از ابهام در سهمیه‌ها تا روش انتخاب رشته صحیح در کنکور ۹۷

از ابهام در سهمیه‌ها تا روش انتخاب رشته صحیح در کنکور ۹۷

محمد معافی، مشاور تحصیلی و برنامه‌ریز درسی، روز یکشنبه ۱۴ مرداد مهمان ما در موسسه رهپویان بودند و به سوالات دانش‌آموزان در خصوص انتخاب رشته در کنکورسراسری ۹۷، برنامه‌ریزی برای قبولی در کنکور ۹۸، ابهامات کنکور و روش‌های درس خواندن پاسخ دادند. در این مطلب نکاتی را که در خصوص انتخاب رشته ۹۷ مطرح شد، می‌خوانید.

چالش ادغام سهمیه ایثارگران با سهمیه مناطق

محمد معافی ابتدا با اشاره سابقه بحث سهمیه ایثارگران در کنکور توضیح داد: «در سال گذشته سهمیه جدیدی به نام سهمیه ۵ درصدی برای ایثارگران در نظر گرفته شد. طبق مفاد این سهمیه یک سری از دانش آموزان که پدرانشان در دوران جنگ تحمیلی ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشتند یا مواردی نظیر این و موارد جانبازی کمتر از ۲۵ درصد، مشمول سهمیه ویژه‌ای شدند که به سهمیه ۵ درصدی معروف شد. در واقع پنج درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها به این دانش‌آموزان تعلق گرفت.»

او در ادامه گفت: «حسن این سهمیه برای این عزیزان این بود که با توجه به اینکه سر ریز سهمیه بیست و پنج درصد پر نمی‌شد، این سر ریز به این افراد اختصاص می‌یافت. اما همین شبهه‌ای ایجاد می‌کرد که دانش‌آموزان تردید داشتند با سهمیه ۵ درصد شانس قبولی بیشتری دارند یا با سهمیه مناطق.»

معافی با اشاره به اقدام سازمان سنجش به رفع این شبهه ادامه داد: «برخی دانش‌آموزان در سال گذشته تردید داشتند که ممکن است ظرفیت دانشگاه‌ها در مناطق بیشتر از سهمیه پنج درصدی باشد. سازمان سنجش برای برطرف کردن نگرانی‌ها در کنکور سراسری سال ۹۷ یک جمله در در دفترچه ذکر کرده که مضمون آن این است: دانش‌آموزانی که سهمیه دارند نگران نباشند و سازمان سنجش هر رتبه‌ای را که به نفع دانش‌آموز باشد محسوب می‌کند.»

مشاور و برنامه ریز تحصیلی در گفتگو با رهپویان افزود: «این تغییر ضرری برای دانش‌آموزان ندارد. برخی فکر می‌کنند که این تبصره دانش آموزان سهمیه مناطق را متضرر می‌کند. اما این بند تنها اطمینان خاطری است که سازمان سنجش امسال به کنکوری‌ها داده است.» او همچنین توضیح می‌دهد که به همین خاطر در کارنامه کنکور سال ۹۷ دو رتبه قرار داده شده است که یکی رتبه در سهمیه و دیگری رتبه در منطقه است.

نگرانی از کم شدن رتبه کنکور

اما نگرانی دیگر دانش‌آموزان وارد شدن لیست دانش‌آموزان دارای سهمیه به سهمیه مناطق است که این شبهه را ایجاد کرده که رقابت ناعادلانه شده است. معافی در این خصوص توضیح می‌دهد: «با توجه به اینکه داوطلبان دارای سهمیه هم در رتبه بندی مناطق وارد شدند، این سوال برای دانش‌آموزان پیش آمده که حالا اگر شخصی رتبه ده هزار شده باشد جلوتر از او ۹ هزار و ۹۹۹ نفر دیگر هستند و همه هم سهمیه من مثلا منطقه ۲ نیستند بلکه تعدادی سهمیه پنج درصد یا ۲۵ درصد ایثار گران هم رقیب او شده‌اند.»

او ادامه می‌دهد: «همین موضوع باعث شد تا عده‌ای کارنابلد جنجال به پا کنند و مدعی شوند که رتبه‌های دانش‌آموزان واقعی نیست.  اما این حرف که رتبه‌ها واقعی نیستند، اصلا درست و منطقی نیست.  تعداد کسانی که از سهمیه استفاده می‌کنند تنها حدود ۱۰ درصد است. تعداد افرادی که ممکن است رتبه بهتر از شما و جلوتر از شما باشند آنقدر نیست که این موضوع را در انتخاب رشته لحاظ کنیم. همچنین باید توجه داشته باشید که سهمیه‌های موجود در دانشگاه یا همان صندلی‌های خالی در نظر گرفته شده با سهمیه‌های مناطق متفاوت است.»

معافی در خصوص روش انتخاب رشته دانش‌آموزان با این تغییرات توضیح می‌دهد: «اصلا نیاز نیست سهمیه را در انتخاب رشته جدی بگیرید. توصیه ما مشاوران این است که اگر شما می‌خواهید انتخاب رشته کنید حالت‌های مختلف را در نظر بگیرید و از خوشبینانه تا بدبینانه یا کف قابل قبول را در نظر بگیرید.»

با چه رتبه‌ای کجا قبول می‌شویم

بسیاری از دوستان درباره رتبه خود و شانس قبولی در دانشگاه‌های مختلف سوال کرده بودند. معافی در این خصوص توضیح داد: «اطلاعاتی که دانش‌آموزان راجع به شانس قبولی با رتبه‌های مختلف می‌خواهند، به صورت کامل و مبسوط در سایت کانون فرهنگی آموزش به نشانی www.kanoon.ir  به صورت رایگان در دسترس است.»

انتخاب رشته آسان‌ترین کار دنیاست

در انتخاب رشته برخی شلوغش می‌کنند و تکنیک‌ها و ترفندهای عجیبی معرفی می‌کنند اما آیا واقعا انتخاب رشته فرآیند پیچیده و سختی است؟ محمد معافی در پاسخ به این سوال گفت: «انتخاب رشته آسان ترین کار دنیاست. چون فردی که می‌خواهد انتخاب رشته سراسری را انجام بدهد، با ۱۵۰ انتخاب طرف است. این تعداد آنقدر هست که گهگاه تنها حدود ۹۰ تا می‌توانیم انتخاب کنیم. اگر برای کنکور سراسری تنها با یک انتخاب طرف بودیم آن وقت فرآیند انتخاب رشته پر ریسک و سخت می‌شد.»

مشاور و برنامه ریز درسی در خصوص نحوه عملکرد سازمان سنجش در انتخاب رشته افزود: «انتخاب رشته در سازمان سنجش فقط یک معنی دارد. سازمان سنجش از این ۱۵۰ انتخاب شما تنها این معنی را درک می‌کند که شما با اولویت میزان علاقه انتخاب رشته انجام داده‌اید.»

معافی در ادامه توضیح داد که انتخاب کردن آسان است اما بخش سخت آن چیدمان رشته‌هاست. او در این خصوص توضیح می‌دهد: «دقت در چیدمان رشته‌ها تکنیک عجیب و غریبی ندارد. فقط یک نکته است که باید حواسمان به آن باشد. شما باید به ترجیح خود نسبت به رشته انتخابی اولویت بندی کنید. یعنی انتخاب اول را باید بیشتر از انتخاب دوم ترجیح بدهید. ترجیح مفهوم گسترده‌ای دارد و مواردی همچون علاقه شما به رشته، نزدیکی و دوری جغرافیایی، سطح علمی دانشگاه، هزینه پرداختی و در نهایت امکان اشتغال را در بر می‌گیرد.»

اولویت چقدر تاثیرگذار است

معافی در ادامه با مثالی فرآیند انتخاب رشته را به صورت دقیق‌تری توضیح داد. او در این باره گفت: «اگر که فرض کنیم رشته‌‌ای مثل مدیریت دانشگاه تهران که رشته شناور است و در همه گروه‌ها هم هست، ۵۰ تا ظرفیت دارد و بنده هم رتبه ۱۰۰۰ هستم و ۹۹۹ نفر قبل از من انتخاب‌های‌شان بررسی شده تا موقعی که نفرات قبل از من همه انتخاب‌هایشان بررسی نشود، نوبت به بررسی انتخاب‌های من نمی‌رسد.»

او ادامه می‌دهد: «در این صورت اگر نفر قبل از من مدیریت دانشگاه تهران را انتخاب کرده باشد و دانشگاه تهران هم ۵۰ صندلی خالی داشته باشد و ۴۹ صندلی هم پر شده باشد، در این صورت صندلی پنجاهم به نفر قبلی داده می‌شود. همچنین اگر شما انتخاب ۱۵۰ را همین رشته و با ۴۹ ظرفیت در دانشگاه انتخاب کنید، نفر بعدی حتی در صورتی که اولویت اولش این رشته باشد، صندلی خالی به او تعلق نمی‌گیرد و شما قبول می‌شوید.»

معافی با ذکر مثال دیگری گفت: «همچنین حالتی هم وجود دارد که البته خیلی بعید است. در صورتی که دو نفر رتبه هزار داشته باشند و صندلی پنجاهم و آخرین ظرفیت به یک نفر که زودتر انتخاب‌هایش بررسی شده داده شده باشد و او اولیت اولش را همین رشته انتخاب کرده باشد، در این صورت سازمان سنجش به دانشگاه نامه می‌زند تا یک صندلی به ظرفیت‌های خودش اضافه کند و هر دو شخص بتوانند در آن رشته تحصیل کنند.»

محمد معافی در پایان در خصوص انتخاب رشته گفت: «بنابراین به هیچ وجه اولویت انتخاب‌ها شانس قبولی را کم نمی‌کند و فقط نشان دهنده ترجیح شخصی من است و نشان می‌دهد که سازمان با من قراری گذاشته که شما زمانی که ۱۵۰ انتخاب را فرستادی سازمان هم از انتخاب تو می فهمد که کدام رشته ها را دوست دارید.»

درباره نویسنده

محسن خسروجردی