آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی کرواسی

آشنایی با تیم‌های جام جهانی ۲۰۱۸/ حقایقی درباره تیم ملی کرواسی

کشور کرواسی

تیم ملی فوتبال کرواسی در گروه D جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های آرژانتین، ایسلند و نیجریه هم گروهی شده است. کرواسی در جام جهانی فوتبال فیفا ۹۸ فرانسه نشان داد که تیم کمی نیست و تا مرحله نهایی پیش رفت و مقام سومی را بدست آورد. امسال هم این تیم با انگیزه زیاد برای صعود حاضر شده است. 

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز ۲۵ خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با کرواسی سومین تیم گروه D این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال فیفا آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال کرواسی

تیم ملی فعلی کرواسی در سال ۱۹۹۰ میلادی تاسیس شد؛ زمانی که این کشور از یوگوسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد. این تیم در سال ۱۹۹۳ میلادی توسط فیفا و یوفا به عنوان تیمی ملی پذیرفته شد. اولین حضور کرواسی در بازی‌ها با موفقیت همراه بود؛ آنها در بازی‌های مقدماتی یورو ۱۹۹۶ توانستند مجوز ورود به این دوره از بازی‌ها را به دست آورند و برای اولین بار در تورنمنتی بین المللی ظاهر شوند.

این تیم در جام جهانی فوتبال فیفا ۹۸ هم حاضر بود و توانست با قدرت فراوانی ظاهر شود و مقام سومی جام جهانی را کسب کند. این تیم فقط یک بار در سال ۲۰۱۰ نتوانست مجوز ورود به بازی‌های جام جهانی فوتبال فیفا را کسب کند. عمده بازی‌های خانگی تیم کرواسی در ورزشگاه ماکسیمیر در زاگرب برگزار می‌شود. این تیم در ۳۶ بازی اولی که در این ورزشگاه انجام داد هیچ گلی دریافت نکرده است که البته در سپتامبر ۲۰۰۸ با شکست سختی از انگلستان این رکورد دیگر ادامه پیدا نکرد.

ترکیب تیم ملی فوتبال کرواسی

لقب قدیمی کرواسی واترنی یا بلیزرهاست. کرواسی با بازی درخشان در جام جهانی فوتبال فیفا ۹۸ توانست از رتبه ۱۲۵ فیفا به پله سوم صعود کند و رکورد پر سرعت ترین صعود در تاریخ فوتبال فیفا را از آن خود کرد. طراحی لباس کرواسی بر عهده نقاشی اهل این کشور در سال ۱۹۹۰ میلادی بود که این فرد یونیفرم‌های نظامی کرواسی را هم طراحی کرده است.

طرح چهار خانه قرمز و سفید بر روی این لباس بر می‌گردد به طرح معروف صفحه شطرنجی در آن کشور که از زمان قرون وسطی نمایانگر کروات‌ها بود. رقیب سرسخت کرواسی تیم صربستان است. البته این رقابت ریشه در مسائل سیاسی هم دارد. رقابت آنها به قدری زیاد است که در جهان از این دو تیم به عنوان ده رقیب پر چالش یاد می‌شود. کرواسی و صربستان چهار بار با یکدیگر رو در رو شدند.

کرواسی در سه جام جهانی فوتبال فیفا از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۶ میلادی به صورت متوالی حضور داشته است اما نتوانست به جام جهانی ۲۰۱۰ برسد. بهترین نتیجه‌ای که کرواسی در جام جهانی گرفته مربوط می‌شود به سال ۱۹۹۶ و ۲۰۰۸ میلادی که توانست به چهار تیم مرحله نهایی مسابقات راه پیدا کند.

مربی این تیم معتقد است سخت ترین بازی این تیم نه در برابر آرژانتین بلکه در برابر نیجریه است. این تیم در اولین بازی خود در برابر نیجریه بازی می‌کند. او معتقد است که بازی با نیجریه می‌تواند بازی سرنوشت سازی برای گروه D باشد.

زلاتکو دالیچ می‌گوید آنها باید در برابر تیمی آفریقایی بازی کنند که مربی آلمانی دارد و این مربی مدل بازی آنها را تغییر داده و بازیکنان جوان و با انگیزه‌ای را وارد تیم کرده است. او معتقد است بازی در برابر آرژانتین و حتی روبرو شدن با مسی ساده‌ترین مسابقه برای آنهاست.

دالیچ ادامه داده است: هر تیمی که مسی داشته باشد می‌تواند شگفتی بیافریند. او به نظر من بازیکن مهمی در جهان است. ما در برابر آرژانتین می‌دانیم که در برابر تیمی بزرگ بازی می‌کنیم و این برای ما افتخار بزرگی است.

ایوان پریشیچ

بازیکن معروف تیم کرواسی: ایوان پریشیچ

کرواسی همواره اسب سیاه فوتبال بوده، به این معنی که همواره توانسته شگفتی بسازد و روبروی تیم‌های قوی خودی نشان بدهد. ایوان پریشیچ متولد دوم فوریه سال ۱۹۸۹ میلادی است. او همواره در پست مهاجم بازی کرده اما در پست هافبک هجومی و مهاجم دوم هم می‌تواند بازی کند.

این بازیکن تا کنون ۴۹ بازی ملی انجام داده و در مجموع ۱۴ گل زده است. این بازیکن در سال ۲۰۱۵ میلادی از تیم وولفسبورگ آلمان به تیم اینترمیلان ایتالیا پیوست. این بازیکن کروات سابقه حضور در جام جهانی فوتبال فیفا ۲۰۱۴ برزیل و گلزنی در آن را دارد. او همچنین در یورو ۲۰۱۶ فرانسه حضور داشت و موفق شد در ۳ بازی گروهی ۲ گل بزند. از دیگر خصوصیات بارز این بازیکن دریبل، بازی تکنیکی و گمراه کردن مدافعان حریف است.

حقایقی درباره سیستم آموزشی کرواسی

دوره ابتدایی و متوسطه در کرواسی رایگان است. تحصیلات عالی هم با توجه به اینکه دولت فاندهای خوبی به دانشگاه دولتی می‌دهد تقریبا رایگان است. البته با توجه به اینکه معلم‌ها در کرواسی حقوق کمی می‌گیرند این کشور با بحران کمبود معلم مواجه است. در سال ۲۰۰۵ میلادی این کشور تصمیم به اصلاحاتی در سیستم آموزشی کرواسی گرفت و سیستم جدید در ۵ درصد مدارس این کشور در آن سال به صورت پایلوت اجرا شد.

کلاس درس در کرواسی

ساختار آموزشی

آموزش در کرواسی برای افراد ۶ تا ۱۵ ساله اجباری است. کودکان ابتدا باید وارد دوره پیش دبستانی و مهدکودک شوند. دانش‌آموزان در ابتدا باید در دوره هشت ساله ابتدایی که اجباری است به تحصیل بپردازند. بعد از اتمام این دوره دانش‌آموزان وارد دوره دبیرستان می‌شوند.

دوره ابتدایی

آموزش در کرواسی برای همه رایگان است و برای عموم آزاد است. دوره ابتدایی هشت سال طول می‌کشد که ۴ سال اول آن در کلاس‌هایی با یک معلم ثابت برگزار می‌شود. پس از آن برنامه درسی گسترده‌تر می‌شود و معلم‌هایی تخصصی‌تر موضوعات علمی را آموزش می‌دهند.

دوره متوسطه

دو مدل مدرسه در دوره متوسطه وجود دارد که دبیرستان و مدارس فنی حرفه‌ای نام دارند. در مدارس نوع اول یا دبیرستان‌ها چهار رشته ریاضی، انفورماتیک و آموزش علمی، زبان، کلاسیک و آموزش عمومی ارائه می‌شود.

دوره فنی و حرفه‌ای

در این دوره دانش‌آموزان می‌توانند با یادگیری مهارت‌های مختلف آماده ورود به بازار کار شوند. کرواسی امیدوار است جوانان این کشور با ورود به این مدارس بتوانند در بازار کار عملکرد بهتری داشته باشند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی