تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی تونس | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی تونس

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی تونس

تونس

تیم ملی فوتبال تونس در گروه G جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های بلژیک، پاناما و انگلستان هم گروهی شده است. این تیم امسال پس از 12 سال توانسته برای چهارمین بار به این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال وارد شود. تونسی ها کار سختی در برابر تیم های قدرتمند جهان دارند و باید دید آیا امسال می توانند نتیجه خوبی بگیرند یا خیر. 

خرداد ماه و تیر این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبالماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 24 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با تیم ملی فوتبال تونس سومین تیم گروه G این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال تونس

تیم ملی فوتبال تونس معروف است به تیم عقاب‌های کارتاژ. آنها تاکنون در چهار جام جهانی مسابقات فوتبال حضور داشتند که اولین بار در سال 1978 میلادی اتفاق افتاد. تیم ملی فوتبال تونس در جام جهانی مسابقات فوتبال سال 1978 میلادی در آرژانتین تاریخ ساز شدند. آنها در این دوره از بازی‌ها توانستند برای اولین بار به عنوان تیمی آفریقایی مسابقه‌ای را در جام جهانی مسابقات فوتبال ببرند.

این پیروزی با برتری 3 بر صفر در برابر مکزیک رقم خورد. آنها همچنین در برابر آلمان غربی مدعی قهرمانی توانستند به تساوی بدون گل دست پیدا کنند. تیم ملی فوتبال تونس در سه دوره جام جهانی مسابقات فوتبال در سال‌های 1998، 2002 و 2006 میلادی به سادگی به این مسابقات صعود کنند. اولین بازی رسمی تیم ملی فوتبال تونس در تاریخ 25 ژوئن سال 1957 میلادی در برابر تیم ملی فوتبال الجزایر برگزار شد.

بهترین پیروزی تونس در سال 2000 میلادی با نتیجه 7 بر صفر در برابر توگو رقم خورد. آنها همچنین در سال 2005 میلادی تووانستند مالاوی را 7 بر صفر ببرند. بدترین شکست این تیم هم شکست 10 بر یک در برابر مجارستان بود.

تیم ملی فوتبال تونس پس از 12 سال غیبت امسال برای چهارمین بار در جام جهانی حضور داشت. این تیم با سیستم 1-3-2-4 بازی می‌کند. دروازه بان تیم ملی فوتبال تونس در بازی دوستانه در برابر ترکیه تمرد کرد تا اعضای این تیم بتوانند روزه خودشان را باز کنند. این موضوع توجه بسیاری از رسانه‌ها را جلب کرد.

مربی این تیم در توضیح این اتفاق گفته است که حرکت دروازه‌بان از قبل برنامه‌ریزی شده بود، چون بسیاری از بازیکنان تیم تونس روزه بودند. این بازی دربرابر ترکیه با تساوی 2 بر 2 به پایان رسید. مربی این تیم گفته است که نگران وضعیت بدنی بازیکنان این تیم پس از ماه رمضان است.

بازیکن معروف تیم تونس: وهبی خزری

تیم ملی فوتبال تونس بابت از دست دادن بازیکن معروفش، یوسف مساکنی، با بدشانسی بزرگی در این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال روبرو شد. این بازیکن با توجه به مصدومیت که از ناحیه زانو پیدا کرد نتوانست در بازی‌های جام جهانی حاضر شود. با این وجود تیم ملی فوتبال تونس می‌تواند روی بازیکنان خلاق‌تر این تیم مثل وهبی خزری حساب کند.

مهارت این بازیکن در دریبل زدن و توانایی‌اش در شوتزنی موقعیتی حیاتی برای موفقیت این تیم در جام جهانی است. وهبی خزری البته بازی‌های سختی در پیش دارد و باید بتواند تیم ملی فوتبال تونس را در کنار تیم‌های دیگر و قدرتمند گرون مثل بلژیک، انگلستان و پاناما بالا بکشد. او 27 ساله است و اصلیت فرانسوی دارد. یک متر و 82 سانت قد دارد و در پست هافبک بازی می‌کند.

حقایقی درباره سیستم آموزشی تونس

تونس از سال 1956 میلادی که از فرانسه مستقل شد تمرکز خود را روی تغییر کیفیت آموزشی و ایجاد نسل جدیدی گذاشت که بتوانند با تغییرات پیش آمده در کشور همراه شوند و نیازهای تونس را برآورده کنند. از دهه 1990 میلادی تلاش‌های اصلاحی سازمانی پایداری رخ داد و تغییراتی که در اقتصاد کشور تونس پیش آمد باعث شد تا سیستم آموزشی این کشور نیز تغییرات گسترده‌ای کند.

سیستم آموزشی تونس در سال 2007 به عنوان 87مین سیستم آموزشی برتر از بین 182 کشور انتخاب شد و همچنین در منطقه منا رتبه چهارم را کسب کردند. آموزش اولویت اول دولت تونس به حساب می‌آید و این کشور در سال 2005 میلادی 20 درصد بودجه دولتی از درآمد ناخالص کشور را صرف آموزش کرد.

دوره ابتدایی

کشور تونس به سیستم آموزشی این کشور توجه بسیاری دارد. دوره تحصیلات آموزشی از ما اکتبر شروع می‌شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد. برنامه درسی این کشور به زبان عربی تدریس می‌شود. در پایان در هر دوره آموزشی، دانش‌آموزان از طریق امتحان کتبی و شفاهی و یک امتحان عملی محک زده می‌شوند. دوره ابتدایی در این کشور به مدت 6 سال طول می‌کشد.

دوره راهنمایی

این دوره به مدت سه سال طول می‌کشد و پس از دوره ابتدایی ادامه پیدا می‌کند. دانش‌آموزان در این دوره برای دریافت دیپلم این دوره باید دست کم 50 درصد نمرات را کسب کنند. دیپلم مجوز ورود به دوره متوسطه محسوب می‌شود.

دوره متوسطه

در دوره متوسطه دانش‌آموزان در یک دوره 4 ساله این انتخاب را دارند که رشته‌ای آکادیک یا فنی را انتخاب کنند. دو سال ابتدایی با دروسی آکادمیک و مشترک می‌گذرد، پس از آن دانش‌آموزان یا می‌توانند تحصیلات آکادمیک را در پنج حوزه تخصصی ادامه بدهند یا اینکه در یک دوره دو ساله فنی و حرفه‌ای حاضر شوند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی