آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی پرتغال

پرتغال امسال در گروهی ترسناک قرار گرفته. اسپانیا در این گروه مدعی است و ایران و مراکش هم هر کدام با تمام توان خود برای شگفتی آفرینی آمده اند. پرتغالی‌ها با توجه به سابقه رونالدو در مصدومیت از اینکه او در بازی‌های جام جهانی مثل فینال جام ملت‌های اروپا مصدوم شود هم می‌ترسند.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با پرتغال تیم اول گروه B این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی برای دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی پرتغال

نرخ سواد در کشور پرتغال ۹۵.۷ درصد است که این نرخ به تفکیک در زنان ۹۴.۴ و در مردان پرتغالی ۹۷.۱ درصد می‌شود. با توجه به آمار و ارقام بدست آمده تنها ۳.۷ میلیون از جمعیت کارگران این کشور(که ۶۷ درصد جمعیت مشغول به کار این کشور را تشکیل می‌دهند) تحصیلات ابتدایی را پشت سر گذاشته اند. با این وجود باید توجه داشت که پرتغالی‌ها از قرن نوزدهم به بعد سرعت چشمگیری در رشد با سوادی داشتند.

ساختار آموزشی

سیستم آموزشی پرتغال به مقاطع پایه، متوسه و تحصیلات عالی شامل دانشگاه تقسیم می‌شود. در زیر با مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور اروپایی آشنا می‌شوید.

سیستم مدارس پرتغال

تحصیل در مدارس پرتغال با مقطع پیش دبستانی که اختیاری است شروع می‌شود و در ادامه دانش‌آموزان باید وارد مقطع پایه یا ابتدایی بشوند که ۹ سال طول می‌کشد و خود به سه مقطع دیگر تقسیم می‌شود. پس گذراندن مقطع سوم دانش‌آموزان مدرک دیپلم می‌گیرند و می‌توانند وارد تحصیلات متوسطه یا دبیرستان شوند. تحصیلات متوسطه هم در پرتغال اجباری است و چند مدل دولتی، مشترک و خصوصی دارد. این دوره ۳ سال طول می‌کشد و شامل تحصیلات عمومی، تخصصی یا فنی و حرفه‌ای می‌شود.

چند نکته درباره مقاطع تحصیلی پرتغال

تحصیلات اجباری در پرتغال از ۶ سالگی شروع می‌شود تا ۱۸ سالگی.

دوره پیش دبستانی از ۳ سالگی تا ۵ سالگی است و در مدارس پرستاری و مهدکودک ها انجام می‌شود.

تحصیلات ابتدایی به سه مقطع تقسیم می‌شود. مقطع اول که ۴ سال طول می‌کشد و برای سنین ۶ تا ۱۰ سال است. مقطع دوم ۲ سال طول می‌کشد و برای سنین ۱۰ تا ۱۲ سال است. مقطع آخری هم سه سال طول می‌کشد و دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۵ ساله می‌‌توانند در آن شرکت کنند.

تحصیلات متوسطه سه سال طول می‌کشد و مختص نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ ساله است. دانش‌آموزان در پایان این مقطع دیپلم می‌گیرند. به جای این دوره دانش‌آموزان می‌توانند وارد دوره فنی و حرفه‌ای شوند که آن هم سه سال طول می‌کشد.

نکاتی درباره فوتبال پرتغال

پرتغال در جام جهانی امسال تیم مهمی است. این تیم در سال ۱۹۶۶ میلادی تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی پیش رفت اما نتوانست به فینال برسد و به مقام سومی این دوره از مسابقات رسید. تیم پرتغال همچنین قهرمان جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۱۶ است. پرتغالی‌ها در حال حاضر بیشتر افتخارشان به رونالدو است، البته با اینکه در جام ملت‌های اروپا پس از مصدوم شدن رونالدو در بازی فینال نشان دادند که بدون رونالدو هم قدرتمند هستند اما همچنان کارشناسان معتقدند پرتغال همه امیدش به رونالدو است.

ضعف‌های بزرگ پرتغال

یکی از ضعف‌های پرتغال مصدومیت بازیکنان محبوب و اتکای بیش از حد به آنهاست. پرتغال از جام جهانی ۲۰۱۴ تا کنون تنها دو بازی را از دست داده که در هر دوی آنها رونالدو به خاطر مصدومیت کنار گذاشته شد. رسانه‌ها در خصوص شانس پرتغال در این دوره از مسابقات می‌گویند این تیم امسال در یکی از سخت ترین گروه‌ها افتاده اما پرتغال قهرمان اروپاست و می‌تواند جایگاه اولی را در گروه بدست بیاورد. اما آنها همچنین می‌گویند ایران و مراکش هم صعودی شگفت انگیز به جام‌ جهانی داشتند و با قدرت زیاد برای حضور در این دوره از مسابقات و با انگیزه زیاد شرکت کردند.

همچنین گفته می شود که تیم پرتغال در حال حاضر تعداد ستاره‌های کمتری نسبت به گذشته دارد، اما نتایج بهتری دارد می‌گیرد و این را باید مدیون مربی گری خوب سانتوز بود. از طرفی ژوزه مرینیو، سرمربی فعلی تیم منچستر یونایتد هم می‌گوید برای پرتغال با رونالدو هیچ چیز غیر ممکن نیست و بدون او ممکن است غیر ممکن بشود.

بازیکن معروف تیم پرتغال: کریستیانو رونالدو

کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو بازیکن فوتبال اهل کشور پرتغال است که در پست مهاجم برای رئال مادرید و تیم ملی پرتغال بازی می‌کند و توانسته بسیاری از رکوردهای تاریخ فوتبال جهان را جابه‌جا کند.

رونالدو ۳۳ سال دارد و همچنان با انگیزه است. این بازیکن به دنبال شکستن رکوردهای بیشتر در روسیه است. البته به نظر می‌آید در این دوره فقط او نیز بازیکن مهم زمین نباشد و رونالدو می‌تواند در بازی با هم تیمی‌هایش روی برناردو سیلوا و بازیکنان دیگر شبیه به او حساب کند تا موقعیت‌های بیشتری برای گل‌زنی او بسازند. رونالدو با توجه به بازی خوبی که با دو پای قدرتمند خودش می‌کند، از هر طرف می‌تواند برای حریف تهدید باشد.

او در سال ۲۰۰۹ با انتقال ۸۵ میلیون پوندی‌اش (۹۴ میلیون یورو، ۱۳۱٫۶ میلیون دلار) از منچستر یونایتد به رئال مادرید، به گران‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان تبدیل شد. رکوردی که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، با انتقال ۱۰۰ میلیون یورویی گرت بیل از تاتنهام به رئال مادرید در سال ۲۰۱۳، شکسته شد. این بازیکن تا کنون ۵ بار موفق به دریافت توپ طلای بهترین بازیکن جهان شده است و از این منظر به همراه مسی بازیکن آرژانتینی رکورددار جهان هستند.

رونالدو در سال ۲۰۰۳ به تیم ملی پرتغال راه‌یافت و در سال ۲۰۱۰، کاپیتانی تیم ملی‌اش را بر عهده گرفت. او ۱۴۹ بازی در تیم ملی پرتغال بازی کرده و ۸۱ گل به‌ثمر رسانده‌ است و ۲۷ پاس گل داده است و پس از علی دایی(۱۰۹) و پوشکاش(۸۴) در رده سوم گلزنترین بازیکنان تاریخ فوتبال قرار گرفته‌است.

مطالب مرتبط:

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی روسیه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی عربستان

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی مصر

درباره نویسنده

محسن خسروجردی