تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پرو | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پرو

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی پرو

ماچو پیچو در پرو

تیم ملی فوتبال پرو در گروه C جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های فرانسه، استرالیا و دانمارک هم گروهی شده است. این تیم پس از 36 سال توانسته باری دیگر پا به رقابت‌های جام جهانی بگذارد. پرو که در پله یازدهم رده بندی فیفا قرار دارد از جمله تیم‌هایی است که شانس بسیاری برای صعود به مرحله بعد جام جهانی دارد.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با پرو سومین تیم گروه C این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

در ابتدا بد نیست چند نکته در خصوص سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی دانش‌آموزان این کشور را با هم بخوانیم.

حقایقی درباره سیستم آموزشی پرو

آموزش در پرو تحت نظارت وزارت آموزش این کشور سازماندهی می‌شود. تحصیلات در کشور پرو در مدارس دولتی رایگان است. همچنین در برخی از دانشگاه‌های دولتی این کشور تحصیلات برای دانشجویان کمتر برخوردار که از نظر علمی قابلیت ورود به دانشگاه را داشته باشند رایگان است.

زبان رسمی آموزش در پرو اسپانیایی است و وزارت آموزش در این کشور در سال 1837 میلادی تشکیل شده است. میزان نرخ تحصیلات در این کشور 88.9 درصد است. 4.1 میلیون نفر از جمعیت 31.77 میلیون نفری پرو در مقطع ابتدایی و 2.4 میلیون نفر در مقطع متوسطه مشغول به تحصیل هستند.

مدارس در پرو

ساختار آموزشی

تحصیلات در پرو از سن شش سالگی آغاز می‌شود. کودکان از سن 7 تا 16 سالگی می‌توانند به طور رایگان در مدارس ابتدایی و متوسطه این کشور به تحصیل بپردازند. کودکان پرویی قبل از ورود به دوره دبستان باید یک دوره پیش دبستانی را هم بگذرانند و در این دوره آماده ورود به دبستان می‌شوند.

دوره ابتدایی

این دوره 6 سال طول می‌کشد و سه مرحله دارد. کودکان در دو سال اول وارد کلاس اول و دوم می‌شوند، سپس در مرحله دوم کلاس سوم و چهارم را می‌گذارنند و در نهایت در مرحله سوم با گذراندن کلاس پنجم و ششم وارد دوره متوسطه می‌شوند.

از 93 درصد کودکانی که بین سنین 6 تا 11 سال هستند، 23 درصد دیرتر به مدرسه می‌آیند و در دوره‌های پایین‌تر با بچه‌های کوچکتر درس می‌خوانند. این موضوع به این خاطر اتفاق می‌افتد که این افراد زبان مادری‌شان کچوا یا سایر زبان‌های آمازونی است، همچنین کودکان فقیر نیز از این دسته هستند. همچنین خیلی از دانش‌آموزان در سنین 12 یا 13 سالگی این دوره را به اتمام می‌رسانند و نمی‌توانند در همان سن یازده سالگی همچون سایر دانش‌آموزان دوره ابتدایی را پشت سر بگذارند.

دوره متوسطه

این دوره پنج ساله است که از کلاس اول متوسطه شروع می‌شود تا کلاس پنجم. دانش‌آموزان در این دوره دروس متنوعی را شامل تاریخ پرو، تاریخ جهان، فیزیک، زیست، شیمی، کامپیوتر، ریاضی، انگلیسی و ادبیات می‌خوانند. در این دوره بر خلاف ابتدایی که تنها یک معلم سر کلاس حضور دارد، دانش‌آموزان چند معلم دارند. سیستم نمره دهی هم به شکل صفر تا بیست است که اگر دانش‌آموزان نمره زیر 11 بیاورند واحد درسی را نمی‌توانند بگذرانند.

تحصیلات عالی

مقاطع تحصیلی بالاتر در پرو به شکل کالج‌های فن‌محور دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. این دوره سه ساله است و شامل 3 هزار ساعت آموزش می‌شود که در آن دانش‌آموزان فنون مختلف را می‌آموزند. برخی از رشته‌ها هم چهار ساعت طول می‌کشد و دانش‌آموز در این دوره پس از گذراندن به صورت فن‌محور آموزش می‌بیند.

تیم ملی پرو

نکاتی درباره فوتبال پرو

پرو اولین بازی رسمی‌اش را در یکم نوامبر سال 1927 میلادی در برابر تیم ملی فوتبال اروگوئه انجام داد. این تیم تاکنون در پنج جام جهانی به ترتیب در سال‌های 1930، 1970، 1978، 1982 و 2018 میلادی حضور داشته است. همچنین تیم ملی پرو تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی هم صعود کرده و دو قهرمانی در مسابقات کوپا آمریکا در فهرست افتخارات خود دارد.

این تیم در سال 2017 میلادی به رتبه 10 رده بندی فیفا رسید که رکورد درخشانی برای پرو محسوب می‌شود. این تیم اکنون در رده یازدهم قرار دارد. این تیم در سال 2009 میلادی در رده نود و یکم قرار داشت که پایین ترین رده آن در طول عمر فوتبال پرو بود.

لقب این تیم سفید و قرمزها و اینکایی‌هاست. سرمربی گری این تیم را در حال حاضر ریکاردو گارکا برعهده دارد. ورزشگاه ملی لیما ورزشگاه رسمی این کشور است. پرویی‌ها در بهترین پیروزی که داشتند توانستند در سال 1938 میلادی 9 بر 1 اکوادور را ببرند. همچنین شکست سنگین 7 بر صفر در برابر برزیل هم تلخ ترین شکست آنها تا به امروز بوده است.

این تیم پس از 36 سال توانسته است باری دیگر پا به رقابت‌های جام جهانی بگذارد. ریکاردو گارکا برای این دوره از بازی‌ها از بازیکنان جوان و تازه نفس استفاده کرده و سیستمی را در پرو احیا کرده که پیش از این دیگر در این کشور استفاده نمی‌شد. سیستم پاس‌دهی کوتاه و حفظ توپ.

رقبای مهم تیم پرو، همسایه‌های این کشور شیلی و اکوادور هستند. پرو تا به امروز در برابر اکوادور رکورد به یادماندنی به دست آورده و البته شکست تلخی هم از شیلی خورده است. این تیم در بازی‌های جام ملت‌های آمریکای جنوبی در لیما توانست در اولین دیدار با اکوادور در یک بازی رسمی ببرد. رقابت پرو و شیلی جنبه تاریخی هم دارد که بر می‌گردد به درگیری‌های مرزی بین این دو کشور در قرن نوزدهم.

پائولو گوئررو

بازیکن معروف تیم پرو: پائولو گوئررو

کاپیتان تیم ملی پرو از سال 1982 به بعد اولین بار است که به جام جهانی آمده و البته در بدو ورود به همین جام هم درگیر پرونده قضایی است و بودن یا نبودن او در این دوره از مسابقات در پرده‌ای از ابهام قرار دارد. حضور این بازیکن در این سری از رقابت‌های جام جهانی به دلیل مصرف کوکائین از سوی فیفا ممنوع اعلام شد.

کاپیتان‌های تیم‌های ملی فرانسه، دانمارک و استرالیا از فیفا درخواست کرده‌اند که این بازیکن را ببخشد. این بازیکن متولد 1984 میلادی است و 34 سال دارد. او ابتدا در آلمان مشغول به بازی شد و در بایرن مونیخ شکل گرفت. همچنین تجربه بازی در هامبورگ را دارد و در 161 بازی که در بوندس لیگا انجام داده 47 گل به ثمر رسانده است.

برادر بزرگتر او نیز فوتبالیست بوده و در تیم ملی این کشور بازی کرده است. هر دو برادر به خاطر فوتبالیست بودن عموی خود وارد این حرفه ورزشی شدند. گوئررو از پرواز با هواپیما می‌ترسد و گفته می‌شود این ترس به خاطر مرگ عموی او در سال 1987 بر اثر سانحه هوایی است.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی