تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی نیجریه | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی نیجریه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی نیجریه

مسجد جامع نیجریه

تیم ملی فوتبال نیجریه در گروه D جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های آرژانتین، ایسلند و کرواسی هم گروهی شده است. این تیم امسال با ترکیبی جوان در مسابقات جام جهانی شرکت کرده و از طرفی در بازی های مقدماتی هیچ باختی نداشته است. 

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی فیفا 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با نیجریه آخرین تیم گروه D این دوره از مسابقات جام جهانی فیفا فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال نیجریه

تیم ملی فوتبال نیجریه معروف است به تیم عقاب‌های برتر. نیجریه‌ای‌ها تاکنون سه بار قهرمان جام ملت‌های آفریقا شده‌اند. آنها در آوریل 1994 توانستند مقام پنجمی رده بندی فیفا را بدست آورند، بالاترین رده‌ای که تاکنون یک تیم آفریقایی به دست آورده است. این تیم تاکنون در 6 جام جهانی به طور متوالی حضور داشته و تنها در سال 2006 آلمان نتوانست وارد آن دوره از مسابقات جهانی شود. اولین حضور نیجریه در جام جهانی فیفا بر می‌گردد به سال 1994 میلادی که میزبان مسابقات آمریکا بود.

تیم ملی نیجریه

این تیم اولین بازی رسمی خود را در اکتبر سال 1949 میلادی برگزار کرد، در حالی که هنوز مستعمره انگلستان بود. تیم فوتبال نیجریه در المپیک سال 1996 میلادی در آتن توانست با پیروزی بر مکزیک، برزیل و آرژانتین مدال طلای مسابقات را بدست بیاورد.

این تیم در چند دوره بابت باخت به کامرون نتوانست کاپ قهرمانی جام ملت‌های آفریقا را بدست آورد و به همین خاطر کامرون یکی از سخت‌ترین رقبای آنهاست. در جام جهانی فیفا 2014 میلادی تیم نیجریه با ایران همگروهی بود و توانست از گروه خود به مرحله بعدی صعود کند. مربی آلمانی این تیم برای جام جهانی امسال ترکیب تیم را جوان‌تر کرده و با صعودی بدون باخت از دوره مقدماتی امید زیادی به صعود از مرحله اول مسابقات جام جهانی فیفا دارند.

ماجرای القاب تیم نیجریه

لقب این تیم در طول تاریخ این کشور بارها تغییر کرده است. پیش از اینکه این کشور استقلال پیدا کرد، به نیجریه‌ای لقب شیاطین سرخ داده بودند به خاطر لباس‌های قرمزی که داشتند. این لقب پس از استقلال نیجریه به عقاب‌های سبز که نقش روی پرچم این کشور بود، تغییر کرد. در طول بازی‌های جام ملت‌های آفریقا در سال 1988 میلادی همچنان به همین نام خوانده می‌شدند اما بابت باخت بحث برانگیزشان در بازی فینال آن دوره معروف شدند به عقاب‌های برتر.

کلچی پرامیس ایهیناچو در تیم ملی نیجریه

بازیکن معروف تیم نیجریه: کلچی پرامیس ایهیناچو

ایهیناچو فصل خوبی را در باشگاه لستر نداشته اما انگیزه زیادی دارد در روسیه بتواند دوباره به دوران اوجش برگردد. او متولد سوم اکتبر سال 1996 میلادی است. این بازیکن همچنین در ترکیب تیم زیر هفده ساله‌های نیجریه در سال 2013 توانسته قهرمان جهان شود و افتخار قهرمانی جهان به همراه تیم زیر 20 ساله‌‌های این کشور را در سال 2015 نیز در کارنامه خود دارد.

حقایقی درباره سیستم آموزشی نیجریه

سیستم آموزشی نیجریه تحت نظارت وزارت آموزش قرار دارد. این سیستم از مقاطع مهدکودک، ابتدایی، متوسطه و فنی حرفه‌ای تشکیل شده است. دولت کشور نیجریه پس از استقلال از بریتانیا خیلی ثبات زیادی نداشته و به همین خاطر سیاست آموزشی یکتا و مدونی در این کشور شکل نگرفته است. مناطق مختلف در نیجریه از نظر کیفیت آموزشی، برنامه درسی و تخصیص بودجه با هم متفاوت هستند. به همین خاطر امروز نیجریه جمعیت قابل توجه جوانی دارد که به مدرسه نمی‌روند.

ساختار آموزشی نیجریه

در نیجریه به طور معمول تحصیلات مختص افراد ثروتمندی است که آینده روشن‌تری نسبت به سواد آموزی دارند و پس از تحصیل می‌توانند شغل پیدا کنند. این موضوع با توجه به کمبود امکانات آموزشی در مناطق روستایی تشدید پیدا می‌کند. مقاطع درسی در نیجریه از ابتدایی شروع می‌شود و تا دوره متوسطه و فنی و حرفه‌ای ادامه دارد.

دوره ابتدایی

دانش‌آموزان 6 سال ابتدایی تحصیلات خود را در مقطع ابتدایی می‌گذرانند که در آن دروس دینی، زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم و زبان بومی مربوط به منطقه در حال تحصیل را می‌آموزند. در برنامه درسی مناطق شهری دانش‌آموزان در دوره ابتدایی علوم رایانه، زبان فرانسه و هنر هم یاد می‌گیرند. در پایان این دوره دانش‌آموزان در امتحان ورودی مشترکی شرکت می‌کنند و در صورت قبولی در این امتحانات به مقطع بعدی راه پیدا می‌کنند.

دوره میانه

سه سال ابتدایی دوره متوسطه در مدارس متوسطه پایه پشت سر گذاشته می‌شود که ممکن است خصوصی یا تحت حمایت مالی دولت باشند. آموزش در بسیاری از ایالات نیجریه رایگان است البته بسیاری از موسسات آموزشی دولتی تهیه امکانات آموزشی نظیر خرید لوازم تحریر و روپوش مدرسه را برعهده خانواده‌های دانش‌آموزان می‌گذارند که این کار ادامه تحصیل را برای خانواده‌های فقیرتر دشوار می‌کند.

دوره متوسطه

سه سال بعدی در مدارس متوسطه نهایی پشت سر گذاشته می‌شود. امکانات آموزشی در دبیرستان‌های خصوصی بسیار عالی است اما دبیرستان‌های روستایی وضعیتی متفاوت دارند. معلم‌ها در این مناطق عمدتا سواد کمی دارند و از مدارس حمایت مالی زیادی نمی‌شود.

دوره آموزشی فنی و حرفه‌ای

آموزش فنی و حرفه‌ای و آموزش کار همواره موضوعی بوده که در نیجریه فقدان آن مشاهده می‌شود و این کشور تصمیم به بهبود آن دارد. به خصوص در مناطق روستایی که امکانات کمتر است این موضوع بیشتر وجود دارد. البته در حال حاضر سیستم آموزش فنی و حرفه‌ای نیجریه رو به بهبود است و نیجریه‌ای‌ها به دنبال رواج این نوع آموزش در کشورشان هستند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی