آشنایی با رشته داروسازی و دلایل محبوبیت آن

آشنایی با رشته داروسازی و دلایل محبوبیت آن

رشته داروسازی

امروز سوم مهر برابر با ۲۵ سپتامبر به عنوان روز داروسازی نامگذاری شده است. به همین مناسبت در این مطلب به معرفی یکی از رشته‌های پر طرفدار علوم تجربی پرداختیم. رشته داروسازی که ورود به آن رتبه خوب هم می‌خواهد و تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های خوب کاری سخت اما شدنی است.

رشته داروسازی شناخته شده است اما بسیاری از دانش‌آموزان به طور کامل با این رشته آشنایی ندارند و نمی‌دانند چه آینده‌ای بعد از تحصیل در این رشته در انتظار آنهاست. در این مطلب به تفصیل شرایط و موارد مختلف مرتبط با این رشته پر طرفدار را توضیح داده‌ایم تا در انتخاب رشته هم دانشجویان بتوانند بهتر عمل کنند.

نکات پایه درباره رشته داروسازی

علاقه‌مندان به این رشته علوم تجربی در ابتدا باید بدانند که حرفه داروسازی تنها عاقبت و نتیجه تحصیل در رشته داروسازی نیست. داروساز قبل از هرچیز باید بداند که چه بیماری نیاز به تجویز دارو دارد و اینکه آیا دارو برای درمان بیماری کارساز است و اگر نیست اشتباهات و موارد مختلف را در نظر بگیرد.

با این حساب داروساز اگر نگوییم هم تراز پزشک، که به اندازه پزشکی متخصص در درمان و تشخیص بیماری تاثیرگذار است و نباید نقش او را دست کم گرفت. فردی که وارد این رشته می‌شود باید دغدغه لازم برای بهبود وضعیت سلامت جامعه داشته باشد و در این مسیر به تهیه و تولید داروهای جدید بپردازد.

دارو نقش مهمی در سلامت بیمار دارد و گفته می‌شود بین ۳۰ تا ۵۰ درصد شکست جریان مداوای بیمار به دارو بستگی دارد. بر همین اساس داروساز باید موارد مختلفی همچون کیفیت دارو، تجویز و انتخاب آن و شکل استفاده از آن را بررسی کند تا میزان اثرگذاری آن برای بیمار به شکل دقیقی مشخص بشود.

رشته داروسازی

استعدادهایی که در دبیرستان باید داشته باشید

برای ورود به هر رشته باید به توانایی‌ها و استعدادهای خود در آن رشته آگاه باشید. دوران تحصیل در دبیرستان فرصت خوبی است برای شناخت این استعدادها. در رشته داروسازی هم که تلفیقی از علوم پایه و بالینی است دانش‌آموزان باید علاوه بر تسلط به رشته‌های تخصصی علوم تجربی مثل زیست شناسی و شیمی در درسی مانند فیزیک هم مهارت کافی را داشته باشند.

از طرفی این رشته تنوع بسیاری دارد و علاوه بر قوی بودن دانش‌آموز در حفظیات، قدرت تحلیل او هم نقش بسزایی دارد. با این حساب شما برای ورود به این رشته باید خودتان را آماده فعالیتی سخت و بی وقفه کنید تا بتوانید به هدف اصلی این رشته یعنی نجات جان انسان‌ها نزدیک بشوید.

رشته داروسازی

چه شغل‌هایی در انتظار فارغ التحصیلان داروسازی است

توجه به بازار کار رشته یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشت. دانشجوی این رشته بعد از پاس کردن ۱۴۰ واحد و با معدل بالای ۱۴ کارت و شماره انجمن داروسازان ارائه می‌شود که در واقع با این کارت می‌توان به عنوان قائم مقام در داروخانه کار کرد. با این حساب باید گفته که داروسازی شغلی با بازار کار خوب محسوب می‌شود.

آنقدر آمارهای شغلی درباره این رشته وضعیت خوبی دارند که حتی ادعا می‌شود تنها ۱۰ درصد فارغ التحصیلان ممکن است بی کار بمانند. البته تعداد بسیاری از این افراد، حدود ۸۰ درصد، باید در داروخانه‌ها مشغول به کار شوند و به نوعی انگار خانه نهایی این رشته برای بخش زیادی از دانشجویان داروخانه است. کار بدی هم نیست و در صورتی که علاقه داشته باشید فرصتی بسیار عالی برای شما محسوب می‌شود.

اما ده درصد هم به صنایع دیگر مثل صنعت داروسازی، جایی که شما می‌توانید به ساخت و کنترل داروها مشغول شوید، جذب می‌شوند. کارخانه‌های آرایشی-بهداشتی هم مقصد بعدی آن ده درصد باقی مانده‌اند. وزارت بهداشت هم خانه دیگری است که برای آن دسته از افراد با شرایط کار در مشاغل دولتی فرصت مناسبی به حساب می‌آید.

آمارها وضعیت تولید دارو در داخل را خوب و قابل قبول نشان می‌دهند. گفته می‌شود ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در کارخانه‌های داخلی تولید می‌شود و داروسازان می‌توانند در این کارخانه‌ها هم مشغول کار شوند. باب انجام فعالیت‌های تحقیقاتی هم در این کارخانه‌ها به روی فارغ التحصیلان با انگیزه و با هدف باز است.

رشته داروسازی

در رشته داروسازی چه می‌خوانیم؟

پس از قبولی برای ورود به این رشته، دانشجو باید در دوره‌ای حداقل پنج سال و نیمه، ۲۰۹ واحد درسی را بگذراند. به این صورت که بعد از گذراندن ۱۸۰ واحد درسی، موظف به قبولی در آزمونی است که هر ساله به صورت کشوری برگزار می شود . پس از طی این دوره ۵ سال و نیمه، دفاع از پایان نامه و انجام مراحل لازم برای فراغت از تحصیل، می بایست جهت دریافت کارت نظام پزشکی اقدام کرد.

فارغ التحصیلان این رشته نیز همانند سایر فارغ التحصیلان گروه پزشکی، موظف به انجام خدمت دو ساله در ازای سال‌های تحصیل خود در دوره عمومی داروسازی هستند که شامل کار در داروخانه‌های وابسته به دولت، بخش‌های دانشگاهی نظیر آزمایشگاه‌ها، سازمان غذا و دارو یا کارخانه‌ها و شرکت‌های داروسازی است. فارغ التحصیلان مذکر، می‌توانند بین گذراندن دوره طرح یا خدمت سربازی یکی را انتخاب کنند.

پس از گذراندن دوره طرح عمومی، فرد مطابق با محل گذراندن طرح، امتیاز مشخصی را جهت احداث داروخانه کسب می‌کند که این امتیاز مشخص کننده محدوده جغرافیایی است که فرد مجاز به احداث داروخانه در آن منطقه است. گذراندن طرح در مناطق محروم و گذراندن دوره تخصص از عوامل افزایش امتیاز این پروانه است. به علاوه از زمان فارغ التحصیلی، هر سال امتیاز مشخصی به امتیاز قبلی فرد افزوده می‌شود.

اما چه درس‌هایی باید خوانده شود. برای افرادی که به علم شیمی علاقه دارند، رشته داروسازی بهشت است. شما در این رشته دروسی مثل بیولوژی نظری، فیزیک نظری، ریاضیات ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌، فیزیولوژی‌، شیمی‌ آلی‌، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌،آمار حیاتی‌، شیمی‌ تجزیه‌، میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌ و کامپیوتر را می‌خوانید.

همانطور که می‌بینید این رشته دروس متنوعی دارد و با اینکه ممکن است این تنوع سردردآور و گیج کننده باشد اما با قدرت علاقه به سادگی می‌توانید در این رشته نه تنها در زندگی خودتان که برای جامعه مفید و موفق باشید.

البته باید بدانید که دروس ذکر شده در بالا همچنان دروس پایه این درس بودند و دروس تخصصی را هنوز نگفتیم.  گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراکی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی‌، بیوفارماسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌، کارآموزی‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، کارآموزی‌ داروخانه‌ که عمدتا هم در آزمایشگاه تدریس می‌شوند از جمله دروس تخصصی هستند که شما باید در ۲۰۹ واحد بگذرانید. کار سختی است اما اگر علاقه داشته باشید حتما می‌توانید و کلی هم از این رشته جذاب و پر از تنوع لذت می‌برید.

رشته داروسازی

کدام دانشگاه‌های دولتی پذیرش دارند؟

اسامی دانشگاه‌هایی که در رشته داروسازی پذیرش دارند، عمدتا، برای دانش‌آموزان هوسناک‌اند. دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران که آرزوی بسیاری از دانش‌آموزان‌اند از جمله دانشگاه‌های اصلی ارائه دهنده این رشته هستند. دانشجویان همچنین می‌توانند در دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، کرمان، کرمانشاه، مازندران، ساری و مشهد هم در این رشته تحصیل کنند.

این رشته دکترای حرفه‌ای هم دارد و اگر بخواهید تا انتها پیش بروید با دریافت مدرک دکترا می‌توانید در زمینه رفع نیازهای خدمات دارویی جامعه به فعالیت بپردازید و در واقع پژوهشگر و صاحب نظر بشوید.

رشته داروسازی

حفظ کن، کنکور قبول شو تا داروساز شوی!

با همه توضیحاتی که داده شد، همچنان باید گفته که داروسازی رشته‌ای پر از حفظیات است. به عنوان داروساز باید اسامی بسیاری از داروها، اثر آنها و حتی ساختارشان را بدانید. کار کشته‌های کنکور تجربی پیشنهاد می‌کنند چون ضریب درس زیست شناسی و شیمی در کنکور سراسری ۱۲ است باید تست‌های مربوط به این دروس را بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد بزنید تا امید به قبولی داشته باشید.

برای قبولی در دانشگاه‌های برتر هم که بالاتر ذکر شد دست کم باید رتبه‌های زیر ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ داشته باشید. البته تعداد خانم‌های بیشتری به این رشته علاقه دارند و بر همین اساس با توجه به ظرفیت‌ها برای دخترها رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ یا ۹۰۰ هم گفته می‌شود. در صورتی هم که توانایی پرداخت هزینه‌های بالا داشته باشید واحد علوم دارویی دانشگاه تهران با ۷۰ نفر ظرفیت و دانشگاه‌های بین المللی با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ نفر راه ورود را برای دانشجویان باز گذاشته‌اند؛ البته به قیمت ۲۰ میلیون تومان در سال و حتی بیشتر.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی

نظرات (2)

داروساز

الان که دارم این کامنت رو میذارم توی داروخانه شیفت هستم. این رشته به قدری بی خود هست که آدم نمیدونه از کجا شروع کنه. توی دانشگاه دو سه سال اول جوری با رفرنس های علمی و آکادمیک مواجه میشید که فکر می کنید در آینده قراره چه آدم مهمی بشید. بعد از سال ۴ ام که میتونید شیفت داروخونه برید میفهمید که هیچ نقشی تو روند درمانی ندارید. داروخونه ها اکثرا برای افراد بی سواد هستند و شما به عنوان داروساز برای این افراد کار می کنید اما واقعیت اینه که داروخونه ها ففط حضور فیزیکی شما رو میخوان برای این که چند وقت یک بار بازرسی از داروخونه ها انجام میشه و عملا هیچ اختیاری شما ندارید. نسخه پیچ ها خودشون رو دکتر جا می زنند و به مردم دارو میدن شما هم یه گوشه نشستی نگاه می کنی در رابطه با نسخه ها هم حرفه ای ترین کاری که میتونی بکنی اینه که دارو ها رو بریزی تو کیسه بدی دست بیمار. حتی اگر توی نسخه هر دارویی نوشته باشن واسه کسی شما حق دخالت نداری و هر چیزی بخوای بگی پزشک میاد میگه تو کار من دخالت نکن هر کسی که میخواد بره رشته ی داروسازی فکر کنه ببینه تو زندگیش تا حالا به داروساز نیازی پیدا کرده؟ اصنلا داروساز رو میشناسه؟ خلاصه بعضی داروخونه ها مثل بقالی هستند و شما رو فقط برای رد کردن بازرس میخوان. بیمارستان ها نیازی به داروساز ندارند به دلیل این که سیستم پزشک سالاره و مردم فقط پزشک رو میشناسند داروساز رو تو بیمارستان راه نمیدن. تنها حیطه ای که برای داروساز وجود داره کارخونه های داروسازی هستند که به سختی نیروی داروساز میگیرند و حقوق خیلی کمی می دهند. در کل داروسازی با این که از نظر میزان درس خوندن اندازه ی پزشک و دندونپزشکه ولی از نظر کاری آینده ی شغلی نداره و قابل مقایسه نیست. اگر رتبه ی کنکورتون به پزشکی و دندونپزشکی نمیرسه برید سمت مامایی و فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی. هم درامدشون بیشتره هم شان و احترام به هیچ وجه داروسازی نیایید. این رشته خانمان سوزه و کسی که این رشته بیاد مثل من و خیلی دیگه از داروسازها یه فرد افسرده و بی اعتماد به نفس میشه. به زندگی خودتون رحم کنید. بخوام از بدبختی و بی خود بودن این رشته بگم میتونم ده جلد کتاب بنویسم.

    پشتیبان سایت

    ممنون از نظرتون