آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی آلمان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی آلمان

برلین آلمان

تیم ملی فوتبال آلمان در گروه F سری مسابقات جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های مکزیک، سوئد و کره جنوبی هم گروهی شده است. آلمان چهار سال پیش قهرمان سری مسابقات جام جهانی شد و امسال هم با تمام قوا حاضر شده و به نظر می‌آید یکی از مدعیان قهرمانی این دور از مسابقات جام جهانی باشد.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. سری مسابقات جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با آلمان  اولین تیم گروه F این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال آلمان

تیم ملی آلمان در سال 1908 میلادی تاسیس شد. این یکی از پر افتخارترین تیم‌ها در رقابت‌های جهانی به حساب می‌آید و تاکنون توانسته در چهار جام جهانی سال‌های 1954، 1974، 1990 و 2014 میلادی قهرمان این مسابقات شود. همچنین تیم ملی آلمان در سه دوره مسابقات جام ملت‌های اروپا در سال‌های 1972، 1980 و 1996 میلادی قهرمان شد. تیم ملی آلمان در سال 2017 میلادی هم برای اولین بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. آلمانی‌ها همچنین تاکنون 4 بار توانسته‌اند مقام سومی جهان را بدست بیاورند.

تیم ملی فوتبال آلمان

تیم ملی آلمان تنها کشوری است که توانسته کاپ قهرمانی سری مسابقات جام جهانی را هم در بخش مردان و هم زنان بدست بیاورد. آلمان پس از قهرمانی در دوره پیشین جام جهانی فوتبال توانست بالاترین رتبه الو را در طول تاریخ فوتبال بدست بیاورد. آنها به امتیاز 2 هزار 205 در این رده بندی دست یافتند. آلمان همچنین تنها کشور اروپایی است که توانسته کاپ سری مسابقات جام جهانی را در قاره آمریکا بالای سر ببرد. یوآخیم لوو هافبک سابق تیم ملی آلمان اکنون مربی گری این تیم را برعهده دارد.

آلمانی‌ها معروف‌اند به یازده ملی پوش. آنها در حال حاضر رتبه نخست فیفا را دارند، در حالی که در سال 2006 میلادی در پایین‌ترین رتبه خود یعنی 22 قرار داشتند. اولین بازی تیم آلمان در سال 1908 در برابر سوئیس برگزار شد که آنها در این بازی با نتیجه 5 بر 3 مغلوب تیم حریف شدند. بهترین برد آنها با برتری 16 بر صفر در برابر امپراطوری روسیه در سال 1912 میلادی رقم خورد. بدترین شکست‌شان هم بر می‌گردد به سال 1909 میلادی که با نتیجه 9 بر صفر مغلوب تیم آماتورهای انگلستان شدند. آنها تاکنون 18 بار در سری مسابقات جام جهانی و 12 بار در جام ملت‌های اروپا حضور داشتند.

پس از باخت آلمان به فرانسه در نیمه نهایی جام ملت‌های اروپا در سال 2016 میلادی پیش‌بینی کارشناسان این بود که مربی این تیم به روزهای آخرش در تیم ملی آلمان رسیده است. با این وجود این تیم توانست با 10 برد از 10 بازی و 43 گل زده با قدرت زیادی به سری مسابقات جام جهانی صعود کند.

رکوردهای تیم ملی آلمان

آلمان پس از برزیل با 5 قهرمانی در مسابقات جام جهانی تاکنون 4 بار توانسته است قهرمان جام جهانی شود. این تیم چهار بار هم توانسته به مقام دومی این مسابقات برسد. همچنین آلمان تاکنون 13 بار به مرحله نیمه نهایی رسیده است در حالی که برزیل 11 بار در این مرحله حضور داشته است. در 16 سری مسابقات جام جهانی تاکنون آلمان توانسته دست کم در هشت تیم صعود کننده مرحله یک هشتم نهایی قرار داشته باشد.

آلمان همچنین در همه دوره‌های این مسابقات حضور داشته و تنها در سال 1930 میلادی بابت مشکلات اقتصادی نتوانست به سری مسابقات جام جهانی برسد. این تیم سه بار قهرمان جام ملت‌های اروپا شده و سه بار هم به مقام دومی رسیده است. آنها همچنین در همه دوره‌های جام ملت های اروپا حضور داشته‌اند.

تونی کروس

بازیکن معروف تیم آلمان: تونی کروس

کروس یکی از بهترین هافبک‌های اروپا به حساب می‌آید. پاسکاری دقیق او که معروف است به پاسکاری خطکشی، حرکت در فضاهای خالی و چابکی خوبی که در بازی با بازیکنان طرف مقابل از خود نشان می‌دهد همه او را به یک بازیکن درخشان و تاثیر گذار در امتیاز گیری تبدیل کرده است. این بازیکن با کسب امتیاز 79/9 از 10 در جام جهانی قبلی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. آلمان برای قهرمانی در روسیه به وجود کروس نیازی حیاتی دارد.

تونی کروس هافبک تهاجمی تیم رئال مادرید است و پیش از این توانسته به همراه تیم ملی زیر 17 سال آلمان در رقابت‌های جام جهانی به مقام سومی برسد. او توپ طلا و کفش برنز این رقابت‌ها را از آن خود کرد. در تاریخ 11 ژوئیه سال 2014 میلادی نام این بازیکن در میان فینالیست‌های نامزد دریافت توپ طلا قرار داشت. در تاریخ 17 ژوئیه سال 2014 میلادی تیم رئال مادرید اعلام که برای انتقال کروس به توافق نهایی رسیدند. این قرارداد 6 ساله بود و مبلغ آن بین 30 الی 60 میلیون یورو برآورد شد.

حقایقی درباره سیستم آموزشی آلمان

دوره پیش دبستانی و مهدکودک در آلمان به صورت اختیاری است و کودکان از یک سال تا 6 سال می‌توانند در این دوره آموزش ببینند. پس از این دوره آموزش در آلمان به صورت اجباری است. دوره متوسطه در آلمان 5 مدل دارد. مدل اول Gymnasium یا دبیرستان نام دارد که دانش‌آموزان با حضور در این دوره آماده تحصیلات عالی می‌شوند. دانش‌آموزان در مقطع دوازدهم و سیزدهم در این دوره امتحانی به اسم آربیتور را می‌دهند و در صورت قبولی آماده ورود به دانشگاه می‌شوند.

مدل دوم رئال شوله Realschule نام دارد که دانش‌آموزان را به صورت تخصصی آماده می‌کند و در پایان این دوره در مقطع دهم امتحان Mittlere Reife برگزار می‌شود. مدل بعدی هپت شوله (Hauptschule) نام دارد که در آن دانش‌آموزان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌بینند و در پایان آن در مقطع نهم امتحان Hauptschulabschluss و در مقطع دهم امتحان Realschulabschluss  برگزار می‌شود. دو نوع دیگر ه وجود دارد که دانش‌آموزان با ورود به آنها تا مقطع دهم آموزش‌های لازم را می‌بینند. بیش از 99 درصد آلمانی‌ها در سن 15 سال و بالاتر توانایی خواندن و نوشتن دارند.

مدارس در آلمان

دوره ابتدایی

عمده کودکان بین 3 تا 5 سال آلمانی در دوره اختیاری پیش دبستانی و مهدکودک ثبت نام می‌شوند و در این دوره آموزش‌های لازم را برای حضور در دبستان می‌بینند. پس از این دوره کودکان وارد دوره ابتدایی می‌شوند که 4 سال طول می‌کشد و این دوره اجباری است و تا سن 10 سالگی ادامه دارد. در پایان دوره ابتدایی میزان عملکرد دانش‌آموزان بر اساس نمرات کسب شده و بازخورد معلم‌ها و والدین بررسی می‌شود. پس از این دوره آنها می‌توانند برای حضور در سه نوع مختلف مدارس متوسطه تصمیم گیری کنند.

دوره متوسطه

این دوره به چند شکل متفاوت ادامه پیدا می کند. اولین مدل که هپ شوله نام دارد و به عنوان مدارس متوسط کوتاه مدت خوانده می‌شوند. این دوره 5 تا 6 سال ادامه پیدا می‌کند. آنها در این دوره در زمینه جغرافیا، آلمانی، تاریخ، ریاضی و یک زبان خارجی آموزش می‌بینند.

دوره بعدی رئال شوله نام دارد که دوره متوسط خوانده می‌شود و از مقطع پنجم شروع می‌شود و تا دهم ادامه دارد. دانش‌آموزان در این دوره برای کارهای میان رده دولتی و کارهای تجاری آموزش می‌بینند. در این دوره آموزش‌هایی همانند کتابداری، مهارت‌های کامپیوتری، آموزش نویسندگی و یادگیری زبان دوم از جمله آموزش‌هایی است که در این دوره داده می‌شوند.

ژیمناسیوم یا دبیرستان مدل دیگری است که از پایه پنجم شروع می‌شود و تا پایه سیزدهم ادامه دارد. در این دوره درس‌ها به صورت تئوری آموزش داده می‌شوند و دانش‌آموزان باید در کلاس‌های درسی حاضر شوند.

آموزش فنی و حرفه‌ای

نام مدارسی که این دوره در آنها برگزار می‌شود، بروف شوله است که معنای فنی و حرفه‌ای می‌دهد. در این دوره دانش‌آموزان 2 تا 3 سال آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای ورود به مشاغل مختلف را می‌بینند. پس از این دوره دانش‌آموزان می‌توانند آزمون بدهند و در مقاطع بالاتر و کالج‌های آموزشی ادامه تحصیل بدهند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی