تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی کاستاریکا | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی کاستاریکا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی کاستاریکا

جاذبه گردشگری کاستاریکا

تیم ملی فوتبال کاستاریکا در گروه E جام جهانی 2018 روسیه قرار دارد و با تیم‌های برزیل، سوئیس و صربستان هم گروهی شده است. کاستاریکا در جام جهانی 2014 نشان داد که می تواند شگفتی آفرین باشد و از گروه سخت و مرگ عبور کند. امسال هم این تیم را نباید دست کم گرفت.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 25 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با کاستاریکا سومین تیم گروه E این دوره از مسابقات جام جهانی 2018 روسیه آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال کاستاریکا

تیم ملی فوتبال کاستاریکا یکی از موفق‌ترین تیم‌های ملی در تاریخ آمریکای مرکزی به حساب می‌آید. آنها قهرمان سه دوره از مسابقات کونکاکاف در سال‌های 1963، 1969 و 1989 میلادی است. کاستاریکا تنها تیم آمریکای مرکزی است که در چهار جام جهانی حضور داشته است.

این تیم از دهه 1980 میلادی به بعد همواره تیمی بسیار قوی ظاهر شده است و یکی از درخشان‌ترین بازی‌ها را در جام جهانی 1990 میلادی در ایتالیا از خود به نمایش گذاشت. آنها در مرحله اول به عنوان تیم دوم پس از برزیل به مرحله بعدی صعود کردند. همچنین در جام جهانی سال 2002 میلادی و 2006 میلادی هم توانستند به صورت متوالی به جام جهانی صعود کردند.

بهترین عملکرد کاستاریکا در جام جهانی بر می‌گردد به سال 2014 میلادی که توانستند به عنوان تیم اول از گروه خود صعود کنند. گروهی که در آن تیم‌های مطرحی همچون اروگوئه، ایتالیا و انگلستان حضور داشتند. این تیم همچنین در آن دوره توانست به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند.

بازی رسمی کاستاریکا در تاریخ 14 سپتامبر سال 1921 میلادی در برابر تیم ملی فوتبال السالوادور برگزار شد. سرمربی این تیم را در حال حاضر اسکار رایمرز برعهده دارد. بهترین بازی کاستاریکا با پیروزی پر گل 12 بر صفر در برابر پورتوریکو رقم خورد.

همچنین سخت ترین شکست برای کاستاریکایی‌ها باخت 7 بر صفر به مکزیک بود. با توجه به اینکه در جام جهانی 2014 کاستاریکا نشان داد که می‌تواند از گروهی با تیم‌های سخت عبور کند، حال تیم‌های برزیل، صربستان و سوئیس در گروه E کار سختی در پیش دارند و نباید این تیم را دست کم بگیرند.

بازیکن معروف تیم کاستاریکا: کیلور آنتونیو ناواس گامبوا

ناواس متولد 15 دسامبر سال 1986 میلادی است و در رئال مادرید به عنوان دروازه‌بان بازی می‌کند. این بازیکن در سری بازی‌های جام جهانی 2014 یعنی سالی که کاستاریکا شگفتی آفرید، بازی خیلی خوبی از خود نشان داد و همان بازی‌ها باعث شد تا این بازیکن وارد تیم رئال مادرید شود. او بیش از 70 بازی برای کاستاریکا توپ زده است و به همراه تیم کاستاریکا دو جام کونکاکاف را کسب کرده است. ناواس برای اولین بار در 16 اوت سال 2006 به تیم ملی فوتبال کاستاریکا فراخوانده شد.

حقایقی درباره سیستم آموزشی کاستاریکا

مدارس پیش دبستانی و ابتدایی رایگان هستند. دوره ابتدایی و متوسطه هم دو مرحله‌ای هستند. از سال 1869 میلادی آموزش در کاستاریکا رایگان و اجباری است. سیستم آموزشی کاستاریکا به عنوان بیستمین سیستم آموزشی در جهان شناخته می‌شود و به عنوان سیستم آموزشی با کیفیت بالا شناخته می‌شود. نرخ با سوادی در کاستاریکا 94.9 درصد است؛ یعنی دو نمره بالاتر از متوسط کشورهای آمریکای لاتین.

ساختار آموزشی

آموزش در کاستاریکا سه مرحله دارد، پیش دبستانی(قبل از هفت سالگی) ابتدایی(7 تا 12 سالگی) و متوسطه که از 12 سالگی شروع می‌شود و تا 17 سالگی یا 18 سالگی ادامه دارد. شروع مدرسه در کاستاریکا از هفته دوم یا سوم فوریه است و در آخرین هفته ماه ژوئن با شروع تعطیلات متوقف می‌شود. سپس بین سومین و چهارمین هفته جولای ادامه پیدا می‌کند و بین آخرین هفته نوامبر و دومین هفته ماه دسامبر به پایان می‌رسد.

دوره ابتدایی

این دوره 6 سال طول می‌کشد و تحصیل در آن رایگان است. دانش‌آموزان با قبولی در این دوره می‌توانند وارد مقطع بعدی شوند. با توجه به اینکه کاستاریکا از نظر نرخ با سوادی در بزرگسالان این کشور به نسبت سایر کشورهای آمریکای جنوبی پایین است، دولت این کشور در تلاش است تا به این وضعیت بهبود ببخشد.

دوره متوسطه

اولین سال در دبیرستان همانند دوره قبلی و با تقریبا همان درسهای قبلی می‌گذرد. اما پس از پایان این دوره برای چهار سال بعدی دانش‌آموزان کاستاریکایی دو انتخاب دارند. آنها یا می‌توانند در دوره‌های تخصصی شرکت کنند یا اینکه به سمت تحصیلات فنی و حرفه‌ای بروند. دروسی همانند زبان خارجه، ریاضیات، علوم و علوم اجتماعی در طول این دوره‌ها به صورت اجباری باید آموزش داده شوند.

آموزش فنی و حرفه‌ای

چشم‌انداز دولت در خصوص آموزش فنی و حرفه‌ای رویکری دو جانبه است. مراکز آموزشی مناطق شهری آموزش‌هایی تخصصی معمول را در تمام حوزه‌هایی تجاری و فنی ارائه می‌دهند. اما در مناطق روستایی با توجه به کمبود امکانات آموزشی و موسسات آموزشی باید با استفاده از کتابخانه‌های عمومی مطالب مورد نیاز را بیاموزند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی