آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با کشور اسپانیا

تیم ملی فوتبال اسپانیا در گروه B جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های پرتغال، مراکش و ایران هم گروهی شده است. این تیم امسال یکی از مدعیان قهرمانی جام جهانی به حساب می‌آید و امید دارد تا به عنوان تیم اول از گروهش صعود کند.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با اسپانیا دومین تیم گروه B این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی اسپانیا

در طول ۲۰ سال گذشته سیستم آموزشی اسپانیا به شدت بهبود پیدا کرده است. ساعات درسی در اسپانیا نسبت به هر منطقه و مدرسه متفاوت است. به طور معمول دانش‌آموزان دوران ابتدایی باید از ساعت ۹ تا ساعت ۱۲ ظهر در کلاس باشند و سپس ۳ ساعت برای استراحت و وقت ناهار برای آنها در نظر گرفته می‌شود و در نهایت کلاس‌ها تا ساعت ۵ عصر ادامه دارد.

برای ناهار ممکن است مدرسه‌ای ناهار بدهد، یا دانش‌آموز خودش ناهار بیاورد، همچنین دانش‌آموزان می‌توانند برای صرف ناهار به خانه برگردند و دوباره به مدرسه بیایند. گاهی در برخی از مدارس شهری زمان صرف ناهار کمتر می‌شود و دانش‌آموزان تا ساعت ۲ عصر در مدرسه می‌مانند.

در مقطع متوسطه مدت زمان حضور دانش‌آموزان در مدرسه بیشتر می‌شود. کلاس‌ها در این مقطع گاهی ساعت ۸ صبح یا ۸:۳۰ شروع می‌شوند و تا ساعت ۵:۳۰ عصر ادامه دارند. همچنین گفته می‌شود که دانش‌آموزان در اسپانیا هنگام صرف ناهار مجازند به خانه‌شان برگردند یا پدر و مادر می‌توانند دنبال او بیایند.

تکالیف درسی هم در زندگی دانش‌آموزان اسپانیایی نقش پررنگی دارد. مطالعات نشان می‌دهد که از هر ۵ دانش‌آموز یک نفر دو ساعت از وقتش را در روز صرف انجام تکالیف می‌کنند.

روزهای تعطیل در اسپانیا

مدت زمان سال تحصیلی در اسپانیا با توجه به منطقه و مقطع تحصیلی دانش‌آموزان متفاوت است. به طور معمول سال تحصیلی در این کشور از اواسط ماه سپتامبر(اواسط شهریور) شروع می‌شود و تا اواسط ماه ژوئن(خرداد) ادامه دارد. دانش‌آموزان در کل باید ۳ ترم به مدرسه بروند.

اسپانیا بیشترین و طولانی‌ترین تعطیلات را نسبت به سایر کشورهای اروپا دارد. دانش‌آموزان در عید کریسمس دو هفته تعطیلی دارند و ۱۱ هفته هم بابت تعطیلات تابستانی به مدرسه نمی‌روند.

ساختار آموزشی مدارس اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا در ۴ مقطع خلاصه می‌شود. مقطع اول دوره پیش‌دبستانی و مهد کودک که اختیاری است. مقطع دوم ابتدایی نامیده می‌شود و اجباری است. مقطع سوم دوره متوسطه اجباری نامیده می‌شود و مقطع آخر متوسطه نهایی نامیده می‌شود و اختیاری است.

دوره پیش دبستانی و مهدکودک

کودکان تا ۶ سالگی می‌توانند تحت آموزش و پرستاری مهدکودک‌ها و پیش دبستانی‌ها قرار بگیرند. از کودکان سه ماهه تا ۳ ساله در کودکستان و مهدکودک نگهداری می‌شود که البته تحت نظارت سیستم دولتی نیست و این مراکز خصوصی هستند.  کودکان ۳ ساله تا ۶ ساله هم در مقطع پیش دبستانی آموزش‌های لازم را می‌بینند. آنها از سن ۴ سالگی خواندن و نوشتن را در این مراکز می‌آموزند.

دوره ابتدایی

این دوره اجباری است و کودکان از ۶ سالگی تا ۱۲ سالگی در این مقطع تحصیل می‌کنند. این دوره سه مرحله دارد. دوره اول که از سن ۶ تا ۸ است، دوره دوم هم دو سال است و دوره نهایی دو ساله شامل بچه‌های ۱۰ تا ۱۲ ساله می‌شود. سیستم نمره دهی در این مقطع بر اساس نمره نیست و عملکرد دانش‌آموزان در طیف نامطلوب، متوسط، خوب، خیلی خوب و عالی قرار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

دوره متوسطه اجباری

دانش‌آموزان پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد دوره متوسطه اجباری می‌شوند که مختص دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۶ ساله است. این مقطع به دو دوره ۲ ساله تقسیم شده است. دانش‌آموزانی که این دوره چهارساله را می‌گذرانند مدرک پایان دوره را می‌گیرند. اما برای گرفتن دیپلم و مجوز حضور در آزمون ورودی دانشگاه باید دوره متوسطه نهایی را هم بگذرانند. در پایان دوره متوسطه اجباری، وقتی دانش‌آموز ۱۶ ساله است، تحصیلات اجباری به پایان می‌رسد.

زنگ ورزش در مدارس اسپانیا

گفته می‌شود مدارس اسپانیا به فوتبال توجه بیشتری دارند و دانش‌آموزان هر هفته زمان مشخصی را به این ورزش می‌پردازند. در مهدکودک‌ها سه ساعت در هفته به ورزش اختصاص داده می‌شود که اجباری نیست. در دوران ابتدایی دانش‌آموزان ۲ ساعت ورزش می‌کنند و اجباری است. در دوره دبیرستان هم دو ساعت در هفته به ورزش اختصاص داده می‌شود. معلم ورزش در اسپانیا باید آموزش این دوره را دیده باشد که ۴ سال طول می‌کشد.

نکاتی درباره فوتبال اسپانیا

تیم ملی فوتبال اسپانیا قهرمان یورو ۱۹۶۴، یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و یورو ۲۰۱۲ ‌است. سرمربی فعلی اسپانیا یولن لوپتگی است. اسپانیا با مربیگری ویسنته دل بوسکه قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و یورو ۲۰۱۲ شد. تیم ملی فوتبال اسپانیا به لقب «خشم سرخ» معروف است.

اسپانیا قهرمان جهان و اروپا، پس از قهرمانی در یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و یورو ۲۰۱۲، تنها تیم اروپایی به حساب می‌آید که قهرمان پی در پی سه جام بین‌المللی شده‌است. در ژوئیه ۲۰۰۸، اسپانیا برای اولین بار در رده‌بندی فیفا به صدر جدول صعود کرد. اسپانیا بین نوامبر ۲۰۰۶ و ژوئن ۲۰۰۹، ۳۵ بازی را نباخت تا این که از برزیل شکست خورد.

این تیم برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ میلادی تاسیس شد تا در المپیک تابستانی بلژیک به عنوان تیم ملی کشور اسپانیا حضور پیدا کند. تیم اسپانیا معروف است به بازی به سبک تیکی تاکا. سبکی در ورزش فوتبال که مشخصه‌ آن پاس‌های کوتاه پیاپی و جابجایی بازیکنان، به گردش در آوردن توپ از طریق کانال‌های گوناگون و حفظ مالکیت است. تیم باشگاهی بارسلونا معروف است به این سبک از بازی. سبک تیکی تاکا هم روشی دفاعی است و هم روشی مبتنی بر حمله.

بازیکن معروف تیم اسپانیا: سرخیو راموس

سرخیو راموس گارسیا زاده ۳۰ مارس ۱۹۸۶ بازیکن اسپانیایی تیم فوتبال رئال مادرید و تیم ملی فوتبال اسپانیا است که در پست مدافع بازی می‌کند. او درحال حاضر کاپیتان اول رئال مادرید و تیم ملی فوتبال اسپانیا است. این مدافع وسط که در پست دفاع راست بازی می‌کرد در هر فصل ده میلیون و چهارصد هزار یورو از این باشگاه دریافت می‌کند.

راموس یکی از مهره‌های اصلی تیم زیر ۲۱ سال اسپانیا محسوب می‌شد او همچنین در سال ۲۰۰۴ با ۱۸ سال سن برای تیم ملی بزرگسالان اسپانیا بازی کرد که جوانترین بازیکن تاریخ اسپانیا نام گرفت. این بازیکن جوان توانست با بازی‌های خوب خود در تیم رئال مادرید جای میشل سالگادو همبازی خود را در تیم ملی اسپانیا بگیرد و از بهترین‌های اسپانیا در یورو و جام جهانی بود. راموس در سال ۲۰۱۲ در تیم منتخب جام ملت‌های اروپا قرار گرفت.

او از نظر فیزیکی بازیکن قدرتمندی است که با توجه به ضربات سر دقیقی که می‌زند بازیکن گلزنی به حساب می‌آید. بازیکنی سرعتی و با تکنیک بالا که همین‌ها باعث می‌شود تا در حمله هم قوی ظاهر شود. او طرفدار پر و پاقرص گاوبازی است که در کشور اسپانیا ورزش و نمایش معروفی است.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی ایران

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی فرانسه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی استرالیا

درباره نویسنده

محسن خسروجردی