آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی برزیل

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی برزیل

تندیس مسیح در شهر ریو دوژانیرو برزیل

تیم ملی فوتبال برزیل در گروه E جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های سوئیس، کاستاریکا و صربستان هم گروهی شده است. تیم ملی برزیل با توجه به اینکه پای ثابت همه دوره‌های جام جهانی فوتبال بوده، همواره از مدعیان صعود و حتی قهرمانی است. این تیم امسال با ترکیبی قوی‌تر ظاهر شده و امید زیادی به درخشش برزیلی‌ها وجود دارد.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی فوتبال در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با برزیل تیم اول گروه E این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال برزیل

برزیل یکی از تیم‌های پر افتخار جام جهانی فوتبال است. آنها پنج بار در سال‌های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰، ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ میلادی قهرمان این جام شده‌اند. آنها همچنین رکورد ۷۰ برد در ۱۴۰ بازی جام جهانی فوتبال را دارند. تیم ملی برزیل تنها تیم ملی جهان است که در همه رقابت‌های جام جهانی فوتبال حضور داشته و در همه بازی‌های مقدماتی، بدون ورود به مرحله پلی آف، در همان مرحله اول صعود کرده است.

اکثر کارشناسان و فوتبالیست‌های قدیمی معتقدند این تیم در سال ۱۹۷۰ میلادی یکی از بهترین دوران خود را داشته است. همچنین این تیم تنها تیم ملی جهان است که کاپ قهرمانی را در چهار قاره جهان بالای سر برده است. یک بار در سال ۱۹۵۸ در اروپا و در کشور سوئد، یک بار در آمریکای جنوبی و در جام جهانی فوتبال ۱۹۶۲ شیلی، دو بار در آمریکای شمالی و در جام جهانی فوتبال ۱۹۹۴ مکزیک و ایالات متحده آمریکا و یک بار در آسیا و در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ کره و ژاپن توانسته این کاپ را از آن خود کند.

برزیلی‌ها به همراه اسپانیا رکورد ۳۵ بازی متوالی و بدون باخت را دارند. آنها جمله معروفی دارند که می‌گویند: فوتبال را انگلیسی‌ها اختراع کردند اما برزیلی‌ها آن را به کمال رساندند. چیچی مربی برزیل سیستم ۱-۴-۱-۴ را در این تیم به خوبی پیاده سازی کرده است.

او نیمار را در سمت چپ قرار داده، کاسمیرو را به عنوان هافبک دفاعی، گابریل ژسوس را در مرکز حمله قرار داده است و بازخورد خوبی هم از سیستم دفاعی دنی آلوز و مارسلو گرفته است. دوران طلایی تیم ملی برزیل در سال ۱۹۵۸ میلادی تا سال ۱۹۷۰ میلادی و با درخشش پله اسطوره فوتبال برزیل همراه بود.

تیم برزیل معروف است به تیم قناری کوچک که با توجه به وجود این پرنده در آن کشور و رنگ لباس برزیلی‌ها به این نام خوانده می‌شوند. آنها همچنین به القابی همچون زرد کوچک، سبز و زرد، پنج بار قهرمان و ترکیب طلایی معروف هستند.

بزرگترین ضعف برزیلی‌ها

برزیل امسال نسبت به چهار سال پیش ترکیب بهتری دارد و صحبت از ضعف‌های این تیم کار سختی است. اما سه نکته وجود دارد که باید به آن توجه شود. اولین نکته در خصوص تاکتیک بازی برزیلی‌هاست. دنی الوز و مارسلو به عنوان دو بال تیم در دفاع راست و چپ و قدرت حمله‌‌ای که دارند باید در حملات و بازی رو به جلوی خود توجه بیشتری به فضاهای خالی مانده داشته باشند.

دومین نکته مربوط می‌شود به تجربه بازیکنان برزیل. بازیکنان تیم ملی برزیل تحت نظر چیچی مربی آنها تجربه کمی در بازی با تیم‌های بزرگ جهان دارند. و نکته آخر مربوط می‌شود به نیمار و وضعیت جسمانی او. مصدومیت پای نیمار باعث شد تا از تاریخ ۲۶ فوریه در بازی با مارسی به خاطر شکستگی استخوان کف پا زمین را ترک کند.

بازیکن معروف تیم برزیل: نیمار دا سیلوا سانتوس جونیور

نیمار متولد ۵ فوریه سال ۱۹۹۲ میلادی است. او در تیم باشگاهی پاری سن ژرمن بازی می‌کند. این بازیکن با ۵۳ گل زده در ۸۳ بازی برای برزیل چهارمین بازیکن گلزن تیم ملی‌های جهان است. نیمار در پست مهاجم بازی می‌کند و در سن ۱۹ سالگی توانست جایزه بازیکن سال آمریکای جنوبی را بدست آورد.

او یکی از بازیکنان کلیدی در قهرمانی تیم ملی برزیل در سری بازی‌های جوانان آمریکای جنوبی بود. مبلغ دریافتی او از باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن در رکورد فروش‌ها ثبت شد؛ او با ۲۲۲ میلیون یورو به این تیم پیوست. نیمار در سال ۲۰۱۷ میلادی در فیلم تریپل اکس: بازگشت زندر کیج بازی کرد. نقش او کوتاه بود و به عنوان بازیگر افتخاری در این فیلم ایفای نقش کرد.

حقایقی درباره سیستم آموزشی برزیل

آموزش در برزیل تغییرات زیادی داشته است. سطح آموزش برزیلی‌ها در تمام موارد آموزشی همیشه زیر حد متوسط بوده اما در آموزش ریاضیات بهبود داشته‌اند. سیستم آموزشی در این کشور به صورت دولتی و خصوصی است. زمانی که پرتغالی‌ها وارد این کشور شدند و برزیل را تحت استعمار خود درآوردند، این کشور شامل قبایلی بود که سیستم آموزشی مشخصی برای آموزش خواندن نوشتن نداشتند.

این کشور بابت تفاوت‌های فرهنگی و قومی که دارد سیستم آموزشی متفاوتی هم دارد. طبق آمار موجود از سال ۲۰۱۴ میلادی نرخ با سوادی در برزیل در افراد ۱۵ سال به بالا ۹۱.۷۳ درصد بوده است. در همان سال دولت برزیل ۵.۹۵ درصد درآمد ناخالص کشور را صرف آموزش کرد که حدود ۱۵.۷۲ درصد هزینه‌های کلی دولت بود. در سال ۲۰۱۴ میلادی نرخ با سوادی در افراد ۶ تا ۱۴ سال ۹۹.۸ درصد و در افراد ۱۵ تا ۱۷ سال ۹۰.۱ درصد بود.

ساختار آموزشی برزیل

در برزیل تحصیلات از دوران ابتدایی شروع می‌شود و در مقاطع میانه، متوسطه و دوره فنی و حرفه‌ای ادامه پیدا می‌کند. آموزش در برزیل از سن ۷ سال تا ۱۴ سال اجباری و دولتی یا رایگان است.

دوره ابتدایی

کودکان زیر ۶ سال قبل از ورود به دوره ۵ ساله ابتدایی می‌توانند به مهدکودک‌ها و کودکستان‌ها بروند. آنها در دوره ابتدایی پس از یکسال یادگیری خواندن و نوشتن در مقاطع بعدی زبان پرتغالی، جغرافیا، تاریخ، ریاضی، علوم، هنر و فیزیک را در مدارس می‌آموزند. البته این برنامه درسی با توجه به نیازهای منطقه‌ای موجود ممکن است در شهرهای مختلف تغییر کند.

دوره میانه

برنامه درسی در این دوره همانند دوره ابتدایی است و این دوره چهار سال طول می‌کشد. دانش‌آموزان در این دوره آموزشی دو زبان خارجی، معمولا اسپانیایی و انگلیسی، را یاد می‌گیرند. همچنین در این دوره همانند دوره ابتدایی دانش‌آموزان یک معلم ثابت دارند.

دوره متوسطه

برای ورود به این دوره اتمام دو دوره قبلی الزامی است. دانش‌آموزان پس از دریافت نمرات لازم از دو دوره قبلی و قبولی وارد دوره متوسطه و دبیرستان می‌شوند. دروس اصلی که در این دوره آموزش داده می‌شوند، شامل پرتغالی، برزیلی و زبانی دیگر است که معمولا انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین در کنار این دروس دو یا سه رشته فنی و حرفه‌ای همانند کشاورزی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود.

دوره فنی و حرفه‌ای

برزیل به این نکته پی برده است که برای رقابت با سایر کشورها و بهبود اوضاع اقتصادی در این کشور نیازمند ترویج آموزش فنی و حرفه‌ای است. در آوریل سال ۲۰۱۱ میلادی دولت اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۴ میلادی برنامه‌ای عظیم برای ایجاد ۸ میلیون فرصت تحصیلی فنی و حرفه‌ای در نظر دارد.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی