آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

صحرای عربستان

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. از امروز تا روز برگزاری اولین مسابقه به معرفی تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات می‌پردازیم. در این مطلب با عربستان دومین تیم گروه A این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی برای دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی عربستان

در سال ۱۹۳۲ میلادی که عربستان به یک ملت مستقل درآمد، آموزش عمومی در این کشور به شدت کاهش پیدا کرد و تنها چند مدرسه اسلامی در این کشور وجود داشت. در حال حاضر آموزش عمومی برای همه مردم عربستان آزاد است.

تحصیلات در عربستان بیشتر به خاطر آموزش‌های دینی و اسلامی معروف است. در سال ۲۰۱۶ میلادی آموزش دینی و مذهبی در دبستان‌های این کشور به صورت ۹ ساعت آموزشی در هفته برگزار می‌شد. در کنار آن ۲۳ ساعت آموزشی به تدریس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست و جغرافیا و همچنین دروس انسانی، زبان عربی، انگلیسی و ورزش اختصاص داده می‌شود. بیش از دو سوم فارغ التحصیلان دانشگاهی عربستان هم در رشته‌های مرتبط با علوم اسلامی مدرک می‌گیرند.

البته سیستم آموزشی عربستان بابت پایین بودن سطح آموزشی دبیران آن، پایین بودن استانداردها، پایین بودن سطح علمی و کمبود امکانات آموزشی مورد انتقاد قرار گرفته است. با اینکه بودجه بسیاری خرج به روز سازی سیستم آموزشی عربستان می‌شود اما این کشور همچنان ضعف‌های بسیاری در سطح آموزشی‌اش دارد.

آموزش ابتدایی

دوره ابتدایی در عربستان سعودی ۶ سال طول می‌کشد و کودکان در سن ۶ سالگی وارد کلاس اول ابتدایی می‌شوند. همه مدارس ابتدایی در عربستان تمام مدت هستند و مختلط هم نیستند. پس از این ۶ سال، دانش‌آموزان باید امتحان نهایی بدهند تا مدرک دوره ابتدایی را دریافت کنند.

آموزش مقدماتی متوسطه

دوره متوسطه ۳ سال طول می‌کشد و دانش‌آموزان از سن ۱۲ سالگی وارد این دوره می‌شوند. این دوره تا ۱۴ سالگی طول می‌کشد.  کسانی هم که به دلیل سن یا موفقیت اجتماعی یا دلایل کاری نمی‌توانند به مدارس میانی بروند امکان گذراندن کلاسهای شبانه را دارند. امتحانات نیز می‌‌تواند به روشی غیرعادی، معمول و درخانه برگزار شود .

در این دوره دروسی همچون آموزش علوم دینی(قرآن، سنت و فرهنگ اسلامی، خداشناسی، فقه و تفسیر)، زبان عربی(دستور زبان، قرائت، انشاء و دیکته)، تاریخ، جغرافیا ، علوم و بهداشت، اقتصاد خانواده(برای دختران)، ریاضیات، تربیت بدنی(برای پسران)، تعلیمات دینی و علوم ریاضیات و زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

نسبت دبیران به دانش آموزان در مراکز آموزش مقدماتی متوسطه ویژه پسران ۱ به ۱۳ و در مراکز ویژه دختران ۱ به ۱۲ است .گواهینامه آموزشی که در پایان این دوره اعطا می‌شود مدرک شهاده الکفایه المتوسطه ( گواهی تحصیلات متوسطه( نام دارد.

آموزش تکمیلی متوسطه

مدت زمان این دوره آموزشی ۳ سال است و از سن ۱۵ سالگی شروع می‌شود و تا سن ۱۸ سالگی ادامه دارد. نظام آموزش پیش دانشگاهی با مرحله متوسطه به پایان می‌رسد که اوج طرح آموزش عمومی است .

دانش آموزان ۱۵ ساله که دوره میانی را با موفقیت به پایان رسانده‌اند وارد این مرحله می‌شوند که شامل سه سال است و تحصیلات تخصصی‌تر و فرهنگ کلی‌تر و همچنین آمادگی برای ورود به دانشگاه‌ها را فراهم می‌سازد. در مرحله متوسطه مطالب درسی بنا به رشد عقلی و روانی دانش آموزان گوناگون است. علاوه بر دو بخشی که برای ۲ سال آخر(علمی و ادبی) برای دختران (قانون و علوم عرب  و مدیریت و علوم اجتماعی ،علوم طبیعی و علوم فنی برای پسران در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، موسسات متوسطه‌ای در ارتباط با دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود و همچنین مدارس متوسطه قرآنی دارالتوحید که بیشتر بر دروس اسلامی تکیه دارند نیز وجود دارد(در دهه گذشته تعداد آنها افزایش یافته است) همچنین مدارس متوسطه فنی مربوط به موسسه آموزش عمومی و آموزش حرفه‌ای برای آموزش کارگران ماهر در تمامی تخصص‌ها وجود دارد که بر موسسات صنعتی متوسطه، موسسات تجاری متوسطه، موسسات کشاورزی، موسسات پست متوسطه، موسسه ناظر فنی و موسسات بهداشتی مشتمل می‌شوند.

برنامه های آموزشی

از جمله مهمترین مواد درسی مقطع مقدماتی متوسطه میتوان از آموزش علوم دینی(قرآن، سنت و فرهنگ اسلامی، خداشناسی، فقه و تفسیر)، زبان عربی(دستور زبان، قرائت، انشاء و دیکته)، تاریخ، جغرافیا، علوم و بهداشت، ریاضیات، زبان انگلیسی، هنر و تربیت بدنی  نام برد.

وضعیت تحصیلی زنان در عربستان

در سال ۱۹۵۷ میلادی مدرسه‌های خصوصی دارالحنان و نسیف در شهر جده برای زنان آماده پذیر دانش‌آموز شد. بعد از این اقدام دولت عربستان در مدارس دولتی را هم به روی زنان و دختران عرب گشود. بنیادگرایان به این اقدام حکومت اعتراض کردند. در ادامه با توجه به بهتر شدن شرایط تحصیل برای زنان، استقبال از مراکز آموزشی بیشتر شد و از همین رو شهروندان عرب به مخالفت با این قانون پرداختند و اعتراض کردند که بالارفتن تحصیلات ممکن است مانع ازدواج دختران آنها شود.

زنگ ورزش در مدارس عربستان

جالب است که بدانید عربستان سعودی تا سال گذشته ساعتی به عنوان زنگ ورزش برای دختران در مدارس نداشته است. عرب‌ها در سال ۲۰۱۷ تصمیم می‌گیرند تا زنگ ورزش را هم وارد دبستان‌ها و مدارس دخترانه کنند. آنها معتقد بودند که ذات ورزش با طبیعت و فیزیک دخترها هماهنگ نیست. محافظه کاران و بنیادگرایان عرب معتقدند ورزش برای زنان در مدارس باعث ترویج فساد می‌شود.

اما با این‌حال حکومت عربستان با توجه به اینکه مردم این کشور از نظر شرایط جسمی و همچنین چاقی در شرایط نامطلوبی هستند برنامه‌ای را اجرا کرده که طی آن به ورزش در طول ساعات درسی توجه بیشتری ‌شود. البته حکومت عربستان هنوز اعلام نکرده که قرار است چه ورزش‌هایی را برای دختران مدارس این کشور آزاد کند. به طور معمول در مدارس پسرانه این کشور ورزش فوتبال طرفداران بیشتری دارد.

نکاتی درباره فوتبال عربستان

تیم ملی فوتبال عربستان با لباس‌های سبز و سفید و لقب الصغور به معنای شاهین و الاخضر به معنای سبز شناخته می‌شود. فدراسیون فوتبال این کشور با اینکه در سال ۱۹۵۶ میلادی تشکیل شد اما تیم ملی عربستان سعودی تا سال ۱۹۸۴ میلادی و بازی‌های آسیایی AFC هیچ بازی ملی انجام نداد. بازی‌هایی که آنها در آن به قهرمانی هم رسیدند. بهترین عملکرد عرب‌ها در فینال ای اف سی سال ۲۰۰۷ میلادی بود.

عربستان در سال ۱۹۹۴ میلادی برای اولین بار در جام جهانی شرکت کرد. در آن زمان مربی این تیم جورج سولاری بود و با وجود بازیکنان با تجربه‌ای همچون سعید العویران، سامی الجبار و کاپیتانی ماجد عبدالله توانست تیم بلژیک و مراکش را ببرد. آنها در آن زمان از مرحله اول صعود کردند و در مرحله بعدی در بین ۱۶ تیم به سوئد باختند. عرب‌ها در سه دوره بعد نتوانستند از گروه اول سعود کنند.

بازیکن معروف تیم عربستان: محمدالسهلاوی

سهلاوی با قد یک و هشتاد سانتی ‌متری‌اش ۳۱ سال دارد و بازیکن با تجربه عربستانیست که در گلزنی شهره است. او در بازی های مقدماتی جهانی ۲۰۱۸ با ۱۶ گل زده پرافتخار ترین بازیکن عربستان به حساب می‌آید. با توجه به اینکه بازیکنان عربستان سعودی تجربه بازی در اروپا را ندارند، تیم ملی عربستان بیشتر به لیگ داخلی وابسته‌ است.

البته عرب‌ها طی برنامه‌ای با فرستادن بازیکنان خود به اسپانیا به دنبال رفع این مشکل هستند. این موضوع می‌تواند کمک شایانی باشد برای آنها زیرا که مربی فعلی عرب‌ها در جام جهانی روسیه اسپانیایی است. خوآن آنتونیو پیزی، مربی عربستان، امیدوار است که السهلاوی مدل بازی او را بتواند در زمین روسیه اجرا کند.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی ایران

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی فرانسه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی استرالیا

درباره نویسنده

محسن خسروجردی