تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی ایسلند | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی ایسلند

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی ایسلند

شفق قطبی در ایسلند

تیم ملی فوتبال ایسلند در گروه D جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های آرژانتین، کرواسی و نیجریه هم گروهی شده است. ایسلند با 370 هزار نفر جمعیت امسال برای اولین بار در جام جهانی حضور دارد و کوچکترین کشور جهان است که توانسته به جام جهانی ورود پیدا کند.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با ایسلند دومین تیم گروه D این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال ایسلند

تیم ایسلند از سال 2015 تا کنون بسیار درخشیده و توانسته عملکرد خوبی از خود نشان بدهد. این تیم در سال 2014 میلادی هم وضعیت خوبی داشت اما نتوانست به جام جهانی بیاید و با باخت در برابر کرواسی به مرحله پلی آف رفت. این تیم اولین بار در سال 2016 با حضور در یورو 2016 برای نخستین بار توانست با برد در دور رفت و برگشت در برابر هلند مجوز ورود به این بازی‌ها را به دست بیاورد.  ایسلند تا مرحله یک چهارم نهایی این دوره از مسابقات پیش رفت و در بازی با میزبان مسابقات، فرانسه، با نتجیه 5 بر 2 از ادامه بازی‌ها بازماند. ایسلند اولین بار است که توانسته مجوز ورود به جام جهانی را به دست آورد و با 370 هزار نفر جمعیت، کم جمعیت‌ترین کشور جهان است که به این دوره از مسابقات جام جهانی راه پیدا کرده است.

لیگ فوتبال ایسلند در سال 1912 میلادی شکل گرفت و اولین بازی رسمی این کشور در 29 جولای سال 1930 میلادی در برابر جزایر فارو انجام شد. اولین پیروزی ملی این تیم در برابر فنلاند و در سال 1947 رقم خورد. این تیم در سال 1954 میلادی برای حضور در مسابقات جام جهانی اعلام آمادگی کرد اما فیفا صلاحیت ایسلند را نپذیرفت. در سال 1958 میلادی ایسلند وارد مسابقات مقدماتی جام جهانی شد اما بدون هیچ بردی و با 26 گل خورده نتوانست مجوز ورود به جام جهانی آن سال را کسب کند.

تیم ملی فوتبال ایسلند

 

از سال 1947 به بعد این تیم در همه مسابقات مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های اروپا حضور داشت اما نتوانست به مسابقات راه پیدا کند. تیم ایسلند در سال 1994 میلادی توانست بهترین جایگاه در رتبه بندی فیفا را کسب کند و به رتبه سی و هفتم صعود کرد. تا سال 2016 میلادی ایسلند توانست این رکورد را تا مقام بیست و یکم بهبود بخشد. رکورد دیگر این تیم بر می‌گردد به بازی با استونیا در 24 آوریل سال 1996 میلادی که ایدور گودیانسن جایگزین پدرش آرنور در آن بازی شد. این اولین بار در تاریخ ورزش بود که در یک بازی پدر و پسر بازی کردند.

بازی‌های مقدماتی یورو 2004 هم شانسی برای ورود ایسلند به تورنمنتی بین المللی نبود و در گروه خود سوم شد. در سال 2016 این تیم توانست برای اولین بار مجوز ورود به یورو 2016 را کسب کند و برای اولین بار در تورنمنتی بین المللی حضور پیدا کند. این تیم در جهان معروف است به پسران ما. ایسلند در حال حاضر در رتبه 22 رده بندی فیفا قرار دارد.

سیستم بازی ایسلند 2-4-4 بود اما هیمیر هالگریمسون سرمربی این تیم این سیستم را به 1-5-4 تغییر داد و نتیجه خوبی گرفته است. ایسلند در گروه ساده‌ای قرار نگرفته و در این گروه سه تیم با تجربه تر وجود دارند اما امید دارند با بازی گروهی خوبی که از خود نشان داده‌اند در این دوره و اولین حضور خود موفق شوند. این تیم در اولین بازی خود باید با آرژانتین روبرو شود که شروع سختی خواهد بود. در کل امید زیادی به ایسلند نیست اما ممکن است همین تیم در همین اولین حضور خود در جام جهانی شگفتی آفرین هم شود.

گیلفی سیگردسون

بازیکن معروف تیم ایسلند: گیلفی سیگردسون

هافبک تهاجمی، با استعداد، با هوش و خلاق تیم ایسلند به عنوان موتور محرک حملات این تیم به حساب می‌آید. با اینکه بازی او در اورتون در این فصل خیلی خوب پیش نرفته اما او همچنان مرد تاثیر گذار تیمش به حساب می‌آید و امید زیادی به عملکرد خوب او در این سری از مسابقات جام جهانی وجود دارد. بازی راحت او در زمین و شوت‌های قدرتمند او با هر دوپا به همراه مهارت او در بازی با توپ می‌تواند باعث گلزنی او در روسیه شود. اگر او در شرایط خوبی باشد قطعا باید شاهد بازی نمایشی او باشیم و تشویق یکصدای ایسلندی را در ورزشگاه بشنویم. او زاده 8 سپتامبر 1989 میلادی است و 28 سال سن دارد.

حقایقی درباره سیستم آموزشی ایسلند

سیستم آموزشی ایسلند به چهار سطح تقسیم می‌شود: کودکستان، اجباری، متوسطه و بالاتر. تحصیلات در این کشور برای بچه‌های 6 تا 16 ساله اجباری است. بسیاری از موسسات آموزشی تحت نظارت دولت است و تعداد کمی مدارس خصوصی وجود دارند. اولین قانون آموزشی در سال 1907 در این کشور وعظ شد و در سال 1926 میلادی اولین برنامه درسی مدون در این کشور تدوین شد.

کلاس درس در ایسلند

دوره ابتدایی

آموزش در این حوزه به مدت ده سال اجباری است. دانش‌آموزان شش سال ابتدایی را باید در دوره ابتدایی بگذرانند. دانش‌آموزان در این دوره در سه نوع مدرسه درس می‌خوانند. مدارسی که شامل پایه‌های از اول تا دهم هستند، مدارسی که شامل پایه‌های از اول تا هفتم هستند و مدارسی که شامل پایه‌های هشتم تا دهم هستند.

دوره متوسطه مقدماتی

وزارت آموزش برنامه‌ای را آغاز کرد تا طی آن استانداردهای آموزشی ارتقا پیدا کند. آنها برای این منظور با تهیه ملزومات آموزشی برای دانش‌آموزان و بالابردن کیفیت آموزشی معلم‌ها اقداماتی در این زمینه انجام دادند. در پایان مقطع هشتم، دانش‌آموزان می‌توانند به دوره متوسطه ورود پیدا کنند و همچنین برای ورود به این دوره باید در امتحان ورودی شرکت کنند.

دوره متوسطه

دوره متوسطه اجباری نیست. برخی از دانش‌آموزان برای اینکه وارد مقاطع بالاتر شوند، در این دوره مشغول به تحصیل می‌شوند. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند با ورود به دوره فنی و حرفه‌ای آماده ورود به بازار کار شوند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی