تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی ژاپن | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی ژاپن

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی ژاپن

تیم ملی فوتبال ژاپن در گروه H جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های لهستان، سنگال و کلمبیا هم گروهی شده است. ژاپن یکی از قدرتمندترین تیم های آسیاست و تاکنون دوبار در جام جهانی به مرحله دوم مسابقات راه پیدا کرده است. تیم ملی فوتبال ژاپن امسال با مربی جدید حاضر شده و قصد دارد با بازی تاکتیکی و گروهی نتیجه بهتری بگیرد.

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 24 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با ژاپن چهارمین تیم گروه H این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال ژاپن

تیم ملی فوتبال ژاپن یکی از قوی ترین و موفق ترین تیم‌ های آسیاست. این تیم تاکنون توانسته در 6 دوره به طور متوالی به جام جهانی راه پیدا کند. تیم ملی فوتبال ژاپن در جام جهانی 2002 و 2010 میلادی توانست به مرحله دوم مسابقات راه پیدا کند و همچنین این تیم توانسته چهار بار در سال‌های 1992، 2000، 2004 و 2011 قهرمان جام ملت‌های آسیا شود. ژاپن در سال 2001 میلادی هم برنده جام کنفدراسیون ها شد.

تیم ملی فوتبال ژاپن

مربی تیم ملی فوتبال ژاپن در حال حاضر برعهده آکیرا نیشینو است. رقیب اصلی این تیم همواره تیم ملی کره جنوبی بوده و البته اخیرا تیم ملی استرالیا هم رقیب این تیم شده است. این تیم تاکنون 78 بار با کره جنوبی بازی کرده و 14 بار به پیروزی رسیده، 22 بار تساوی کرده و 41 بار باخته است.  ژاپن تنها تیمی در خارج از قاره آمریکاست که در جام کوپا در سال‌های 1999 و 2011 آمریکا حضور داشت. این تیم در بین هوادارانش معروف است به آبی سامورایی.

البته رسانه‌های ژاپنی اصرار دارند که از این لقب استفاده نکنند و به جای آن نام مربی‌شان را به عنوان لقب تیم استفاده می‌کنند. به همین خاطر لقب این تیم تا همین دو ماه پیش به نام مربی آن «ژاپن خلیلهوژیچ» یا «ژاپن خلیل» خوانده می‌شد اما پس از اخراج خلیل حالا دوباره لقب عوض شده و ژاپنی‌ها تیمشان را ژاپن نیشینو به نام آکیرا نیشینو مربی جدید این تیم صدا می‌زنند.

شینجی کاواگا

بازیکن معروف تیم ژاپن: شینجی کاواگا

ژاپن پس از اخراج خلیلهوژیچ به علت سیستم بازی تهاجمی که در تیم سوار کرده بود و به کار گرفتن نیشینو که به بازی پاسکاری و سریع تمایل دارد، فضای کار برای شینجی کاواگا را بازتر کرد. شینجی کاواگا و توانایی‌اش در بازی سازی برگ برنده آکیرا و تیم ملی ژاپن می‌تواند باشد. کاواگا هافبک میانی هجومی است که چابکی بسیاری دارد. انرژی و خلاقیت او می‌تواند باعث موفقیت او و تیم ملی فوتبال ژاپن در مسابقات جام جهانی روسیه شود. این بازیکن همچنین فصل خوبی را در دورتموند پشت سر گذاشته و با پاسکاری دقیقی که دارد می‌تواند حتی کمک کند تا ژاپن به مرحله یک شانزدهم نهایی راه پیدا کند.

حقایقی درباره سیستم آموزشی ژاپن

ژاپن پس از جنگ و در دورانی که سیستم اقتصادی این کشور در حال بازسازی بود دست به تغییرات مهمی زد و یکی از مهمترین بخش‌ها که در این کشور دچار تغییر شد، سیستم آموزشی آن بود. آموزش اجباری در ژاپن تا پایان مدرسه مقدماتی متوسطه گسترش یافته و آموزش تكمیلی متوسطه اجباری نیست.

بعداز 6 سال آموزش ابتدایی، دانش‌آموزان، به چوگاكو(مدارس مقدماتی متوسطه) منتقل می‌شوند. زندگی دانش‌آموزی در مدارس راهنمایی ژاپن (چوتوكیوایكو) سختگیرانه‌تر از مدارس ابتدایی است و كلاس‌ها به موضوعات درسی تقسیم می‌شوند. برای بیشتر موضوعات، دانش‌آموزان در كلاس‌های خود  می‌مانند و معلمان به نوبت از كلاسی به كلاس دیگر می‌روند. معلمان مطابق با سال تحصیلی یعنی به شكل سال اول، سال دوم و سال سوم و نیز توسط كمیته ‌های گوناگونی كه در آن‌ها خدمت می‌كنند و موضوع علمی سازماندهی می‌شوند.

مدارس ژاپن

درسال 1995، درحدود 94 درصد ازتقریبا . 5 میلیون دانش‌آموز دوره‌‌های راهنمایی ژاپن در مدارس دولتی تحصیل می‌کردند و در سال 1994 بیش از 97% فارغ التحصیلان مدارس مقدماتی متوسطه آن سال تا دبیرستان ادامه دادند؛ حدود 2% وارد مدارس ویژه شدند و 2% بقیه جذب نیروی كارشدند. از آنجایی كه دوره مقدماتی متوسطه نشانگرپایان تحصیلات اجباری است، سومین سال راهنمایی شاهد آماده سازی دانش‌آموزان برای چیزست كه رسانا‌های ژاپنی آن را به عنوان«جهنم ورودی» (شیكن جیگوكو)نام نهاده‌اند كه درطول این مدت دانش‌آموزان برای گذراندن امتحانات ورودی دبیرستان آماده می‌شوند.

تحصیلات دولتی درسطح دبیرستان (كوتاكیوایكو) نه اجباری است و نه آزاد. با این وجود هر منطقه Prelectyre یا تحت نظر شهرداری از دبیرستان ‌هایی كه توسط دولت تأمین بودجه می‌شوند و آموزش به نسبت با هزینه پایینی را ارائه می‌دهند حمایت مالی می‌كند. اكثریت عظمیی از دبیرستان‌های دولتی و خصوصی ژاپن نوساتی 3 ساله هستند علاوه بر این‌ها، «مدارس شبانه»، دوره‌های مكاتبه‌ای، و دبیرستان ‌های 5 ساله‌ای كه به شكل ملی سرمایه گذاری می‌شوند نیز وجود دارند، اما این میزان درصد نسبتا كوچكی از كل ثبت نام‌ها(كمتر از 5%)را در برمی‌گیرد.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی