تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

تیم ملی فوتبال اروگوئه در گروه A جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های روسیه، عربستان و مصر هم گروهی شده است. اروگوئه پر از ستاره است و با دو بار سابقه قهرمانی در جام جهانی امسال به پشتوانه بازیکنان درخشانش همچون سوارز قصد دارد از گروه A، که به نسبت سایر گروه‌ها ضعیف‌تر است، به مرحله دوم مسابقات صعود کند.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با اروگوئه چهارمین تیم گروه A این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال و سیستم آموزشی این کشور آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی اروگوئه

اروگوئه با اینکه یکی از کوچکترین کشورهای آمریکای جنوبی است اما یکی از موفق ترین سیستم‌های آموزشی را در کل این قاره دارد. نرخ سواد در جمعیت 3.3 میلیون نفری این کشور 98.36 درصد است که این میزان با سوادی باعث شده تا در آمریکای جنوبی از بین 12 کشور مقام اول را داشته باشند و در جهان سی و سومین کشور از نظر بالا بودن نرخ با سوادی باشند.

تحصیلات برای دانش‌آموزان در اروگوئه بین سن 6 تا 11 سال اجباری است. همچنین سیستم آموزشی در اروگوئه در همه سطوح رایگان است. مرکز اصلی و مهم اروگوئه برای تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان این کشور، مونت ویدئو پایتخت آن است. تنها دانشگاه این کشور هم در همین شهر بنا شده است. با توجه به جمعیت کم اروگوئه این فرصت برای دانش‌آموزان وجود داشته که هر 14 نفر یک معلم داشته باشند. به همین خاطر دانش‌آموزان در اروگوئه معمولا وضعیت تحصیلی خوبی دارند و به آنها توجه ویژه‌ای می شود.

تجهیزات مدارس در اروگوئه

قانون اجباری شدن تحصیلات در اروگوئه به قرن نوزدهم میلادی بر می‌گردد. در سال 1877 میلادی قانون تحصیلات عمومی و اجباری در اروگوئه اجرا شد. سیستمی که در آن زمان طراحی می‌شود شکلی از سیستم آموزشی در فرانسه بود.

از سال 2000 میلادی برنامه‌هایی در این کشور برای به روز سازی سیستم آموزشی انجام می‌شود که طی آن تمامی مدارس از نظر فناوری‌های روز دنیا مجهز می‌شوند. همچنین تغییراتی در برنامه درسی هم داده شد که با توجه به این تغییرات ساعت درسی علوم ریاضی و تجربی، تفکر انتقادی و کلاس زبان انگلیسی و پرتغالی افزایش پیدا کرد. همچنین بانک جهانی 28 میلیون دلار به صورت وام به اروگوئه کمک کرد تا مقطع ابتدایی را در این کشور تجهیز کند. اروگوئه با این تغییرات به اولین کشوری تبدیل شد که به دانش‌آموزان خود لپ تاپ مجانی و اینترنت می‌دهد.

در اروگوئه تفاوت قابل توجهی در نرخ سواد میان مردان و زنان وجود ندارد اما تبعیض‌هایی بین نرخ سواد در مناطق روستایی و شهری وجود دارد و مناطق روستایی به میزان بسیاری از شهری‌ها کم سوادتر هستند. در نهایت باید گفت کیفیت آموزشی در اروگوئه بالاست و معلمی در این کشور از نظر جامعه، شغلی قابل احترام و درآمدزا شناخته می‌شود.

ساختار آموزشی

وزارت آموزش و فرهنگ مسئولیت اداره سیستم آموزشی در اروگوئه را بر عهده دارد. سیستم آموزشی این کشور با مقاطعی همچون پیش دبستانی، ابتدایی و آموزش متوسطه شروع می‌شود. در زیر با مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور آشنا می‌شوید.

دوره پیش دبستانی

این دوره برای کودکان تا پنج سال است. بچه‌های تا سه سال نیز می‌توانند در سیستم آموزش ابتدایی خردسالان(چیزی شبیه به مهد کودک در ایران) آموزش ببینند.

آموزش اجباری

آموزش اجباری در اروگوئه 9 سال طول می‌کشد که شامل دوره ابتدایی و پایه اول متوسطه می‌شود.

دوره ابتدایی

این دوره اجباری و رایگان است و 6 سال طول می‌کشد.

دوره متوسطه پایه

در این دوره هم آموزش اجباری است و 3 سال طول می‌کشد. این دوره شامل دو رشته مجزای آموزش عمومی و آموزش فنی می‌شود.

دوره متوسطه دوم

این مقطع اختیاری است و 3 سال طول می‌کشد. این دوره در دبیرستان برگزار می‌شود و دانش‌آموزان آماده تحصیلات در مقاطع بالاتر می‌شوند.

دوره آموزش فنی و حرفه‌ای

آموزش فنی و حرفه‌ای در اروگوئه به 4 قسمت مختلف تقسیم می‌شود. آموزش خدمات، کشاورزی، هنری و صنعتی.

تیم ملی فوتبال اروگوئه

نکاتی درباره فوتبال اروگوئه

تیم ملی فوتبال اروگوئه توسط فدراسیون فوتبال این کشور اداره می‌شود. سرمربی این تیم در حال حاضر اسکار تابارس است. تیم فوتبال اروگوئه با عنوان آسمان آبی شناخته می شود. این تیم اخیرا کاپ قهرمانی مسابقات کوپا آمریکا را برد. 15 بار این کاپ را تا به امروز کسب کرده است. همچنین اروگوئه‌ای‌ها دو بار هم کاپ قهرمانی جام جهانی را بالای سر برده‌اند؛ یک بار در سال 1930 که خود اروگوئه میزبان بود که در آن بازی 4 بر 2 آرژانتین را شکست دادند، باری دیگر در سال 1950 میلادی که برزیل میزبان را دو بر یک بردند. بازی پر هیجانی که نظر تماشاگران بسیاری را به خود جلب کرد.

اروگوئه کوچکترین کشور جهان است که کاپ جام‌ جهانی را برده. آنها در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی 1930 یک میلیون و 750 هزار نفر بودند. دومین کشور با جمعیت کم که کاپ را بدست آورده، آرژانتین است که در سال 1978 حدود 28 میلیون نفر جمعیت داشت. به جز اروگوئه تنها 6 کشور کوچک دیگر شانس حضور در جام جهانی را داشتند؛ کشورهایی نظیر ایرلند شمالی(سه بار)، اسلوونی(دو بار)، والس، جامائیکا، ترینیداد و توباگو و ایسلند.

مردم اروگوئه از طرفداران پر و پا قرص ورزش فوتبال هستند و هر دوره جام جهانی، سه ماه قبل از شروع بازی‌ها خیابان‌ها از استیکرهای بازیکنان معروف و کارت‌های بازی پر می‌شود. به گونه‌ای که شرکت‌های تولید کننده این استیکرها اعلام کردند هر چهار سال سود بسیار بالایی از فروش این استیکرها می‌کنند.

امسال اروگوئه با توجه به اینکه در گروهی ضعیف قرار گرفته شانس بسیار زیادی برای صعود دارد. در گروه A که گفته می‌شود ضعیف ترین گروه این دوره از مسابقات است، امیدی که به میزبان نیست و عربستان هم با توجه به اینکه بازیکن با تجربه ای ندارد خیلی امیدی به صعودش نمی‌توان داشت. به همین خاطر در این گروه همه چشم‌ها به اروگوئه و مصر دوخته شده که به نظر می‌آید صعودشان قطعی است.

لوییس سوارز

بازیکن معروف تیم اروگوئه: لوییس سوارز

سوارز بازیکن پر حاشیه تیم ملی اروگوئه با اینکه مشکلات اخلاقی بسیاری داشته اما به خاطر فوتبال خوبی که بازی ‌می‌کند همواره از سوی کارشناسان فوتبال مورد ستایش قرار گرفته است. او در سالتو به دنیا آمده و پسر چهارم خانواده‌ای هفت نفره است. برادر بزرگتر او پائولو هم به صورت حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کند. او در هفت سالگی به همراه خانواده‌اش به پایتخت اروگوئه مهاجرت کرد. سوارز در خیابان‌ها فوتبال بازی کردن را یاد گرفت. گفته می‌شود پدر بزرگ سوارز سیاهپوست بوده و این موضوع زمانی جالب می‌شود که او را به خاطر توهین به پاتریک اورا سیاهپوست به علت نژادپرستی جریمه کردند. سوارز در سال 2014 میلادی کتاب زندگی‌نامه اش را منتشر کرد. عنوان این کتاب «داستان من» بود.

لوییز سوارز بهترین گل‌زن تاریخ تیم ملی اروگوئه و بازیکن سابق لیورپول که در فصل ۲۰۱۳–۱۴ عنوان بهترین گل‌زن اروپا را از آن خود کرد. وی هم‌اکنون در بارسلونا بازی می‌کند.

لوییس آلبرتو سوارز دیاز مارتینز (به اسپانیایی: Luis Alberto Suárez DeazMartinz) (زادهٔ ۲۴ ژانویه ۱۹۸۷) بیشتر با نام لوییس سوارز شناخته می‌شود. سوارز در رقابت‌های کوپا آمریکا ۲۰۱۱ به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد. او در فینال این رقابت‌ها گل اول بازی را به ثمر رساند و به اروگوئه کمک کرد تا با پیروزی سه بر صفر مقابل پاراگوئه، قهرمان شود.

سوارز که در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به دلیل گاز گرفتن کیه لینی در جریان دیدار تیم ملی اروگوئه و ایتالیا از سوی فیفا برای مدت ۴ ماه محروم بود با قراردادی به ارزش ۷۱ میلیون پوند از آنفیلد راهی نیوکمپ شد.

در خلال مسابقه تیم ملی فوتبال اروگوئه و تیم ملی فوتبال ایتالیا، از سری مسابقات مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، سوارز اقدام به گازگرفتن از کتف جورجو کیه‌لینی کرد. ۲ روز بعد از این اتفاق، کمیته انضباطی فیفا مورخ ۵ تیر ۱۳۹۳ تشکیل جلسه داد و سوارز را به دلیل این عمل غیر ورزشی، به محرومیت از حضور در ۹ بازی ملی و ۴ ماه محرومیت از هرنوع فعالیت فوتبالی، رای داد.

این سومین باری بود این بازیکن در طی یک مسابقه رسمی فردی را گاز می‌گرفت. او قبلاً دست برانسیلاو ایوانوویچ بازیکن چلسی را نیز گاز گرفته بود. قبلاً هم یکبار با پیراهن آژاکس اقدام به گاز گرفتن گوش بازیکن آیندهوون کرده بود. وی در زمان برنامه معارفه به عنوان بازیکن جدید بارسلونا، اعلام کرد که برای ترک عادت گاز گرفتن، در حال درمان در نزد روانپزشکان است.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی ایران

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی فرانسه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی استرالیا

درباره نویسنده

محسن خسروجردی