آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

اهرام ثلاثه و مجسمه ابوالهول در مصر

تیم ملی فوتبال مصر در گروه A جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های روسیه، عربستان و اروگوئه هم گروهی شده است. این تیم برای سومین بار به جام جهانی آمده و امسال با وجود بازیکن قدرتمندی مثل محمد صلاح که در تیم لیورپول و باشگاه‌های اروپا درخشیده است، شانس بسیار زیادی برای حتی صعود از مرحله اول این سری از مسابقات جام جهانی دارد.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با مصر سومین تیم گروه A این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی برای دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی مصر

جالب است در همین ابتدا بدانید که سیستم آموزشی مصر در جهان جالب و منحصر به فرد است. پیش‌تر در مصر تحصیلات مختص طبقات بالای جامعه بود اما امروز امکان استفاده از سیستم آموزشی در همه مدارس برای همه دانش‌آموزان مصری فراهم شده است. مصر در حال حاضر دو مدل سیستم آموزشی دارد. سیستم سنتی آموزش اسلامی و سیستم مدرن آموزش و پرورش برای عموم مردم. دانشگاه الازهر بزرگترین دانشگاه مصری‌ها در رشته‌های علوم اسلامی به حساب می‌آید.

سه نوع سیستم آموزشی در بخش سنتی آموزش مصر وجود دارد. اولی مدارس دینی هستند که مدرسه نامیده می‌شوند. دومی مدارس عرفانی است و سومی مدارس مسجدی هستند که مکتب نامیده می‌شوند. مصری‌ها هر سه این سیستم‌ها را در زیرمجموعه آموزش و پرورش هدایت می‌کنند.

سیستم آموزشی مصر

ساختار آموزشی

سه دوره تحصیلی مهم در سیستم آموزشی مصر وجود دارد. دوره اول برای افراد ۴ تا ۱۴ سال است که دوره ابتدایی نامیده می‌شود. همچنین قبل از این دوره مهدکودک و پیش دبستانی نیز وجود دارد.

دوره دبیرستان در مصر برای افراد ۱۵ تا ۱۷ ساله است و دو تا سه سال طول می‌کشد. مدل آموزش در مصر با توجه به اینکه همواره در حال تغییر و به روز شدن است نمونه خوب و الگویی مناسب برای سیستم های آموزشی کشورهای عربی می‌تواند باشد.

تاثیرات خارجی

مصری‌ها به شدت تحت تاثیر کشورهای غربی هستند. وسایل تحصیلی آنها، متدهای آموزشی و نظارت‌های بین‌المللی در سیستم آموزشی آنها بسیار است و این امکانات تحت نظر دولت‌های غربی تامین می‌شود. البته آنها از نظر مالی هم از طرف سازمان‌های جهانی حمایت می‌شوند. پژوهشگران و دانشجویان مصری از ابزارهای تحقیقی و تجهیزاتی استفاده می‌کنند که از طرف کشورهایی مثل آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه و ایتالیا تامین می‌شود.

زنگ ورزش در مدارس مصر

توجه به ورزش در مدارس مصر خیلی زیاد نیست. حتی مردم مصری خیلی توجه زیادی به زنگ ورزش ندارند و معتقدند بچه‌ها باید در مدرسه درس بخوانند و ورزش باعث کم شدن توجه آنها به درس می‌شود. حتی گفته می‌شود که در مدارس بسیار معروف مصر هم امکانات ورزشی به حد کافی نیست و این مسئله در مدارس خصوصی این کشور هم وجود دارد. همچنین گفته می‌شود که معلم‌های ورزش در این کشور از تجربه کافی برخوردار نیستند. حقوق آنها به اندازه کافی نیست و خیلی از آنها سراغ شغل‌های دیگری می‌روند.

تیم ملی فوتبال مصر

نکاتی درباره فوتبال مصر

تیم ملی مصر معروف است به تیم فرعون‌ها. این تیم در سال ۱۹۲۱ میلادی به عنوان تیم رسمی این کشور تاسیس شد. استادیوم تاریخی این تیم، استادیوم بین المللی قاهره است که البته در سال ۲۰۱۲ با ساخته شدن استادیوم برج العرب دیگر این تیم بازی‌هایش را در استادیوم جدید برگزار می‌کند. مربی این تیم در حال حاضر هکتور کوپر است، مربی آرژانتینی که تیم والنسیا را در ۲ دورهٔ متوالی (فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ و فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰) به فینال مسابقات لیگ قهرمانان اروپا رساند، اما در هر دو فینال به نایب قهرمانی رسید..

مصر هم اکنون قهرمان قارهٔ آفریقاست و با ۷ عنوان بیشترین عنوان قهرمانی را دارد. این تیم به غیر از امسال دوبار دیگر در جام جهانی حضور داشت. جالب است که بدانید تیم مصر در بین ده تیم برتر رده بندی فیفا هم قرار داشته و یک بار توانسته در سال ۲۰۱۰ میلادی جایگاه نهم این رده بندی را بدست بیاورد. در تیم‌های آفریقایی این اتفاق تا به حال سابقه نداشته و مصر از این نظر هم رکورددار آفریقایی‌هاست.

فوتبال، ورزش اصلی مصری‌هاست و مردم این کشور به شدت به این رشته ورزشی علاقه دارند. لیگ برتر مصر بیست تیم دارد. تیم فوتبال مصر همچنین در سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۶۴ جایگاه چهارم المپیک را داشته است. این کشور ۲۷ استادیوم ورزشی دارد. استادیوم برج العرب در این کشور ۸۶ هزار نفر گنجایش دارد. گفته می‌شود مصری‌ها به دنبال رکورد شکنی در جام جهانی امسال هستند. آنها می‌خواهند تا مرحله یک چهارم نهایی مسابقات پیش بروند، کاری که تا به حال تیم‌های آفریقایی موفق به انجام آن نشده‌اند.

محمد صلاح در لیورپول

بازیکن معروف تیم مصر: محمد صلاح

محمد صلاح ۲۵ ساله بازیکن جوان مصری است که افتخارات جهانی بسیاری دارد. او در این فصل در لیورپول، تیم باشگاهی‌اش، گل کاشت. او در آخرین روزهای این فصل لیگ برتر انگلیس با ۳۲ گل آقای گل لیگ جزیره شد. صلاح پیش تر بعنوان بهترین بازیکن فصل لیگ جزیره برگزیده شده بود. همچنین افتخارات صلاح باعث شد تا او جایزه بهترین فوتبالیست را از اتحادیه فوتبالیست‌های حرفه‌ای و انجمن فوتبال‌نویسان انگلیس دریافت کند. او در حال حاضر با این افتخارات در کنار اسامی بزرگی همچون کریستین رونالدو و سوارز قرار گرفته است. صلاح یکی از مهره‌های مهم مصر در صعود به جام جهانی به حساب می‌آید.

صلاح سابقه ۵۷ بازی و ۳۳ گل ملی در کارنامه‌اش را دارد. محمد صلاح در بازی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ با گل کردن پنالتی دقیقهٔ ۹۵ باعث صعود مصر به جام جهانی پس از ۲۸ سال شد. صلاح مسلمان است و معمولاً پس از گل زدن سجده می‌کند. هواداران لیورپول شعاری برای وی بر وزن تک‌آهنگ Good Enough ساخته‌اند که در آن خوانده می‌شود اگر او به گل زدن ادامه دهد من نیز مسلمان خواهم شد. به او توسط هوادارانش و مطبوعات لقب فرعون و جدیدتر لقب پادشاه مصری لیورپول داده شده‌است.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اروگوئه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی اسپانیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مراکش

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی ایران

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی فرانسه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی استرالیا

درباره نویسنده

محسن خسروجردی