آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی لهستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی لهستان

کشور لهستان

تیم ملی فوتبال لهستان در گروه H جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های سنگال، کلمبیا و ژاپن هم گروهی شده است. این تیم یکی از شانس های قهرمانی در این گروه به حساب می آید و با توجه به همراه داشتن روبرت لواندوفسکی، بازیکن گلزن این تیم، باید شاهد بازی های درخشانی از تیم ملی فوتبال لهستان در این دوره از مسابقات جام جهانی باشیم. 

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۴ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با لهستان سرگروه تیم‌های گروه H این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال لهستان

ورزشگاه خانگی لهستان در ورشو پایتخت این کشور قرار دارد. آدام ناوالکا در حال حاضر سرمربی‌گری این تیم را برعهده دارد. یکی از بهترین دوره‌های تیم ملی فوتبال لهستان بر می‌گردد به اواسطه دهه ۱۹۷۰ میلادی. در جام جهانی ۱۹۷۴ میلادی لهستان توانست با تساوی در برابر انگلستان در یک بازی تاریخی در ورزشگاه خانگی انگلستان مجوز ورود به جام جهانی را بدست آورد. در آن دوره لهستان توانست به مرحله نیمه‌نهایی برسد و در برابر آلمان قهرمان آن دوره با نتیجه یک بر صفر متوقف شدند.

تیم ملی فوتبال لهستان

لهستان در بازی رده بندی با نتیجه یک بر صفر از سد برزیل گذشت و توانست به مقام سوم آن دوره از مسابقات دست پیدا کند. لهستان همچنین در مسابقات المپیک سال ۱۹۷۲ میلادی در مونیخ توانست به مدال طلای مسابقات در رشته فوتبال دست پیدا کند. تیم ملی فوتبال لهستان در سال ۲۰۰۸ میلادی برای اولین بار توانست به مسابقات جام ملت‌های اروپا وارد شود. آنها همچنین ر جام ملت‌های سال ۲۰۱۲ میلادی هم حضورداشتند که البته به خاطر امتیاز میزبانی این بازی‌ها به همراه اوکراین بود.

این تیم هم اکنون در رتبه هشتم رده بندی فیفا قرار دارد. تیم ملی فوتبال لهستان معروف است به تیم سرخ‌های سفید و عقاب‌ها. نخستین بازی ملی لهستان در برابر مجارستان و در سال ۱۹۲۱ میلادی برگزار شد که در این بازی لهستان یک بر صفر در برابر مجارستان متوقف شد. پیروزی ۱۰ بر صفر در برابر سان مارینو بهترین پیروزی این تیم به حساب می‌آید. بدترین شکست لهستان هم در برابر دانمارک و با نتیجه ۸ بر صفر رقم خورد.

روبرت لواندوفسکی

بازیکن معروف تیم لهستان: روبرت لواندوفسکی

این بازیکن بدون شک یکی از بهترین گلزنان لهستان به حساب می‌آید که در مرحله مقدماتی توانست با ۱۶ گل به عنوان برترین گلزن این تیم شناخته شود. به همین دلیل لواندوفسکی در جام جهانی امسال هم در روسیه بازیکن مهم و سرنوشت سازی است. او متولد ۱۹۸۸ میلادی است و به عنوان مهاجم در بوندس لیگا و تیم بایرن مونیخ بازی می‌کند. او همچنین کاپیتان تیم ملی لهستان هم هست.

لواندوفسکی بازیکنی است که با هر دو پا و حتی ضربه سر می‌تواند برای تیم لهستان گلزنی کند. او در سال ۱۹۹۷ میلادی در تیم جوانان وارزویا ورشو به عنوان مهاجم مشغول به بازی شد و در سال ۲۰۰۵ میلادی در تیم ملی فوتبال لهستان بازی کرد. لواندوفسکی در همان سال اول بازی در تیم ملی فوتبال لهستان توانست چهار گل برای این تیم به ثمر برساند.

مدرسه در لهستان

حقایقی درباره سیستم آموزشی لهستان

آموزش اجباری در سیستم آموزشی لهستان از سن ۶ سالگی شروع می‌شود. کودکان در سن هفت سالگی وارد مقطع اول ابتدایی شده و ۶ سال در این مقطع مشغول به تحصیل می‌شوند. پس از آن دانش‌آموزان با امتحان نهایی وارد دبیرستان می‌شوند که سه سال طول می‌کشد.

پس از پایان این دوره نیز دانش‌آموزان باید امتحانی اجباری بدهند. وزارت آموزش در سیستم آموزشی کشور لهستان در سال ۱۷۷۳ میلادی تاسیس شد و اولین وزارت آموزش در جهان بود. در سال ۲۰۱۴ میلادی سیستم آموزشی لهستان به عنوان پنجمین سیستم آموزشی اروپا و دهمین در جهان انتخاب شد.

دوره ابتدایی

کودکان در ابتدا باید وارد دوره یک ساله پیش دبستانی شوند که چیزی شبیه به دوره ابتدایی است و در آنجا مهارت‌های ابتدایی در زمینه خواندن و ریاضی را به طور اجباری فرا می‌گیرند. پس از آن دانش‌آموزان در سن هفت سالگی وارد دوره ابتدایی می‌شوند که تا سن ۱۲ سالگی ادامه دارد. از کلاس اول تا سوم در این دوره به عنوان دوره مقدماتی ابتدایی شناخته می‌شود که در این دوره برای همه دروس یک معلم در نظر گرفته شده است. دانش‌آموزان در مقطع چهارم و ششم به صورت سازماندهی شده تر دروس را فرا می‌گیرند. دوره ابتدایی و متوسطه در سیستم آموزشی لهستان رایگان است.

دوره متوسطه

دوره متوسطه در سیستم آموزشی لهستان به دو شاخه تقسیم می‌شود. مدارس عمومی به ارائه دروسی می‌پردازند که در انتهای آن دانش‌آموزان بتوانند آماده ورود به دانشگاه شوند. شاخه بعدی مدارس فنی و حرفه‌ای هستند که در آنها دانش‌آموزان با فراگیری مهارت‌های شغلی و همچنین دروس عمومی آماده ورود به بازار کار می‌شوند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی