تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پاناما | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پاناما

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پاناما

پاناما

تیم ملی فوتبال پاناما در گروه G جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های بلژیک، تونس و انگلستان هم گروهی شده است. پاناما اولین بار است که به مسابقات جهانی فوتبال آمده و به گفته مربی اش بیشتر برای کسب تجربه و استفاده آموزشی از این فرصت به دست آمده حضور پیدا کردند و مدعی شگفتی سازی نیستند. 

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات جهانی فوتبال 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با پاناما دومین تیم گروه G این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال پاناما

تیم ملی فوتبال پاناما برای اولین بار است که وارد سری مسابقات جهانی فوتبال شده است.  در سال 2014 میلادی هم این تیم در بازی پلی آف در برابر نیوزلند با دو گل باختند و در نتیجه نتوانستند شاهد اولین حضور خود در مسابقات جهانی فوتبال باشند. امسال این تیم آزمایش سختی در برابر تیم‌های قدرتمند اروپا مثل بلژیک و انگلستان دارد.

اولین بازی تیم ملی فوتبال پاناما در برابر مکزیک و در سال 1937 میلادی برگزار شد. پیروزی دو بر صفر در برابر کاستاریکا که در مهرماه سال گذشته رقم خورد بلیط ورود آنها به مسابقات جهانی فوتبال 2018 روسیه شد. ارنان داریو گومز مربی این تیم گفته است: «ما برای یادگیری و رقابت به جام جهانی می‌رویم. این تجربه‌ایست که باید از آن لذت برد.»

او ترکیب خوبی برای تیم ملی فوتبال پاناما بسته؛ ترکیبی که هم در دفاع و هم در خط حمله آن از مهره‌های با تجربه‌ای استفاده شده است. سیستم بازی تیم ملی فوتبال پاناما 2-4-4 است و گفته می‌شود بازی رمان تورس در این سری از رقابت‌های مسابقات جهانی فوتبال باید دیدنی باشد.

بازیکن معروف تیم پاناما: ادگار بارسناس

این بازیکن پانامایی یکی از معدود بازیکنان جوان تیم سن و سالخورده پاناماست که در ورود تیم ملی فوتبال پاناما به جام جهانی نقش بسیار مهمی داشت. گومز از سیستمی استفاده می‌کند که برای بازیکنان قدیمی و سن و سال دار این تیم سیستم مناسبی به نظر می‌آید اما این مربی کلمبیایی همچنین روی خلاقیت بازیکنان جوان‌تر مثل ادگار و هافبک این تیم آلبرتو کوئینترو برای گل‌سازی حساب باز کرده است.

از این منظر از این بازیکن جوان پانامایی انتظار می‌رود تا در جام جهانی هم تاثیر گذار باشد و موقعیت‌های خوبی برای گلزنی فراهم کند. او متولد سال 1993 میلادی است و در باشگاه‌های مکزیک بازی می‌کند. بارسناس در دیدار دوستانه تیم ملی کشورمان در برابر تیم ملی فوتبال پاناما حضور نداشت.

حقایقی درباره سیستم آموزشی پاناما

آموزش در پاناما در هفت سال دوره ابتدایی و سه سال دوره تحصیلات راهنمایی اجباری است. با توجه به آمار سال 2005 میلادی تعداد دانش‌آموزان در آن سال حدود 430 هزار نفر بود که به دوره ابتدایی وارد شدند، یعنی چیزی حدود 95 درصد افراد در این دوره مشغول به تحصیل شدند.

ورود به دوره راهنمایی در آن سال حدود 253 هزار دانش‌آموز بود که 60 درصد این جمعیت را شامل می‌شد. با این وجود بیش از 91 درصد پانامایی‌ها بی‌سوادند. طبق آمار سال 2004 میلادی بیش از 92 هزار و 500 دانش‌آموز پانامایی وارد دانشگاه‌های این کشور شدند. همچنین باید اشاره کرد که سیستم آموزشی پاناما معروف است به بدترین سیستم آموزشی جهان.

دوره ابتدایی

دوره 6 ساله ابتدایی در مدارس ابتدایی پاناما به همراه 3 سال تحصیل در دوره راهنمایی به صورت اجباری است. برنامه درسی در این دوره همان برنامه سنتی است که در گذشته استفاده می‌شد و در این دوره بیشتر دانش‌آموزان با علوم انسانی و دروس مکتب‌خانه‌ای آموزش می‌بینند.

دوره راهنمایی

این دوره سه ساله هم همچنان شباهت زیادی به دوره ابتدایی دارد و البته با کمی تغییرات که به آن داده شده است. کیفیت تدریس به شدت پایین است و به خصوص در مناطق روستایی می‌توان این موضوع را به خوبی مشاهده کرد.

دوره متوسطه

اخیرا وزارت آموزش کشور پاناما طرحی را اجرا کرده که طی آن قرار است به وضعیت آموزشی مدارس متوسطه رسیدگی شود و همچنین دانش‌آموزان این دوره علاقه‌مند شوند به رشته دبیری تا از آنها بتوان در مقاطع پایین تر استفاده کرد.

دوره فنی و حرفه‌ای

این دوره بابت رونق دادن به صنعت پاناما در این کشور راه اندازی شد. دولت پاناما برای رسیدن به این هدف برنامه بلندمدتی ریخته است و موسسات خصوصی بسیاری به منظور آموزش دانش‌آموزان به صورت فنی و حرفه‌ای در این کشور راه اندازی شده‌اند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی