از اشتباهات خود در آزمون‌ها درس بگیرید

از اشتباهات خود در آزمون‌ها درس بگیرید

همان طور که می‌دانید آزمون‌های برنامه‌ای بهترین فرصت برای یادگیری است. برای اینکه بتوانید در این آزمون‌ها پیشرفت داشته باشید باید با تحلیل هر آزمون اشتباهات خود را شناسایی کرده و سعی کنید در آزمون بعدی آنها را تکرار نکنید. همچنین با توجه به اینکه پاسخ اشتباه به هر سؤال نمره‌ی منفی دارد باید آنها را کنترل کنید.

بعد از هر آزمون سوالات دفترچه را بررسی کرده و دسته‌بندی کنید:

  • سوالاتی که با شک و تردید به آنها پاسخ داده‌اید:

این گونه سوالات نشان دهنده‌ی این است که یادگیری‌تان ناقص بوده و مطالعه‌ی شما کامل و با دقت کافی نبوده است؛ پس باید یک بار دیگر آن مباحث را مطالعه کرده و تمرینات و سوالات بیشتری از آن مبحث را حل کنید.

  • سوالاتی که به آنها پاسخ نداده‌اید:

این گونه سوالات نشان دهنده‌ی آن است که شما در یادگیری مباحث مورد نظر دچار مشکل بوده‌اید و باید دوباره به طور کامل روی آنها تمرکز کنید و از کتابهای کمک آموزشی مثل کتاب سبز کمک بگیرید.

  • سوالاتی که با بی‌دقتی به آنها پاسخ داده‌اید:

گاهی ممکن است در جلسه‌ی آزمون بر اثر بی‌دقتی یا حواس‌پرتی، در انجام محاسبات اشتباه کنید یا در وارد کردن پاسخ در پاسخنامه دچار اشتباه شوید. برای رفع این مشکل سعی کنید تمرینات بیشتری را به روش صحیح در منزل حل کنید تا با آرامش خاطر در جلسه‌ی آزمون حاضر شوید.  کارنامه‌ی اشتباهات تمام اشتباهات شما در آزمون‌ها را به صورت آزمون‌محور و درس محور در کنار هم قرار داده است. اگر بتوانید همه‌ی اشتباهات خود را یاد بگیرید، مطمئن باشید پیشرفت بسیار خوبی خواهید داشت.

پریسا فتاح پور آزاد

منبع: شماره ۳۵۱ مجله آزمون

درباره نویسنده

محسن خسروجردی