آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

جام جهانی روسیه سن پطرزبورگ

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. از امروز تا روز برگزاری اولین مسابقه به معرفی تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات می‌پردازیم. در این مطلب با روسیه میزبان این دوره و اولین تیم گروه A این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال روسیه

فوتبال در روسیه در کنار هاکی ورزش بسیار مهمی به حساب می‌آید. این تیم با عنوان روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق چهار بار در سال‌های ۱۹۹۴، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ میلادی به جام جهانی فوتبال راه یافته است. تیم ملی فوتبال روسیه، جایگزین تیم فوتبال اتحاد جماهیر شوروی است. پس از فروپاشی شوروی، این تیم نخستین بازی خود را در ۱۶ اوت ۱۹۹۲ در برابر مکزیک انجام داد که آنرا با نتیجه ۲ بر صفر برنده شد. در سال ۲۰۱۶ یوفا تیم ملی فوتبال روسیه را به‌دلیل آشوب‌های هوادارانش در جام ملت‌ها 150 هزار  یورو جریمه کرد. سرمربی این تیم در حال حاضر لئونید اسلوتسکی است. پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی روسیه اولین بازی ملی خود را با تیم مکزیک در تاریخ شانزدهم اوت سال 1992 میلادی برگزار کرد که در این بازی توانست دو بر صفر تیم حریف را ببرد. تیم روسیه در آن بازی بازیکنانی داشت که در زمان اتحادیه جماهیر شوروی در تیم شوروی بازی می‌کردند.

لیگ روسیه پس از فروپاشی شوروی با سرمایه گذاری سریعی که انجام شد، توانست دوباره محبوبیت و کیفیت لازم را بدست بیاورد. البته تیم‌های معروف لیگ روسیه معمولا تحت حمایت مالی شرکت‌های دولتی این کشور قرار دارند. تیم ملی روسیه زمانی که در مسابقات یورو سال 2008 توانست سه بر یک هلند را شکست بدهد توجه جهانی را به سوی خود جلب کرد. در حال حاضر لیگ باشگاهی روسیه یکی از بهترین لیگ‌ های کشورهای شرق اروپا به حساب می‌‌آید.

بازیکن معروف تیم روسیه: ایگور آکینفیف

آکینفیف دروازه‌بان تیم ملی روسیه متولد 8 آوریل سال 1986 است. یک متر و 86 سانتیمتر قد دارد و 77 بازی ملی داشته است. گفته می‌شود ایگور آکینفیف می‌تواند در یک بازی شگفتی خلق کند و همچنین می‌تواند گاف‌های بزرگی هم بدهد! با این وجود تجربه و کیفیت او در دروازه‌بانی می‌تواند شانس بزرگی برای میزبان این دوره از مسابقات باشد. او همچنین کاپیتان تیم ملی روسیه هم هست. آکینفیف با توجه به استعدادی که در سن پایین از خود نشان داده معمولا با دروازه‌بان معروف و اسطوره‌ای روسیه، لف یاشین، و رینات داسایف مقایسه می‌شود. انعطاف پذیری بدن او و حرکات نمایشی که در چارچوب دروازه از خود نشان می‌دهد نکات برجسته‌ای است که او را به یکی از ستارگان فوتبال روسیه تبدیل کرده است.

حقایقی درباره سیستم آموزشی روسیه

وضعیت تحصیلات و سواد: طبق آماری که از سال 2010 وجود دارد، نرخ با سوادی در جمعیت 15 سال به بالای روسیه 99.5 درصد است که به تفکیک جنسیت این نرخ در زنان 99.7 درصد و در مردان  99.6 درصد است. تحصیلات اجباری از سن 6 سال شروع می‌شود و تا 15 سالگی ادامه پیدا می‌کند.

شروع سال تحصیلی: سال تحصیلی در روسیه از ماه سپتامبر یعنی همان ماه مهر خودمان شروع می‌شود و تا ماه ژوئن یعنی همان خرداد ماه (شبیه به سیستم رعایت شده در ایران) ادامه پیدا می‌کند.

ساختار سیستم آموزشی

دوره ابتدایی: این دوره 4 ساله است و از سن 6 سالگی شروع می‌شود تا 10 سالگی.

دوره پیش از دبیرستان(راهنمایی): 5 سال طول می‌کشد و از سن ده سال است تا سن 15 سالگی.

دوره دبیرستان: دو سال طول می‌کشد و از سن 15 سالگی شروع می‌شود و تا سن 17 سالگی ادامه دارد.

دوره فنی و حرفه‌ای: برای افرادی که قصد رفتن به دانشگاه ندارند، این دوره 4 ساله وجود دارد. این دوره از سن 15 سالگی شروع می‌شود و تا 19 سالگی ادامه دارد.

مدرک تحصیلی: به دانش‌آموزانی که دوره دبیرستان را به اتمام برسانند، مدرک دیپلم اعطا می‌شود. نام روسی این مدرک (Attestat o Srednem (Polnom) Obshchem Obrazovanii) است که ترجمه آن مدرک اتمام تحصیلات تکمیلی در مدرسه می‌شود.

وضعیت دانش‌آموزان در روسیه

دانش‌آموزان در روسیه موقع ورود معلم به کلاس بلند می‌شوند و با معلم سلام می‌کنند، تقریبا چیزی شبیه برپا گفتن در مدارس خودمان. همچنین روس‌ها برای ورود به دانشگاه کنکور هم می‌دهند. با توجه به گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، روسیه در مقایسه با سایر کشورهای عضو این سازمان دارای کلاس‌هایی کوچکتر است و در طول سال ساعات آموزشی کمتری دارد.

در سال 2014 میلادی واحد اطلاعاتی اکونومیست، سیستم آموزشی روسیه را به عنوان هشتمین سیستم آموزشی برتر در اروپا و سیزدهمین در جهان انتخاب کرد. از نظر نرخ دستیابی به تحصیلات هم این کشور در رتبه 21 جهان قرار دارد و از نظر مهارت‌های هوشی دانش‌آموزان این کشور رتبه نهم را کسب کرده‌اند.

در سال 2015 میلادی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، دانش‌آموزان این کشور را از نظر مهارت‌های ریاضی و علمی در رتبه 34 جهان میان سوئد و ایسلند قرار داد. در سال 2016 میلادی هم موسسه اقتصادی بلومبرگ این کشور را در بین سه کشور مهم جهان از نظر تحصیلات تکمیلی قرار داد؛ البته با توجه به درصد فارغ التحصیلان این کشور در دوره دبیرستان و ورود آنها به دانشگاه. همچنین جالب است بدانید در سال 2014 میلادی روسیه ششمین مقصد دانشجویان جهان برای ادامه تحصیل بود.

زنگ ورزش در مدارس روسیه

زنگ ورزش در روسیه از اواسط قرن 18 میلادی وارد سیستم آموزشی شد. در سال 1701 میلادی که مدرسه علوم ریاضی و ناوبری در مسکو تاسیس شد، آموزش فعالیت‌های بدنی و ورزش به عنوان درسی اجباری در این مدرسه تدریس شد. پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی زنگ ورزش هم از مدارس حذف شد. در حال حاضر نیز دولت روسیه به دنبال این است تا به صورت جدی‌تر برای ورزش نوجوانان در مدارس برنامه‌هایی را اجرا کند تا فقری که این کشور از نظر سلامت دانش‌آموزان با آن مواجه شده است از این راه جبران شود.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

درباره نویسنده

محسن خسروجردی