آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی ایران

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی ایران

تخت جمشید

تیم ملی فوتبال ایران در گروه B جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های پرتغال، اسپانیا و مراکش هم گروهی شده است. جامعه بین‌الملل و کارشناسان به شگفتی سازی ایران در این دوره از مسابقات بسیار امیدوار هستند. ایران اولین تیم صعود کننده در آسیا و دومین تیم در جهان بود که توانست بعد از برزیل وارد مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ شود.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با تیم ملی ایران چهارمین تیم گروه B این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی برای دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی ایران

آموزش و پرورش در ایران تا دوره متوسطه برای همه کودکان رایگان است و وظیفه فراهم آوردن امکان تحصیل بر عهده دولت و وزارت آموزش و پرورش است. امور آموزش و پرورش در ایران در دوره مدرسه تحت نظر وزارت آموزش و پرورش و دوره آموزش عالی در رشته‌های غیر پزشکی تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در رشته‌های پزشکی تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود.

آموزش و پرورش عالی دینی توسط حوزه‌های علمیه، آموزش و پرورش نظامی به وسیله نیروهای مسلح و دانشگاه‌های نظامی، آموزش مدیران و برخی از کارشناسان و کارکنان با مراکز مدیریت دولتی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و آموزش و پرورش در رشته‌های هنری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود.

در قانون اساسی فرهنگ مصوب آبان ماه ۱۲۹۰ هجری شمسی، دوره ابتدایی به عنوان اولین دوره ی تحصیلی و مدت آن شش سال ذکر شده ‌است. پس از آن تعلیمات ابتدایی، عمومی، اجباری و مجانی اعلام شده ‌است. کودکانی که روز اول مهرماه هر سال شش سال تمام داشتند می‌توانستند در پایه ی اول ثبت نام کنند. طبق این قانون اساسی، دوره‌های تحصیلی ایران شامل دوره ابتدایی ۶ سال و دوره اول و دوم متوسطه هرکدام ۳ سال بوده‌است. در سال ۱۳۴۵ ساختار آموزشی کشور تغییر کرد و شامل دوره ابتدایی ۵ سال، دوره راهنمایی ۳ سال و دوره متوسطه ۴ سال شد.

وضعیت مدارس در ایران

از سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱ مقاطع تحصیلی به این صورت درآمده‌است:

دوره آمادگی (۱ سال)

دوره ابتدایی (۶ سال)

دوره اول متوسطه (۳ سال)

دوره دوم متوسطه (۳ سال)

آمار کلی نرخ باسوادی در ایران طی سالهای ۱۳۸۵-۱۳۳۵

سال ۱۳۳۵ : ۱۵ درصد

سال ۱۳۴۵ : ۲۸ درصد

سال ۱۳۵۵ : ۴۷ درصد

سال ۱۳۶۵ : ۶۱ درصد

سال ۱۳۷۵ : ۷۵ درصد

سال ۱۳۸۵ : ۸۴ درصد

سال ۱۳۹۰ : ۹۱ درصد

سال ۱۳۹۳ : ۹۳ درصد

وضعیت مدارس در ایران

ساختار آموزشی

نظام آموزشی ایران دارای دورهٔ ابتدایی، دوره راهنمایی، دوره متوسطه و دورهٔ پیش دانشگاهی بود. در سال‌های پایانی دهه هشتاد نظام آموزشی به ۳-۳-۳-۳ تغییر کرد. این نظام به طور کلی به دو دوره ۶ ساله ابتدایی و متوسطه تغییر کرد. اولین کسانی که با این نظام آموزش دیده‌اند؛ متولدین نیمه دوم ۷۹ و نیمه اول ۸۰ هستند که کلاس ششم ابتدایی داشته‌اند. آنها در پایان دوره اول متوسطه انتخاب رشته کردند و امسال در پایه یازدهم به تحصیل مشغول‌اند. علاقه‌مندان به کارهای عملی و فنی مهارت‌های لازم را در هنرستان‌ها و آموزشگاه‌های کار و دانش می‌گذرانند.

دانش‌آموختگان دوره پیش‌دانشگاهی در صورت موفقیت در آزمون‌های سراسری(کنکور)، به دانشگاه وارد می‌شدند که با تغییر نظام این پایه حذف و به جای آن پایهٔ ششم ابتدایی جایگزین شده‌است.

دوره آموزش ابتدایی ۶ سال

دور آموزش متوسطه اول ۳ سال

دوره آموزش متوسطه دوم ۴ سال

تحصیلات عالی

زنگ ورزش در مدارس ایران

زنگ ورزش در ایران

زنگ ورزش در ایران بیشتر خلاصه می‌شود در فوتبال بازی کردن بچه‌ها. طبق قانون هر مدرسه باید در هفته نود دقیقه را، دو زنگ ۴۵ دقیقه‌ای، به ورزش اختصاص دهد. اما کارشناسان می‌گویند این مقدار کافی نیست و باید وقت بیشتری را صرف ورزش و سلامت کودکان و نوجوانان در مدارس کرد. آمار سلامت دانش آموزان ایرانی نگران کننده است. آن طور که وزیر بهداشت گفته، ۱۵ درصد دانش آموزان چاق هستند؛ یعنی از مرحله اضافه وزن هم رد شده‌اند.

براساس اطلاعات آموزش و پرورش حدود ۴۸ درصد دانش آموزان اضافه وزن دارند و در مرز چاقی هستند. با این حساب می بینیم که بیش از نیمی از دانش‌آموزان ایرانی، وزن استاندارد و متعادلی ندارند؛ دانش آموزانی که قرار است آینده این کشور را بسازند و قاعدتا باید سلامت جسمی شان در اولویت قرار داشته باشد.

از دولت دهم تا به امروز بحث اجباری شدن آموزش یک سری رشته‌های ورزشی در مدارس مطرح شده، اما هنوز هم در بسیاری از مدارس کشور، نشانی از آموزش این رشته‌های ورزشی به چشم نمی‌خورد. رشته‌های ژیمناستیک، شنا، دو و میدانی، طناب زنی و پینگ پنگ فعالیت‌هایی بود که انجام آنها در زنگ ورزش مدارس ابتدایی اجباری شد، اما بابت کمبود امکانات معمولا به مرحله اجرا نمی‌رسد.

اختصاص زنگ ورزش به سایر ساعات درسی در مدارس ایران امری معمول است که البته آموزش و پرورش مخالف این کار است و آن را تخلف محسوب می‌کند. با این حساب به نظر می‌آید بزرگترین مشکل زنگ ورزش در مدارس ایران کمبود امکانات باشد.

تیم ملی ایران

نکاتی درباره فوتبال ایران

تیم ملی ایران در روزهای خوب خود به سر می‌برد. این تیم یکی از تیم‌های قدرتمند آسیا به حساب می‌آید و تا کنون سه بار قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ شده است. تیم ملی تا سال ۱۹۹۸ به عنوان نماینده ایران در بازی‌های آسیایی شرکت کرد و سه بار در دوره‌های ۱۹۷۴ تهران، ۱۹۹۰ پکن و ۱۹۹۸ بانکوک موفق به کسب مدال طلا شد. از سال ۲۰۰۲ میلادی تیم امید ایران به نمایندگی از ایران در این بازی‌ها شرکت می‌کند.

سرمربی تیم ملی ایران در حال حاضر کارلوس کی‌روش است که در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۰ خورشیدی (۴ آوریل ۲۰۱۱ میلادی) به این سمت منصوب شد. تیم ملی ایران هیچگاه نماد مشخصی نداشت تا آنکه برای نخستین بار در اردیبهشت ۱۳۹۷ یوزپلنگ آسیایی که هم اکنون تنها نمونه‌های آن در ایران یافت می‌شود با نام یوپا (مخفف یوزپلنگ تیزپا) به عنوان نماد رسمی تیم ملی فوتبال ایران برگزیده شد.

فوتبال ایران بسیار دیر و تنها از جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان غربی در مسابقات مقدماتی این جام شرکت کرد. ایران در نخستین تلاشش برای صعود ناموفق بود و در حالی که از گروهش در منطقه بی صعود کرده بود، در مصاف با قهرمان دیگر گروه آن منطقه، استرالیا در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۲-۳ مغلوب شد تا از صعود به جام جهانی بازماند. دور بعدی جام جهانی یعنی ۱۹۷۸ آرژانتین شاهد نخستین صعود ایران به این مسابقات بودیم تا ایران برای اولین بار در جام جهانی حاضر شود.

از جام جهانی ۱۹۹۰ ایران مجددا گام در مسابقات مقدماتی جام جهانی گذاشت اما در همان مرحله نخست از گروهش حذف شد و تیم ملی راه به جایی نبرد. دور بعدی مقدماتی جام جهانی نیز شاهد تلاش ناموفق تیم ملی برای صعود بود و ایران این بار در مرحله دوم مقدماتی با پذیرفتن چند شکست سنگین و دور از انتظار از بازی‌ها کنار رفت تا غیبت ایران در جام جهانی به ۲۰ سال برسد.

در نهایت در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ تیم ملی موفق شد در شرایطی دراماتیک و در حالی که کمتر کسی انتظار صعود این تیم را داشت، با توجه به قانون گل زده در خانه حریف و نتیجه مساوی ۳-۳ در مجموع دو بازی، استرالیا نماینده اقیانوسیه را حذف کند و مجددا پای در جام جهانی فوتبال نهد.

ایران در دور بعدی مقدماتی جام جهانی باز هم از صعود بازماند و این بار در مرحله پلی‌اف آسیا و اروپا مغلوب ایرلند نماینده اروپا شد. تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ با یک صعود به نسبت آسان توانست برای سومین بار خود را در مرحله نهایی مسابقات ببیند.

جام جهانی ۲۰۱۰ باز هم شاهد شکست فوتبال ایران در صعود به مرحله نهایی این مسابقات بود تا ایران یک جام جهانی دیگر را نیز از دست بدهد. تیم ملی در دو دوره ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ با سرمربی‌گری کارلوس کی‌روش پرتغالی دو صعود نسبتاً آسان را تجربه کرد تا برای نخستین بار فوتبال ایران در دو دوره متوالی جام جهانی حاضر شود.

وضعیت تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

ایران اولین بار است که به عنوان تیم دوم جهان، پس از برزیل، با عملکردی درخشان و بدون حتی یک باخت به جام جهانی صعود کرده است. همین باعث شده تا امیدها به شگفتی سازی این تیم زیاد باشد. همچنین تیم ملی ایران با سرمربی گری کارلوس کی‌روش توانسته به عنوان اولین تیم از آسیا به جام جهانی صعود کند. فوتبال کی‌روش معروف است به فوتبال واکنشی که مبتنی است بر دفاع عمقی و ضد حمله‌های سریع. همچنین این مربی پرتغالی علاقه زیادی هم دارد به استفاده از بازیکنان اروپایی که در خارج از لیگ‌ داخلی ایران بازی می‌کنند.

با این وجود باید توجه داشت که تیم‌ ‌ملی قرعه آسانی ندارد. با وجود ‌اسپانیا و پرتغال اگر نگوییم غیر ممکن است، خیلی سخت است که از گروه صعود کند. حتی مراکش در این گروه حرفی برای گفتن دارد. بنابراین هدف ایران آن است که نمایش خوبی داشته باشد و با سه شکست از روسیه خارج نشود. ایران می‌تواند روی سردار آزمون، بازیکن شماره ۲۲ برای گل زدن حساب کند. آزمون در بازی‌های انتخابی جام جهانی ۱۱ گل به ثمر رساند.

همچنین در دور آخر انتخابی جام جهانی، تیم‌ ‌ملی نمایش بسیار خوبی داشت. این تیم شش برد و چهار مساوی داشت. با به دست آوردن هفت امتیاز، کره جنوبی نتوانست با ایران رقابت کند.

ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ با نتیجه‌ ۲ بر یک مقابل آمریکا به پیروزی رسید. ایران دیگر چنین موقعیتی در جام جهانی کسب نکرده است. در جام جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ تیم‌ ‌ملی تنها با یک امتیاز از جام جهانی خارج شد.

سردار آزمون

بازیکن معروف تیم ایران: سردار آزمون

سردار آزمون فوروارد تیم باشگاهی روبین کازان، از باشگاه‌های روسیه، این ویژگی را دارد که با سرمای این کشور و استادیوم‌های روسیه سازگار است. همین نکته باعث شده تا سردار آزمون بازیکن کلیدی تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ کشور روسیه باشد. آزمون توانایی زیادی در بازی فردی، دریبل زدن و در هم شکستن دفاع حریف دارد. همچنین او شوت زنی قدرتمند است. قدرت بازی او باعث شده تا باشگاهی همچون لیورپول به دنبال خرید او باشد.

سردار آزمون در مهر ۱۳۹۱ از باشگاه سپاهان اصفهان به روبین کازان روسیه پیوست. او اولین گل خود در تیم بزرگسالان روبین کازان را در دیدار برگشت لیگ اروپا برابر تیم مولده به ثمر رساند. سردار آزمون همچنین در مسابقات مقدماتی قهرمانی جوانان آسیا در بازی با لبنان به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد و دو گل به ثمر رساند.

وی در مسابقات فوتبال جام دوستی روسیه ۲۰۱۲ در ترکیب تیم ملی جوانان با به ثمر رساندن ۷ گل در ۶ بازی، به مقام آقای گلی این تورنمنت دست یافت. آزمون که یکی از امیدهای ایران برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود، نتوانست در لیست نهایی کارلوس کی‌روش حضور یابد و از حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ بازماند.

او در جام ملت‌های ۲۰۱۵ آسیا در میان ملی‌پوشان ایران حضور داشت و موفق شد ۲ گل به ثمر برساند و یکی از بازیکنان کلیدی تیم ملی به‌شمار می‌آمد. وی در اسفند ۱۳۹۳ به صورت قرضی به روستوف پیوست. همچنین آزمون در تیم روستوف موفق به گلزنی در برابر دو تیم بایرن مونیخ و اتلتیکو مادرید در لیگ قهرمانان اروپا شده‌است.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی فرانسه

درباره نویسنده

محسن خسروجردی