آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سوئیس

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی سوئیس

سوئیس

تیم ملی فوتبال سوئیس در گروه E جام جهانی امسال قرار دارد و با تیم‌های برزیل، کاستاریکا و صربستان هم گروهی شده است. این تیم سه بار توانسته به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام جهانی امسال راه پیدا کند و امسال هم با انگیزه زیادی حضور پیدا کرده است.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی امسال در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با سوئیس دومین تیم گروه E این دوره از مسابقات جام جهانی امسال فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال سوئیس

تیم ملی فوتبال سوئیس سه بار تاکنون توانسته است به مرحله یک چهارم نهایی در سال 1934، 1938 و 1954 میلادی برسد. در سال 1954 سوئیس میزبان جام جهانی بود. سوئیس همچنین در المپیک سال 1924 میلادی به مدال نقره رسید. تیم جوانان افتخارات بیشتری داشته است. این تیم توانسته است در بازی‌های زیر 17 سال جام ملت‌های اروپا قهرمان شود و در مسابقات جام جهانی زیر 17 ساله‌ها در سال 2009 میلادی هم مقام نخست را کسب کرد.

تیم ملی سوئیس

در سال 1920 میلادی حسین علی خان سردار، دروازه بان ایرانی، برای این تیم در برابر تیم ملی فوتبال فرانسه بازی کرد. سوئیسی‌ها معروف‌اند به تیم بچه‌های سوئیس، بچه‌ها و صلیب‌سرخ‌ها. سرمربی این تیم در حال حاضر ولادیمیر پتکوویچ است. نخستین بازی ملی این تیم در برابر فرانسه و در سال 1905 میلادی برگزار شد.

سوئیس در این بازی با یک گل از تیم فرانسه شکست خورد. این تیم با سیستم 1-5-4 بازی می‌کند. بهترین پیروزی تیم ملی فوتبال سوئیس مربوط می‌شود به بازی سوئیس و لیتوانی در سال 1924 میلادی که در آن زمان سوئیس توانست با نتیجه 9 بر صفر لیتوانی را شکست بدهد. سوئیسی‌ها یک بار هم در بازی با مجارستان با نتیجه 9 بر صفر باخته‌اند که بدترین شکست این تیم به حساب می‌آید.

گرانیت ژاکا

بازیکن معروف تیم سوئیس: گرانیت ژاکا

ژاکا هافبک حیاتی تیم ملی فوتبال سوئیس است. فصل گذشته این بازیکن بابت تکل‌های ضعیف و تصمیم گیری‌های غلط در طول بازی مورد انتقاد قرار گرفته بود. اما این فصل با بازی تکنیکی خود در آرسنال درخشیده است. او با تیم باسل شروع کرد و در دوسال اول حضورش در این تیم قهرمان لیگ برتر این کشور شد.

او در ادامه به بوندس لیگا رفت و در تیم بروسیا مونشن‌گلادباخ مشغول به بازی شد. ژاکا در سال 2015 پس از سه سال حضور در باسل و در سن 22 سالگی کاپیتان این تیم شد. پس از آن در سال 2016 میلادی با قرارداد 30 میلیون یورویی به آرسنال پیوست. برادر او، تائولانت ژاکا، در تیم ملی فوتبال آلبانی بازی می‌کند که این موضوع به خاطر چند ملیتی بودن این بازیکن رخ داده است.

حقایقی درباره سیستم آموزشی سوئیس

سیستم آموزشی سوئیس تنوع بسیاری دارد. این سیستم در 26 بخش مختلف این کشور با توجه به سیستم فدرالیسمی که دارد به دو یا سه و یا چهار تیپ متفاوت در مدارس متوسطه مقدماتی به منظور کشف استعدادها تقسیم بندی می‌شود. البته این سیستم همچنان در حال تغییر است. میزان تقاضا برای تحصیل در این کشور افزایش پیدا کرده و مدارس پاسخگوی تقاضای دانش‌آموزان نیستند.

در مجموع 11 موسسه آموزشی در سوئیس مشغول به کار هستند که شامل 4 موسسه در بخش آلمانی زبان این کشور و 2 موسسه در بخش فدرال تکنولوژی در لوزان و زوریخ می‌شوند. مدارس خصوصی سوئیس قدمت بسیاری دارند و در شروع این قرن مشغول به کار شدند. در حال حاضر حدود 250 مدرسه خصوصی در این کشور پاسخگوی صدهزار شاگرد از 100 ملیت متفاوت این کشور است.

ساختار آموزشی مدارس

تحصیلات ابتدایی در سوئیس برای همه کودکان اجباری و رایگان است. کودکان معمولا در سن 6 سالگی وارد مدارس می‌شوند. پس از دوره ابتدایی با توجه به توانایی‌ها و علایق دانش‌آموزان مسیر تحصیلی را ادامه می‌دهند. تقریبا 25 درصد دانش‌آموزان پس از اتمام 12 سال تحصیلی به سمت تحیلات عالی و مقاطع بالاتر می‌روند.

دوره ابتدایی

سوئیس متشکل از چند کانتون است و با سیستم فدرالی اداره می‌شود. دولت مرکزی قانونی را تصویب کرده که طی آن کودکان باید 9 سال درس بخوانند. دوره ابتدایی بین 4 تا 6 سال طول می‌کشد. در این مقطع بیشتر هدف این است که بچه‌ها علاقه مند به تحصیلات ابتدایی شوند و برای حضور در دوره‌های بعدی آماده شوند.

دوره متوسطه

این دوره در کل کشور سوئیس یکسان نیست و تفاوت‌هایی با هم دارند. دانش‌آموزانی که به دنبال تحصیلات عالی و دانشگاه هستند وارد دوره 6 ساله دبیرستان می‌شوند. افرادی هم که علاقه‌مند به کارهای فنی و حرفه‌ای هستند وارد دوره سه ساله این مقطع می‌شوند تا پس از آن به تحصیل در مقطع فنی و حرفه‌ای بپردازند.

دوره فنی و حرفه‌ای

این دوره بر اساس توافقی بین سیستم فدرال کشور و همچنین مدارس دولتی و بخش تجاری این کشور طراحی شده است. دانش‌آموزان با طی کردن این دوره وارد دوره بعدی و دانشگاه‌های علمی و کاربردی می‌شوند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی