تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مکزیک | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مکزیک

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی مکزیک

کشور مکزیک

تیم ملی فوتبال مکزیک در گروه F جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های آلمان، سوئد و کره جنوبی هم گروهی شده است. مکزیک تیم پر افتخار منطقه آمریکای مرکزی است و در 16 جام جهانی توانسته به صورت متوالی حضور داشته باشد. امسال باید شاهد بازی درخشان آنها در برابر تیم های مدعی جهان و به خصوص قهرمان جهان آلمان باشیم.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با مکزیک دومین تیم گروه F این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال مکزیک

این تیم بدون هیچ مشکلی توانست از مرحله مقدماتی جام جهانی به این مسابقات صعود کند اما پس از آن با توجه به نتایج بد این تیم در مسابقات کوپا آمریکا و در برابر تیم شیلی و همچنین بابت عملکرد بد تیم در برابر آلمان در سری بازی‌های جام کنفدرراسیون‌ها گمانه‌هازنی هایی شد که مربی این تیم در جام جهانی تغییر می‌کند.

سیستم بازی این تیم 3-3-4 است و خوآن کارلوس اوسوریو سرمربی‌گری این تیم را بر عهده دارد. این تیم تاکنون توانسته از سال 1994 در 16 جام جهانی به طور متوالی حضور داشته باشد. مکزیک با این رکورد در جمع یکی از شش کشوری قرار گرفته که تاکنون توانسته‌اند به این شکل در جام جهانی حضور داشته باشند.

مکزیک به همراه تیم‌های آلمان، برزیل، ایتالیا، آرژانتین، فرانسه، اسپانیا و اروگوئه هشت تیمی هستند که دو جام از سه جام مهم جهان یعنی جام کنفدراسیون‌ها و المپیک را برده است. مکزیک در اولین بازی خود در جام‌جهانی 1930 با فرانسه بازی کرد. این تیم در سال 1970 و 1986 میلادی با ورود به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام جهانی عملکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشت.

البته هر دو این دوره از مسابقات در خاک مکزیک برگزار می‌شد. مکزیک از نظر تاریخی یکی از تیم‌های پرافتخار منطقه کونکاکاف به حساب می‌آید. این تیم تاکنون توانسته کاپ بار مدال طلای کونکاکاف و سه بار قهرمانی این دوره از مسابقات را بدست آورد و یک بار هم قهرمان جام ملت‌های آمریکای شمالی شده است.

رقبای مکزیک

تیم ملی فوتبال مکزیک و ایالات متحده آمریکا به شکل گسترده‌ای به عنوان دو قدرت اصلی منطقه کونکاکاف با هم رقابت دارند. مسابقات بین این دو تیم اغلب مورد توجه رسانه‌های مختلف و عموم مردم قرار می‌گیرد. با اینکه اولین بار این دو تیم در سال 1934 با هم مسابقه دادند اما رقابت آنها با هم بر می‌گردد به دهه 1980 میلادی که این دو تیم به رقابت با یکدیگر در مسابقات قهرمانی کونکاکاف پرداختند.

در تاریخ 15 آگوست سال 2012 میلادی تیم ایالات متحده آمریکا توانست تیم مکزیک را در ورزشگاه خانگی‌اش، آزتکا، برای اولین بار در خاک مکزیک در طول 75 سال گذشته شکست دهد. این دو تیم 65 بار تاکنون با یکدیگر به رقابت پرداختند.

نخستین بازی ملی مکزیک در برابر تیم گواتمالا و در سال 1923 میلادی برگزار شد که این تیم توانست با نتیجه 3 بر 2 پیروز شود. بهترین پیروزی مکزیک بر می‌گردد به تاریخ 18 آوریل سال 1987 میلادی که مکزیکی‌ها توانستند با نتیجه 13 بر صفر از سد باهاما بگذرند. باخت 8 بر صفر هم بدترین شکست طول تاریخ مکزیکی‌هاست که در برابر انگلستان و در تاریخ 10 می سال 1961 میلادی رقم خورد.

بازیکن معروف تیم مکزیک: ایروینگ رودریگو لوزانو باهنا

ایروینگ رودریگو لوزانو باهنا با 22 سال سن و قد یک متر و 77 سانتی‌متر در پست وینگر بازی می‌کند. از باشگاه‌هایی که در آن بازی کرده‌است می‌توان به پاچوکا و پی‌اس‌وی آیندهوون اشاره کرد. او همچنین به همراه تیم ملی فوتبال زیر ۲۳ سال مکزیک در المپیک تابستانی ۲۰۱۶ حضور داشته‌است.

این بازیکن فصلی طوفانی در آیندهوون داشته است. لوزانو گام‌های جنگنده‌ای دارد و مدل بازی او در مقابل تیم حریف مهار نشدنی است. او همچنین می‌تواند از گوشه شروع به حرکت کند و وارد خط دفاعی حریف و محوطه جریمه شود و شانس شوتزنی بسازد. او معمولا با لقبش یعنی چاکی شناخته می‌شود.

در خصوص بازی او گفته می‌شود که لوزانو در سمت چپ سیستم 1-3-2-4 بازی می‌کند و این وینگر پای راست تمامی ویژگی‌های یک وینگر کلاسیک را در خود دارد. او همچنین با توجه به پای راست قدرتمندی که دارد همواره بازیکنی خطرناک از نظر شوتزنی هم به حساب می‌آید.

حقایقی درباره سیستم آموزشی مکزیک

حکومت مکزیک از قرن نوزدهم تا به حال به صورت مستقیم در آموزش دخالت داشته است و سیستم آموزشی سکولاری را تدوین کرده است. کنترل سیستم آموزشی همواره بهانه دعوای بین حکومت مکزیک و کلیسای کاتولیک این کشور بوده است. تحولات لیبرالی اواسطه قرن نوزدهم کلیسا و حکومت را از هم جدا کرد و از آن زمان نظارت مستقیم بر روی سیستم آموزشی بر عهده مکزیک بوده است. آموزش تعلیمات دینی از ساعات مدارس دولتی حذف شده است و افراد مذهبی آزادند تا در مدارس خصوصی درس بخوانند که البته هیچگونه کمک هزینه دولتی هم دریافت نمی‌کنند.

ساختار آموزشی

سیستم آموزشی مکزیک هم مثل سایر کشورهاست. کودکان ابتدا وارد دوره ابتدایی می‌شوند، سپس وارد دوره‌ای شبیه به راهنمایی می‌شود و پس از آن به مقطع دبیرستان می‌روند. آنها در ادامه می‌توانند برای ورود به دانشگاه و تحصیلات عالی تصمیم بگیرند.

دوره ابتدایی

تحصیلات در دوره ابتدایی از سال 2009 میلادی اجابره اعلام شد و کودکان از سن 6 سالگی تا 12 سالگی به مدت 6 سال در این دوره به تحصیل می‌پردازند. وزارت آموزش عمومی اخیرا به طور رسمی دوره ابتدایی را به عنوان پایه تحصیلات دانش‌آموزان رایگان کرده است و یک سال هم به صورت اجباری برای پیش دبستانی در نظر گرفته است. وزارتخانه همچنین برنامه درسی استانداردی هم برای مدارس خصوصی و هم دولتی در نظر گرفته است که شامل تدریس دروس زبان اسپانیایی، ریاضیات، علوم طبیعی، تاریخ، جغرافیا، هنر و آموزش فیزیک می‌شود.

دوره متوسطه پایه(راهنمایی)

آموزش متوسطه در مکزیک در دو سطح خلاصه می‌شود: آموزش متوسطه پایه که دانش‌آموزان پایه هفتم تا نهم در آن مشغول به تحصیل می‌شوند و آموزش متوسطه پیشرفته که برای دانش‌آموزان پایه دهم تا دوازدهم در نظر گرفته می‌شود. آموزش متوسطه پایه اجابری است و در صورت تحصیل در مدارس دولتی این دوره رایگان برگزار می‌شود. دانش‌آموزان در این دوره می‌توانند یک رشته علمی یا فنی را هم برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

دوره متوسطه پیشرفته

این دوره برای دانش‌آموزان پایه دهم تا دوازدهم در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از مدارس متوسطه پیشرفته در مکزیک تحت نظر دانشگاه‌های دولتی بزرگ اداره می‌شوند و سایر مدارس زیر نظر دولت هستند. مدارس خصوصی هم که به صورت خصوصی اداره می‌شوند. در صورتی که دانش‌آموزان در این دوره وارد شاخه آکادمیک و علمی بشوند در دو سال اول تحصیل باید دروس آکادمیک بخوانند. آموزش زبان خارجی اجباری است.

دوره فنی و حرفه‌ای

مکزیک هم مثل سایر کشورها شرایطی را فراهم کرده که دانش‌آموزان بتوانند با یادگیری مشاغل مختلف آماده ورود به بازار کار شوند. این دوره در موسسات فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود و دانش‌آموزان پس از دوره آموزش متوسطه پایه می‌توانند وارد این آموزشگاه‌ها شوند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی