متفاوت است. فقر به همراه نبود برنامه مدون بسیاری از خانواده‌ها و کودکان را از ادامه تحصیل منصرف می‌کند. دانش‌آموزان در دوره ابتدایی 6 سال مشغول به تحصیل می‌شوند و پس از این دوره در امتحانی که برگزار می‌شود، برای تحصیل در مقاطع بالاتر آماده می‌شوند.

دوره متوسطه

مدارس سنگال در مقطع متوسطه از نظر کیفیت تفاوت بسیاری دارند. عمدتا دانش‌آموزان برای ورود به مدارس بهتر با هم رقابت شدیدی دارند. دانش آنها در این دوره پس از دو سال با برگزاری آزمون محک زده می‌شود و در صورت قبولی در 4 سال آینده تحصیلات خود را ادامه می‌دهند.

دوره فنی و حرفه‌ای

دانش‌آموزانی که شانس حضور در دوره متوسطه را پیدا نمی‌کنند به سمت بخش‌های غیررسمی‌تر و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌روند تا برای کار در مشاغل مختلف آماده شوند. آنها همچنین به محیطهای کاری مختلف می‌روند و بدون دریافت حقوق کار یاد می‌گیرند. بسیاری از موسسات هم وجود دارند که به آنها کمک می‌کنند تا پس از کسب مهارت در این دوره به مراکز مختلف برای کار معرفی شوند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی