آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی صربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی صربستان

صربستان

تیم ملی فوتبال صربستان در گروه E جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های برزیل، سوئیس و کاستاریکا هم گروهی شده است. امسال دومین باری است که صربستان در مسابقات قهرمانی جام جهانی فوتبال حضور دارد و با بازیکنان مهمی که صربستان دارد امید به صعود این تیم بالاست.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات مسابقات قهرمانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با صربستان آخرین تیم گروه E این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال صربستان

تیم ملی فوتبال صربستان معروف است به تیم عقاب‌ها و تاریخچه‌ای طولانی دارد. تیم ملی فوتبل صربستان تحت اشکال مختلف در تیم ملی یوگوسلاوی بازی‌های بسیاری انجام داده و توانسته در دو دوره مسابقات قهرمانی جام جهانی فوتبال ۱۹۳۰ میلادی و ۱۹۶۲ میلادی به مقام چهارمی جهان برسد. صربستان از سال ۲۰۰۶ میلادی به صورت مستقل بازی‌های خود را شروع کرد و توانست در مسابقات قهرمانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ میلادی به مسابقات راه پیدا کند. هم فیفا و هم یوفا معتقدند عامل موفقیت‌های تیم یوگوسلاوی و مونتنگرو قبل از استقلال این کشور تیم صربستان بوده است.

تیم ملی صربستان

صربستان از زمانی که به شکل کشوری مستقل درآمده، در همه جام‌های جهانی حضور داشته و تنها در جام جهانی پیشین یعنی در سال ۲۰۱۴ میلادی نتوانست حضور پیدا کند. این دومین باری است که صرب‌ها به عنوان ملتی مستقل در مسابقات قهرمانی جام جهانی فوتبال حضور پیدا کرده‌اند.

سیستم بازی آنها ۳-۴-۳ است و نمانیا ماتیچ بازیکن پر افتخار آنهاست که در تیم باشگاهی منچستر یونایتد بازی می‌کند. صربستان رقابت شدیدی با کرواسی دارد که این رقابت ریشه در اختلافات سیاسی دارد. رقابت بین آنها به عنوان یکی از ده رقابت سخت جهانی نامیده شده است. هر دو تیم تاریخی مغشوش دارند، هر دو این ها عضو کشور یوگوسلاوی بودند که پس از جنگ میان صربستان و کرواسی از هم جدا شدند. هر دو ملت تا کنون چهار بار با یکدیگر بازی کردند که یک بار کرواسی می‌برد و سه بازی دیگر به تساوی می‌انجامد.

صرب‌ها اکنون در رتبه ۳۵ رده‌بندی فیفا قرار دارند. بالاترین رتبه آنها در سال ۱۹۹۸ میلادی بود که در پله ششم قرار داشتند و بدترین رتبه هم بر می‌گردد به سال ۱۹۹۴ میلادی که این تیم در پله صد و یکم رده‌بندی فیفا قرار داشت. بهترین برد این تیم در برابر ونزوئلا رقم خورد که این تیم توانست البته با عنوان یوگوسلاوی ۱۰ بر صفر ونزوئلا را ببرد.

نمانیا ماتیچ

بازیکن معروف تیم صربستان: نمانیا ماتیچ

ماتیچ با قد ۱ متر و ۹۴ سانتی‌متری و بدن آماده‌ای که دارد نه تنها می‌تواند به دل سیستم دفاعی طرف مقابل حمله کند بلکه به عنوان یک فوروارد می‌تواند در پاسکاری و بازی گروهی هم بدرخشد. او ۳۶ بازی ملی در کارنامه خود دارد و اکنون در باشگاه منچستر یونایتد مشغول به بازی است. او از شانس‌های گلزنی در مقابل تیم‌های کاستاریکا، سوئیس و برزیل به حساب می‌آید.

ماتیچ در پست هافبک دفاعی بازی می‌کند. او پای چپ قدرتمندی دارد، قدرت و جایگیری او به علاوه هوش و بازی تاکتیکی او کمک می‌کند تا مهاجمان هم‌تیمی او سیستم دفاعی تیم مقابل را در هم بکوبند. قبل از اینکه او به تیم منچستر بپیوندد، با ۷۵ درصد تکل موفق در خط دفاعی بازی‌های لیگ برتر درخشیده بود.

حقایقی درباره سیستم آموزشی صربستان

آموزش در صربستان به مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی، دوره متوسطه و تحصیلات عالی تقسیم می‌شود. شروع سیستم آموزشی در صربستان بر می‌گردد به قرن یازدهم و دوازدهم میلادی. تحصیلات ابتدایی و دبستان‌ها در سال ۱۷۷۸ میلادی تاسیس شدند و در سال ۱۷۹۱ میلادی اولین دبیرستان‌ها در این کشور تاسیس شدند.

پیش از سال ۲۰۰۵ میلادی سیستم تحصیلی صربستان مربوط می‌شد به سیستم فدرال یوگوسلاوی؛ پیش دبستانی اختیاری بود و دبستان و دوره متوسطه یکسان بودند. در حال حاضر کودکان در سن ۵ سالگی وارد دوره پیش دبستانی می‌شوند و سپس در سن ۱۵ سالگی در مقطع دبیرستان به ادامه تحصیل می‌پردازند.

در مدارس صربستان هر درس کتاب مخصوص به خود را دارد که افراد می‌توانند این کتابها را از کتابفروشی‌ها بخرند. در سال ۲۰۱۰ میلادی دولت تصمیم گرفت تا کتابهای سال اول ابتدایی را به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار بدهد. البته آنها موظف‌اند در پایان سال تحصیلی کتابها را به دولت برگردانند. در صورتی که کتابها ایرادی پیدا کرده باشند دولت جریمه‌ای در نظر نگرفته است.

در مقاطع بالاتر نیز این سیستم در خصوص خانواده‌های محروم رعایت می‌شود. همه دانش‌آموزان باید گزارشات پزشکی خود را به مدرسه ارائه دهند. همچنین دانش‌آموزان قبل از ورود به دوره ابتدایی تحت معاینه روانشناس قرار می‌گیرند. واکسیناسیون، معاینه بدنی و بررسی وضعیت بهداشت دهانی کودکان در مدرسه به صورت رایگان انجام می‌شود.

مدارس در صربستان

ساختار آموزشی

آموزش صربستان در مدارس این کشور در مقاطع ابتدایی، متوسطه و دوره فنی و حرفه‌ای خلاصه می‌شود. دانش‌آموزان از سن هفت سالگی وارد دوره ابتدایی شده و سپس تا سن ۱۸ سالگی به تحصیل ادامه می‌دهند تا وارد دوره تحصیلات دانشگاهی شوند.

دوره ابتدایی

آموزش صربستان از سن هفت سالگی تا سن ۱۵ سالگی اجباری است. در دو سال ابتدایی این دوره کودکان تحصیلات پیش دبستانی را باید بگذرانند و سپس چهار سال را در این دوره می‌گذرانند.

دوره متوسطه

این دوره چهار سال طول می‌کشد و دانش‌آموزان در دبیرستان‌ها مشغول به ادامه تحصیل می‌شوند. در این دوره دانش‌آموزان در دروسی مانند علوم طبیعی، علوم اجتماعی، زبان و ریاضیات به تحصیل می‌پردازند. در پایان با قبولی در امتحان نهایی مدرک دیپلم به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

دوره فنی و حرفه‌ای

دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیلاتشان در مقطع ابتدایی می‌توانند وارد دوره متوسطه فنی و حرفه‌ای شوند. در آنجا دو سال به منظور کسب مهارت آموزش می‌بینند و همچنین می‌توانند چهار سال در آن مقطع درس بخوانند تا در زمینه رشته مورد نظر خود تخصص پیدا کنند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی