آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی دانمارک

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی دانمارک

تیم ملی فوتبال دانمارک در گروه C جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های فرانسه، استرالیا و پرو هم گروهی شده است. این تیم پس از سال ۲۰۰۹ میلادی اولین بار است که وارد رقابت های جام جهانی شده و با توجه به تغییرات زیادی که داشته امید به صعود آن زیاد است.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی دانمارک

سیستم آموزشی دانمارک ریشه در مدارس کلیسای جامعه و صومعه‌هایی دارد که در اوایل قرون وسطی دایر بودند و هفت مدرسه از آنها همچنان در دانمارک باقی مانده‌اند.

در سال ۱۵۳۶ میلادی که اصلاحات در دانمارک شکل پیدا کرد، مدارس به سیستم پادشاهی تعلق گرفت. مهمترین هدف مدارس در آن زمان این بود که دانش‌آموزان را با آموزش خواندن، نوشتن و نطق به زبان لاتین و یونانی آماده ارائه مطالب دینی و الهیات کنند.

در سال ۱۸۷۱ میلادی با پیشرفت‌های فناورانه و علمی قرن نوزدهم آموزش متوسطه به دو شاخه تقسیم شد. آموزش زبان و خواندن و نوشتن و آموزش علوم ریاضی و مهندسی. این تقسیم بندی باعث شد تا ستون فقرات و اسکلت تشکیل دبیرستان‌ها شکل بگیرد. در سال ۱۸۹۴ میلادی مدارس دولتی که فولک اسکول نامیده می‌شدند و همچنان هم به همین نام خوانده می‌شوند، شکل گرفتند.

ساختار آموزشی

آموزش در دانمارک برای کودکان زیر ۱۵ یا ۱۶ سال اجباری است. مدارس در دانمارک دولتی هستند اما مدارس خصوصی هم وجود دارد که ۱۵.۶ درصد نوجوانان و کودکان به این مدارس می‌روند. وظیفه نظارت و سازماندهی آموزش در این کشور بر عهده وزارت آموزش است. درصد با سوادی در دانمارک حدود ۹۹ درصد است.

دوره ابتدایی

آموزش در دانمارک برای کودکان و نوجوانان تا سن ۱۶ سالگی اجباری است و تمامی این دوره در یک مدرسه تحت فولک اسکول یا مدارس خصوصی ادامه پیدا می‌کند. در واقع دانش‌آموزان از دوره ابتدایی تا دبیرستان را در یک مدرسه می‌گذرانند.

دوره متوسطه

مدارس متوسطه در دانمارک به دو صورت عمل می‌کنند. در ابتدا ۳ سال دبیرستان دانش‌آموزان را آماده تحصیلات عالی می‌کند، همچنین آنها می‌توانند به جای تحصیلات عالی وارد دوره فنی و حرفه‌ای شوند و به صورت مستقیم برای ورود به بازار کار آماده شوند.

نکاتی درباره فوتبال دانمارک

این تیم در سال ۱۹۰۸ میلادی اولین بازی ملی‌اش را انجام داد و توانست در بازی مقابل فرانسه ۹ بر صفر این تیم را شکست بدهد. ورزشگاه رسمی این تیم ورزشگاه پارکن در کپنهاگ است و سرمربی‌گری آن را اگی هاریدی بر عهده دارد. این تیم در المپیک ۱۹۰۸ میلادی و ۱۹۱۲ میلادی توانست تیم دوم بشود و مدال نقره را بدست بیاورد.

آنها در سال ۱۹۶۰ هم مقام دومی المپیک را بدست آوردند اما تا سال ۱۹۸۶ نتوانستند در جام جهانی شرکت کنند. این تیم در حال حاضر در رده ۱۲ فیفا قرار دارد و تا همین سال گذشته در بدترین رده خود یعنی پنجاه و یکم بوده است.

این تیم از سال ۲۰۰۹ تا کنون نتوانسته بود مجوز بازی در جام جهانی را بدست بیاورد. سیستم بازی این تیم ۳-۳-۴ است و امیدوارند به بازی اریکسن که در مقدماتی جام جهانی بازی درخشانی از خود نشان داده است.

بازیکن معروف تیم دانمارک: کریستین اریکسن

این بازیکن ۲۵ ساله تاکنون ۷۵ بازی ملی برای دانمارک انجام داده که در این تعداد بازی، ۲۱ گل به ثمر رسانده است. او تجربه بازی در باشگاه آژاکس آمستردام را دارد و اکنون در باشگاه تاتنهام بازی می‌کند.

اریکسن هافبک هجومی است و در بازی‌ها مقدماتی جام جهانی یکی از مهره‌های اصلی برای صعود تیم دانمارک به مسابقات جام جهانی بوده است. با هت تریک این بازیکن در برابر ایرلند در بازی پلی آف بود که هلند توانست برای پنجمین بار مجوز ورود به بازی‌های جام جهانی را بدست آورد. او در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۱۱ گل به ثمر رساند و پس از لوندسکی در مقام دوم قرار گرفت.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی