تخفیف ویژه
آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی کلمبیا | رهپویان دانش واندیشه

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی کلمبیا

آشنایی با تیم‌های جام جهانی 2018/ حقایقی درباره تیم ملی کلمبیا

کلمبیا

تیم ملی فوتبال کلمبیا در گروه H جام جهانی قرار دارد و با تیم‌های لهستان، سنگال و ژاپن هم گروهی شده است. این تیم در دوره قبلی مسابقات جام جهانی عملکرد درخشانی از خود نشان داد اما امسال شانس کمتری دارد و باید با این حال دید که در طول مسابقات چطور عمل خواهد کرد. 

خرداد ماه و تیر ماه امسال با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 روسیه حال و هوای دیگری پیدا کرده است. جام جهانی در روز 24 خرداد با بازی افتتاحیه بین روسیه میزبان این دوره و عربستان سعودی به طور رسمی آغاز می‌شود. در این مطلب با کلمبیا سومین تیم گروه H این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال آشنا می‌شوید.

نکاتی درباره فوتبال کلمبیا

تیم ملی فوتبال کلمبیا در حال حاضر در رتبه شانزدهم رده‌بندی فیفا قرار دارد. این تیم معروف است به کافه تریا که به خاطر شهرت این کشور به تولید قهوه این لقب روی آن گذاشته شده است. تیم ملی فوتبال کلمبیا هواداران پر و پا قرصی دارد و دست یافتن به پیروزی برای آنها اهمیت بسیاری دارد. در طول دهه 1990 میلادی کلمبیا عملکرد خیلی خوبی از خود نشان داد.

تیم ملی فوتبال کلمبیا

برد 5 بر صفر در برابر آرژانتین در سال 1993 میلادی یکی از بزرگترین موفقیت‌ها برای این تیم به حساب می‌آمد و باعث شد تا مدت‌ها کلمبیا رقیب سرسخت آرژانتین باشد. این تیم در سال 1990 میلادی توانست به مرحله دوم جام جهانی راه پیدا کند. در جام جهانی 1994 میلادی پس از قتل آندره اسکوبار که گفته می‌شود توسط هواداران تیم ملی فوتبال کلمبیا و بابت گل به خودی این مدافع رخ داد، تیم ملی فوتبال کلمبیا افتی شدید داشت.

اما پس از دهه 1990 میلادی این تیم توانست در مسابقات کوپا آمریکا سال 2001 که به میزبانی کلمبیا انجام می‌شد، قهرمان شود. آنها در این بازی‌ها رکورد بدون باخت و بدون گل خورده را به نام خود ثبت کردند. در طول سال 2002 تا 2010 کلمبیا سه جام جهانی را از دست داد. در سال 2014 میلادی تیم ملی فوتبال کلمبیا توانست به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی راه پیدا کند. در آن دوره هافبک کلمبیا جیمز رودیگز توانست دو جایزه کفش طلا و بهترین گل را ببرد. بازی این تیم در برابر اتحاد جماهیر شوروی در سال 1962 میلادی یکی از بازی‌های تاریخی به حساب می‌آید.

در این بازی کلمبیا توانست بازی 4 بر یک باخته را به طور ناگهانی از دقیقه 68 بازی به تساوی 4 بر 4 تغییر دهد. همچنین در این بازی کلمبیا توانست از روی نقطه کرنر به طور مستقیم گلزنی کند و این تنها گل از روی نقطه کرنر در تاریخ جام جهانی فوتبال است. اولین بازی رسمی این تیم در ۱۰ فوریه ۱۹۳۸ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال مکزیک برگزار شده‌ است.

تیم ملی فوتبال کلمبیا تاکنون در شش جام جهانی فوتبال ۱۹۶۲، ۱۹۹۰، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ حضور داشته‌است و حداکثر تا مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کرده‌است. تیم ملی فوتبال کلمبیا امسال به سختی توانست به جام جهانی راه پیدا کند و به نظر نمی‌آید بتواند همچون سال 2014 میلادی که به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کند، عملکرد درخشانی از خود نشان بدهد. همچنین با توجه به اینکه کلمبیا در تاپ سید جام جهانی قرار ندارد شانس صعود به مراحل بالاتر برای این تیم در این دوره از جام جهانی کمتر است.

جیمز رودریگز

بازیکن معروف تیم کلمبیا: جیمز رودریگز

این بازیکن تاثیرگذار تیم ملی فوتبال کلمبیا پس از اینکه از رئال مادرید به بایرن مونیخ رفت کمی افت داشت اما همچنان یکی از مهره‌های حیاتی برای تیم کلمبیا به حساب می‌آید. رودریگز توانایی زیادی در بازی با پای چپ خود و در میانه‌های زمین و کناره زمین دارد. این بازیکن همچنین در جام جهانی 2014 توانست کفش طلای این دوره از مسابقات را ببرد. رودریگز اکنون بازیکن تیم فوتبال بایرن مونیخ و تیم ملی فوتبال کلمبیا است و همچنین جوان‌ترین کاپیتان تاریخ تیم ملی کلمبیاست.

او آقای گل جام جهانی    ۲۰۱۴برزیل با ۶ گل شده‌است. رودریگز فوتبالش را در همان دوران کودکی و به تشویق مادرش در شهر ایباگه با ثبت نام در مدارس فوتبال آغاز کرد. او از همان دوران همیشه پیراهن شماره ۱۰ را پوشیده‌است. از سال ۲۰۱۱ زمانی که ۲۰ سال داشت به عضویت تیم ملی بزرگسالان کلمبیا درآمده است. او اغلب در پست هافبک هجومی یا وینگر راست و چپ بازی می‌کند.

مدارس کلمبیا

حقایقی درباره سیستم آموزشی کلمبیا

آموزش و پرورش کلمبیا شامل یک سیستم ۱۱ ساله ابتدایی و متوسطه است که متشکل از ۵ سال دوره ابتدایی، ۴ سال دوره متوسطه و ۲ سال دبیرستان به عنوان دوره پیش از دانشگاه و سه سطح دوره دانشگاهی(کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) و دوره‌های غیر دانشگاهی تکنسین و تکنولوژیست ارائه شده در مؤسسات فنی و حرفه‌ای است. آموزش ابتدایی و رایگان برای همه دانش آموزان سنین ۵ تا ۱۵ سال در دسترس است.

زبان آموزش در کلمبیا اسپانیایی است اما در سال ۲۰۰۴ میلادی آموزش دو زبانه در سیستم آموزش ترویج شد. آموزش ابتدایی در سن ۶ سالگی آغاز می‌شود و برنامه آموزشی توسط آموزش و پرورش در هر سال اعلام می‌شود: علوم طبیعی و محیط زیست، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، هنر، اخلاق، تربیت بدنی و ورزش، زبان اسپانیایی و زبان خارجی، مطالعات دینی، ریاضیات و علوم علوم انسانی.

آموزش متوسطه ۶ ساله است و به دو دوره تقسیم می‌شود. دوره اول ۴ ساله است و اکثر دانش آموزان در سن ۱۱ سالگی وارد این دوره می‌شوند. دوره دوم که ۲ ساله است برای دانش آموزان ۱۵ تا ۱۶ سال در نظر گرفته شده است. پس از پایان دوره متوسطه دانش آموزان موفق به اخذ مدرک دیپلم ایالات متحده می‌شوند و با قبولی در آزمون پیشرفت تحصیلی که در هر سال ۲ بار برگزار می‌شود اجازه ورود به دانشگاه خواهند داشت.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی