تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سوئد | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سوئد

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سوئد

استکهلم در سوئد

تیم ملی فوتبال سوئد در گروه F جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های آلمان، مکزیک و کره جنوبی هم گروهی شده است. سوئد تیم پر افتخاری است و گذشته موفقی داشته است. امسال هم نباید این تیم را دست کم گرفت و به نظر می آید شانس صعود بالایی داشته باشد. 

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با تیم ملی فوتبال سوئد سومین تیم گروه F این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره تیم ملی فوتبال فوتبال سوئد

ورزشگاه اصلی سوئد فرندز آرنا نام دارد و مربی گری این تیم را جین اندرسون عهده دار است. اولین حضور تیم ملی فوتبال سوئد در جام جهانی بر می‌گردد به سال 1934 میلادی. این تیم تاکنون در 11 دوره از مسابقات جام جهانی و 6 دوره از مسابقات جام ملت‌های اروپا حضور داشته است. آنها در سال 1958 میلادی توانستند به مقام دومی جهان برسند و در مسابقات جام جهانی 1950 میلادی و 1994 میلادی در رده سوم قرار گرفتند.

سوئد همچنین تاکنون توانسته یک بار در سال 1948 میلادی مدال طلای مسابقات المپیک تابستانی را بدست بیاورد و در سال 1924 و 1952 میلادی به مدال برنز این مسابقات دست یافته است. آنها در مسابقات جام ملت‌های اروپا در سال 1992 میلادی هم توانستند به مرحله نیمه نهایی برسند. تیم ملی فوتبال سوئد معمولا با کشورهای همسایه خود رقابت جدی دارد.

این تیم به طور خاص با دانمارک رقابت شدید دارد و همچنین نروژ و فنلاند هم رقبای جدی سوئدی‌ها به حساب می‌آیند. تیم ملی فوتبال سوئد همچنین رقابتی جدی با انگلستان داشته است. نخستین بازی ملی سوئد در برابر نروژ انجام شد که در این بازی توانست 11 بر 3 تیم نروژ را شکست دهد. اما سوئد یک بار در سال 1948 میلادی کره جنوبی را 12 بر صفر شکست می‌دهد و بهترین پیروزی این تیم محسوب می‌شود.

امسال هم در جام جهانی با کره جنوبی همگروه شده و باید دید آیا دوباره سوئد کره جنوبی را شکست می‌دهد یا اینکه کره جنوبی انتقام این باخت تلخ را می‌گیرد. تلخ‌ترین شکست برای سوئدی‌ها در بازی با تیم المپیک بریتانیا رقم خود که در سال 1908 12 بر 1 به این تیم نتیجه را واگذار کردند.

مسابقات جام ملت‌های اروپا در سال 2016 میلادی تغییرات زیادی برای سوئدی‌ها به همراه داشت. زلاتان ابراهیموویچ با فوتبال خداحافظی کرد و اریک هرمن هم از مربی‌گری این تیم کناره‌گیری کرد. تیم سوئد اکنون تحت نظر مربی تازه خود یعنی جین اندرسون به شدت سختکوشانه و منظم فعالیت می‌کند.

آنها با سیستم 2-4-4 و بازی تاکتیکی دوباره برگشته‌اند به سیستم بازی که در اواخر دهه 90 استفاده می‌کردند. نحوه صعود آنها که از طریق شکست ایتالیا در بازی‌‌های پلی آف میسر شد بحث داغ رسانه‌های خبری بود. برد آنها از ایتالیا باعث شد تا یکی از محبوب‌ترین تیم‌های جهان فوتبال از این دوره از مسابقات جام جهانی کنار گذاشته شود.

سوئدی‌ها برای ما ایرانی‌ها هم خبرساز بودند. سامان قدوسی بازیکن سوئدی-ایرانی با اینکه از او دعوت شده بود تا در تیم ملی سوئد بازی کند اما ترجیح داد با پیراهن تیم ملی کشور ایران توپ بزند. این بازیکن سی دقیقه دربرابر ترکیه برای ایران بازی کرد.

بازیکن معروف تیم سوئد: امیل فوشبری

پس از کناره گیری زالاتان فوشبری در پست او جای گرفت و تا به امروز هم در خط حمله تیم سوئد بازی خوبی از خود نشان داده است. فوشبری وینگر دونده‌ای است و قابلیت نادری در پیدا کردن توپ دارد و حتی در بازی‌های خیلی سخت و طاقت فرسا پاسهای خوبی می‌گیرد. او همچنین هوش بالایی در زنده کردن فرصت‌های از دست رفته دارد و بازیکنان حریف باید حواسشان به حملات او باشد. او زاده 23 اکتبر سال 1991 میلادی است. او در یک خانواده ورزشی فوتبالیست به دنیا آمده و پدر و پدربزرگش هر دو فوتبالیست بودند. او در سال 2014 به عنوان بهترین هافبک سال سوئد انتخاب شد.

حقایقی درباره سیستم آموزشی سوئد

آموزش در سوئد برای همه کودکان در سنین 7 سال تا 16 سال اجباری است. سال تحصیلی از اواسط آگوست شروع می‌شود تا اواسط ماه ژوئن. تعطیلات کریسمس که از اواسط ماه دسامبر شروع می‌شود و تا اوایل ماه ژانویه ادامه دارد، سال تحصیلی سوئدی را به دو ترم تقسیم می‌کند. کودکان از سن یک سالگی می‌توانند وارد مقطع پیش دبستانی شوند.

پیش دبستانی کمک می‌کند تا کودکان آماده ورود به مدرسه شوند و همچنین پدران و مادران بتوانند به کار خود بپردازند. یک سال قبل از ورود به دوره ابتدایی و شروع تحصیلات اجباری کودکان باید دروسی مقدماتی را پشت سر بگذارند تا آماده تحصیل اجباری شوند.

در پژوهشی در سال 2008 میلادی مشخص شد که در افراد 25 ساله تا 64 ساله سوئدی 15 درصد تنها دوره تحصیل اجباری را گذرانده‌اند، 46 درصد تحصیلات متوسطه بالا و 14 درصد دوره سه ساله اوله متوسطه و 22 درصد دوره سه ساله دوم متوسطه را گذرانده‌اند. زنان در سوئد تحصیل کرده تر از مردان هستند.

دوره ابتدایی

سوئد نسبت به تحصیلات کودکان خیلی حساس است و برای همین مدرسه رفتن در این کشور اجباری و آموزش در منزل ممنوع اعلام شده است. کودکان در سن 7 سالگی وارد مدارس ابتدایی می‌شوند تا 9 سال ابتدایی تحصیل اجباری خود را بگذرانند.

دوره میانه یا راهنمایی

سه سال انتهایی دوره ابتدایی به عنوان دوره میانه یا راهنمایی نامگذاری شده است که در آن دروس مختلفی آموزش داده می‌شود. برای مثال دانش‌آموزانی که هوش بالایی دارند در این دوره ریاضی پیشرفته می‌خوانند و دانش‌آموزانی که خلاقیت بیشتری دارند در خصوص کارهای هنری مثل موسیقی آموزش می‌بینند.

دوره متوسطه

این دوره سه سال طول می‌کشد و اجباری هم نیست. معمولا دو رشته در این دوره وجود دارد، یکی علوم اجتماعی و دیگری علوم طبیعی. خود این رشته‌ها و شاخه‌ها نیز به شاخه‌های کوچکتر تقسیم می‌شوند و معمولا 18 انتخاب برای دانش‌آموزان وجود دارد. شش تا از آنها مربوط می‌شود به تحصیلات آکادمیک و ورود به دانشگاه، 12 تای بعدی هم بیشتر کاربردی و فنی و حرفه‌ای محور هستند.

دوره فنی و حرفه‌ای

این دوره طبق قوانین و هنجارهای اروپا برگزار می‌شود و دانش‌آموزان با آموزش در این دوره وارد محیط کار و مشاغل مختلف می‌شوند. سوئدی‌ها در این دوره با آموزش زبان‌های خارجه و فنون به دانشجویان آنها را برای کار در خارج از کشور سوئد نیز تربیت می‌کنند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی