آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی استرالیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی استرالیا

استرالیا

تیم ملی فوتبال استرالیا در گروه C جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های فرانسه، پرو و دانمارک هم گروهی شده است. استرالیا چهارمین بار است که به طور متوالی در جام جهانی حضور پیدا می‌کند. این تیم در گروهی قرار گرفته که امید به صعود در آن زیاد است.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با استرالیا دومین تیم گروه C این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی استرالیا

سال تحصیلی در استرالیا ایالت به ایالت و در موسسات مختلف متفاوت. اما به طور معمول سال تحصیلی در این کشور از اوایل فوریه(بهمن ماه) شروع می‌شود و تا اواسط دسامبر(آذر ماه) ادامه دارد. در سال 2006 میلادی سیستم آموزشی استرالیا از نظر آموزش خواندن و نوشتن در رده ششم، از نظر علم آموزی در رده هشتم و آموزش ریاضیات در رده سیزدهم جهان از بین 56 کشور قرار گرفته است.

دروس در مدارس استرالیا به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند و سیستم اداره این مدارس تحت نظارت دولت است. نرخ سواد در استرالیا طبق آماری که از سال 2003 میلادی وجود دارد، در بین مردان و زنان 99 درصد است. 20.4 درصد جمعیت استرالیا دانش‌آموز هستند که از این بین 1.9 میلیون نفر در مدارس ابتدایی، 1.4 میلیون در مدارس متوسطه و 1 میلیون نفر در مدارج بالاتر مشغول به تحصیل هستند.

خشونت در مدارس استرالیا

میزان آمار خشونت در مدارس استرالیا ایالت به ایالت متفاوت است. برای مثال در کوئینزلند طبق گزارش وزارت آموزش در ماه جولای سال 2009 میلادی میزان خشونت در مدارس این ناحیه غیرقابل قبول و نگران کننده بود. در کوئینزلند 55 هزار دانش‌آموز در سال 2008 میلادی بابت درگیری از تحصیل تعلیق شدند. سال 2008 میلادی در جنوب استرالیا، 175 مورد حمله خشونت آمیز به دانش‌آموزان، معلم‌ها و سایر کارمندان مدارس گزارش داده شد.

وضعیت مدارس در استرالیا

ساختار آموزشی

سیستم آموزشی استرالیا در مقاطع مختلف شامل پیش دبستانی، ابتدایی، دوره متوسط(دبیرستان) و تحصیلات دانشگاهی خلاصه می‌شود. همچنین افراد می‌توانند برای ورود به بازار کار در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای ادامه تحصیل بدهند.

دوره ابتدایی

تحصیلات در استرالیا تا سن 17 سال اجباری است. کودکان در ابتدا می‌توانند وارد مهدکودک شوند که اجباری نیست. در ادامه در سن 6 یا 7 سالگی وارد دوره ابتدایی می‌شوند و به مدت 6 سال در این مقطع تحصیل می‌کنند.

دوره متوسطه

کودکان پس از طی کردن دوره ابتدایی بدون هیچ ارزشیابی و تمایزی می‌توانند وارد دوره متوسطه و دبیرستان شوند. آنها همچنین در این دوره برنامه درسی مشترکی دارند که تنها این برنامه از نظر مقطع تحصیلی متفاوت است. همچنین آنها تا زمانی که آماده حضور در دانشگاه شوند می‌توانند در این مقطع به تحصیل ادامه دهند.

آموزش فنی و حرفه‌ای

هر ایالت دوره فنی حرفه‌ای مختص به خودش را دارد که در آن دانش‌آموزان می‌توانند به جای تحصیلات آکادمیک با یادگیری مهارت‌های مختلف آماده حضور در بازار کار شوند.

زنگ ورزش در مدارس استرالیا

زنگ ورزش در مدارس استرالیا

نرخ میزان مشارکت نوجوانان در برنامه‌های ورزشی دبیرستان‌ها حدود 40 درصد است که این موضوع استرالیایی‌ها را با چالش روبرو کرده است. بر خلاف بسیاری از کشورها استرالیا خیلی مشکل تامین امکانات ورزشی را ندارد اما در حال بررسی است تا ببیند چه عواملی باعث شده تا دانش‌آموزان در این کشور علاقه‌ای به مشارکت در ساعات ورزش ندارند. چهار گروه در میان دانش‌آموزان استرالیایی وجود دارد که عامل دلزدگی آنها در خصوص عدم حضور در ساعات ورزش است. گروه اول دانش‌آموزانی هستند که می‌خواهند در فعالیت ورزشی حضور پیدا کنند اما بابت شرایط محیطی نمی‌توانند. به طور مثال ممکن است معلم‌هایی ناوارد در ورزش داشته باشند یا اینکه ورزشگاه‌ها از محل زندگی آنها دور باشد.

گروه دوم دانش‌آموزانی هستند که خیلی با مسائل ورزشی سر و کار ندارند و خانواده‌های آنها هم می‌خواهند تمرکز آنها بیشتر روی درس باشد تا موارد دیگر. این دانش‌آموزان بیشترین وقت خود را می خواهند صرف درس خواندن کنند.

گروه سوم هم دانش‌آموزانی هستند که در این دوره‌های ورزشی شرکت می‌کنند اما علاقه‌ای به فعالیت ندارند. این موضوع ممکن است به این خاطر باشد که زنگ ورزش را تکراری و بی هیجان می‌بینند.

گروه چهارم دانش‌آموزانی هستند که به نظرشان ورزش در دبیرستان اختیاری نیست و چون اجباری است علاقه‌ای به حضور در آن ندارند. همچنین با توجه به اینکه سیستم نمره دهی برای ورزش در نظر گرفته می‌شود معمولا بچه‌ها علاقه‌ای به حضور ندارند.

تیم فوتبال استرالیا

نکاتی درباره فوتبال استرالیا

تیم ملی فوتبال استرالیا با نام مستعار ساکروس شناخته می‌شود. این تیم اخیرا عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا شد. این تیم امسال برای پنجمین بار در بازی‌های جام جهانی به رقابت می‌پردازد. تیم ملی استرالیا در سال 1922 میلادی در تورنمنتی در نیوزلند برای اولین بار ظاهر شد. تا 36 سال دیگر پس از آن سال نیوزلند و آفریقای جنوبی مهمترین رقبای تیم استرالیا بودند تا این‌که با گسترش سفر ارزان هوایی استرالیا رقیب‌های خود را افزایش داد. بدترین بازی که استرالیا از خود نشان داد مربوط می‌شود به 30 ژوئن سال 1951 میلادی که 17 بر صفر از انگلستان باخت. استرالیا در سال 1974 میلادی برای اولین بار وارد جام جهانی شد. این تیم با نام مستعار ساکروس شناخته می‌شود. این اسم همچنین مشتقی است از کانگرو حیوان محبوب استرالیایی‌ها و ساکر که به معنی فوتبال است.

رکوردهای استرالیا

مارک شوارتزر با 109 بازی رکورد بیشترین حضور در بازی‌های ملی را دارد. تیم کیهیل پس از او با 104 بازی و لوکاس نیل با 96 بازی رکورددار هستند. در حال حاضر تیم استرالیا رکود بیشترین گل زده در یک بازی بین المللی را هم در اختیار دارد. این تیم در طول بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2002 میلادی توانست با نتیجه 31 بر صفر تیم ملی ساموآی آمریکا را ببرد. آرچی تامپسون در این بازی به تنهایی 13 گل بازی را به ثمر رساند. 8 گل بازی را هم دیوید زریلیک به ثمر رساند. دو روز قبل از این برد نیز استرالیا با برد 22 بر صفر در برابر تیم ملی تونگا توانسته بود رکوردی جدید به نام خود ثبت کند. تامپسون و زریلیک با بیشترین گل زده رکورد دار بیشترین گل زده در طول یک بازی شدند. این رکورد پیش‌تر به گگری کویل بازیکن دیگر استرالیایی با هفت گل زده و کریم باقری بازیکن تیم ملی ایران با هفت گل در برابر مالدیو اختصاص داشت.

تیم استرالیا همچنین در مرحله نهایی جام جهانی در سال‌های ۱۹۷۴، ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ حضور داشته ‌است. استرالیا در ژوئن ۲۰۰۷ به عنوان تیم چهل و هشتم در رده‌بندی جهانی فیفا قرار گرفت. تیم ملی استرالیا در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ میلادی که در خود استرالیا برگزار شد توانست با شکست دادن کره جنوبی به مقام قهرمانی برسد.

مایل جدیناک

بازیکن معروف تیم استرالیا: مایل جدیناک

این بازیکن زاده سوم اوت سال 1984 میلادی است و 33 سال دارد. با 1 متر و 89 سانتی‌متر قد در پست هافبک تیم ملی فوتبال استرالیا بازی می‌کند. جدیناک با هت تریکی که در بازی با هندوراس انجام داد باعث شد تا تیم ملی استرالیا مجوز ورود به بازی‌های جام جهانی را اخذ کند.

او هافبکی قدرتمند و تاثیر گذار است و می‌تواند سرعت بازی را کنترل کند. او در بازی هوایی هم خیلی خوب ظاهر شده است. او به همراه موی دیگر هافبک میانی تیم استرالیا از امیدهای اصلی تیم استرالیا برای نتیجه گرفتن در بازی‌های جام جهانی امسال است. جدیناک 60 بار حضور ملی داشته است و در 25 بازی ملی از سال 2014 میلادی، یعنی در دو جام جهانی، کاپیتان تیم ملی استرالیا بوده است.  او اولین گل ملی‌اش را در سال 2011 میلادی در برابر کره جنوبی در طول بازی‌های جام ای اف سی آسیا به ثمر رساند. گل بعدی‌اش را در همین سری از رقابت‌ها به تیم بحرین زد.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

درباره نویسنده

محسن خسروجردی