آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

آشنایی با تیم ملی و سیستم آموزشی مراکش

تیم ملی فوتبال مراکش در گروه B جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های پرتغال، اسپانیا و ایران هم گروهی شده است. این تیم امسال با سیستمی دفاعی می‌خواهد گل نخورد و از کمترین موقعیت بهترین استفاده را کند تا بتواند از گروه مرگ، با اینکه شانس کمی دارد، صعود کند.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با مراکش سومین تیم گروه B این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی برای دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی مراکش

در سال ۱۹۶۳ میلادی آموزش برای همه کودکان مراکشی ۶ تا ۱۳ ساله اجباری اعلام شد. در آن زمان قرار شد تا درس‌ها به زبان عربی باشند و همچنین درس‌هایی مثل ریاضی و علوم تجربی در دو مقطع ابتدایی و متوسطه به زبان فرانسوی آموزش داده شوند. از دهه هفتاد به بعد با توجه به افزایش دانش‌آموزان در مقطع متوسطه، مراکش معلمان فرانسوی زبان را از کشورهای دیگر همچون فرانسه، رومانی و بلغارستان وارد سیستم آموزشی خود کرد تا دروسی همانند ریاضی و علوم را تدریس کنند. در آن زمان قرار شد معلمان عرب زبان علوم انسانی و مطالعات اجتماعی درس بدهند.

رفتن به مدرسه تا سن ۱۳ سالگی در مراکش اجباری است. حدود ۶۵ درصد کودکان این کشور تحصیلات ابتدایی را به اتمام رسانده و وارد دوره متوسطه می‌شوند. همچنین ۱۱ درصد دیگر وارد تحصیلات عالی می‌شوند. دولت این کشور سیاست‌های بسیاری را اعمال کرده تا کیفیت آموزشی و دسترسی بیشتر به آموزش را برای مردم میسر تر کند. همچنین سازمان‌های جهانی همچون یونیسف و بانک جهانی هم حمایت‌های بسیاری در راستای کم کردن نرخ بی سوادی انجام داده‌اند. مراکش اخیرا آموزش زبان عربی و فرانسه را در مدارس عمومی خود اجباری کرده، دو زبانی که کمک بسیاری در وضعیت استخدامی مردم این کشور می‌کند.

مدرسه ای در مراکش

ساختار آموزشی

سیستم آموزشی مراکش از چهار مقطع پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه و دوره نهایی(سوم) تشکیل شده است. تحصیلات در مدرسه زیر نظر وزارت آموزش ملی سازماندهی می‌شود. دانش‌آموزان با ورود به دانشگاه و شروع تحصیلات عالی تحت نظر وزارت تحصیلات عالی و جامع قرار می‌گیرند.

دوره پیش دبستانی

با توجه به منشور ملی مراکش، دوره پیش از دبستان در این کشور اجباری است و همه کودکان تا ۶ سال می‌توانند در این دوره حضور پیدا کنند. حضور در این دوره برای کودکان ۴ تا ۶ ساله مجاز است. دوره پیش از دبستان در مراکش دو مدل دارد. یک نوع مهدکودک است و نوع دیگر مدارس قرآنی. مهدکودک‌ها به طور معمول خصوصی هستند. مدارس قرآنی کودکان را آماده حضور در مدارس می‌کنند. مدارس قرآنی کمک بزرگی به کاهش بی سوادی در کشور مراکش کردند.

دوره ابتدایی

این دوره ۶ سال طول می‌کشد و کودکان از سن ۶ تا ۱۲ سالگی در این دوره به تحصیل می‌پردازند. دانش‌آموزان همچنین در این دوره باید امتحانات پایانی را با موفقیت پشت سر بگذارند تا وارد دوره متوسطه شوند.

دوره متوسطه

دوره متوسطه اول سه سال طول می‌کشد. پس از این سه سال متوسطه دوم شروع می‌شود و در آن دانش‌آموزان در رشته‌های علوم انسانی، ریاضی و تجربی یا رشته هنر مشغول به تحصیل می‌شوند.

تحصیلات عالی

این دوره هم می‌تواند به صورت دولتی باشد و هم خصوصی. مراکش ۱۴ دانشگاه دولتی دارد. در کنار دانشگاه‌های دولتی تعداد زیادی دانشگاه آزاد و خصوصی هم در مراکش فعالیت می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ میلادی تعداد فارغ التحصیلان مراکش از دانشگاه‌ها ۸۸ هزار و ۱۳۷ نفر بود.

تیم ملی مراکش در جام جهانی 2018

نکاتی درباره فوتبال مراکش

تیم ملی فوتبال مراکش با لقب «شیران اطلس» در جهان شناخته می‌شود. مربی‌گری این تیم را اروه رنار فرانسوی برعهده دارد. این تیم قهرمان جام ملت‌های آفریقا در سال ۱۹۷۶ است. مراکز اولین تیم آفریقایی بود که توانست از گروه خودش در بازی‌های جام جهانی به مرحله دوم صعود کند. مراکشی‌ها در سال ۱۹۸۶ میلادی، زمانی که با پرتغال، لهستان و انگلستان هم گروه بودند توانستند این رکورد را به نام خود ثبت کنند. امسال مراکش پس از ۲۰ سال توانسته باری دیگر به جام جهانی راه پیدا کند. آنها با احتساب امسال ۵ بار در جام جهانی حضور داشتند. بازی خوب مراکشی‌ها در سری بازی‌های جام جهانی در سال ۱۹۸۶ میلادی که باعث شد به مرحله دوم صعود کنند همواره از افتخارات این تیم به حساب می‌آید.

بازیکن معروف تیم مراکش: حکیم زیاش

اروه رنار مربی تیم ملی مراکش امسال در جام جهانی ۲۰۱۸ به دنبال این است تا با بازی تدافعی بتواند تیم را در برابر گل خورد مقاوم کند اما با این حال او با وجود حکیم زیاش امید زیادی هم به ضدحمله های احتمالی تیم مراکش دارد. زیاش با توجه به بازی تکنیکی که دارد و توانایی در گلزنی می‌تواند تا حد زیادی شانس صعود مراکش از مرحله اول مسابقات جام جهانی باشد.

زیاش اخیرا بابت بازی خوب و نشان دادن مهارتش در زمین بازی به عنوان بهترین بازیکن تیم باشگاهی آژاکس هلند انتخاب شد. بازی ویژه او با توپ و سرعتش در رساندن توپ به دروازه حریف دو فاکتور حیاتی در تکنیک بازی او به حساب می‌آیند. او همچنین مهارت بالایی در عبور از سیستم دفاعی حریف و دریبل زنی دارد. مربی مراکش امیدوار است زیاش بتواند در بازی گروهی هم خوب ظاهر شود و با گلزنی از حریف‌های قدرتمند و مدعی قهرمانی گروه ‌B عبور کند.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی ایران

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی فرانسه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی استرالیا

درباره نویسنده

محسن خسروجردی