اعترافات فیس بوکی مارک زاکربرگ در روز تولدش

اعترافات فیس بوکی مارک زاکربرگ در روز تولدش

اعترافات فیس بوکی مارک زاکربرگ در روز تولدش

چهاردهم می مصادف با ۲۴ اردیبهشت روز تولد کارآفرین بزرگ جهان و سازنده شبکه اجتماعی فیس بوک، مارک زاکربرگ، است. مارک زاکربرگ هم به همین مناسبت در صفحه فیس‌بوکش پستی گذاشته و در آن با صراحت بسیاری به اشتباهات خودش در این شبکه اجتماعی، به خصوص درباره رسوایی اخیر فیس بوک، اقرار کرده است.

در پست صریحی که زاکربرگ نشر داده، این سازنده بزرگترین شبکه اجتماعی جهان به همه اشتباهاتی که تاکنون انجام داده اقرار کرده و از همه عذرخواهی کرده است. سازنده شبکه اجتماعی فیس بوک در شروع این پست گفته که می‌خواهد نگاهی داشته باشد به مسیری که تا اینجا طی کرده. مسیری طولانی که از اتاقی در خوابگاه دانشگاه هاروارد شروع شد و به جایی رسید که هنوز باید روی آن کار کرد تا تمام جهان را به هم نزدیک کرد.

من در این سالها به آدم‌های اشتباهی زیادی اعتماد کردم و آدم‌های با استعداد زیادی را در جایگاهی نامتناسب با استعدادهای آنها قرار دادم. در بسیاری از اوقات ترندهای بسیار مهمی را از دست دادم و نسبت به دیگران با سرعت کندتری حرکت کردم. همچنین محصولاتی عرضه کردم که یک به یک آنها در اجرا شکست خوردند.

زاکربرگ در پست خود با صراحت بسیار و بسیار صادقانه که همه را شگفت زده کرده می‌گوید وقتی کار طراحی فیس‌بوک را در سن ۱۹ سالگی شروع کرده هیچ چیزی درباره تاسیس شرکت یا سرویس اینترنتی جهانی نمی‌دانسته است. او در این پست به هزاران اشتباه و گاف‌هایی که داده اعتراف کرده و در خصوص آنها نوشته است: ده‌ها ارور فنی و قرارداد بد در طول این سالها رخ داد و بسته شد.

او در ادامه گفته است: من در این سالها به آدم‌های اشتباهی زیادی اعتماد کردم و آدم‌های با استعداد زیادی را در جایگاهی نامتناسب با استعدادهای آنها قرار دادم. در بسیاری از اوقات ترندهای بسیار مهمی را از دست دادم و نسبت به دیگران با سرعت کندتری حرکت کردم. همچنین محصولاتی عرضه کردم که یک به یک آنها در اجرا شکست خوردند.

البته با همه اینها زاکربرگ با تاسیس شبکه اجتماعی فیس‌بوک که ماهانه تقریبا دو میلیارد کاربر فعال دارد نشان داده که یکی از موفق‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان را طراحی کرده است. با اینحال زاکربرگ در این پست که شباهت زیادی به درددل با کاربران هم دارد اشاره کرده که اشتباه کردن بخشی از گام برداشتن در مسیر موفقیت است. او همچنین گفته که خوب می‌داند در ادامه هم دوباره ممکن است مسیری را اشتباه برود اما باید توجه داشت که تنها راه پیشرفت شکست خوردن است.

زاکربرگ در ادامه گفته است که فیس بوک همچنان قصد دارد با قدرت به مسیر خود ادامه دهد و او معتقد است فیس بوک همچنان در ابتدای مسیر خود قرار دارد و باید این مسیر را ادامه دهد تا قوی تر شود. فیس بوک با توجه به رسوایی اخیرش در زمینه دادن اطلاعات کاربران به کمپین‌های انتخاباتی ترامپ با چالش بزرگی روبرو شده است و از نظر امنیتی این شبکه اجتماعی با عدم اعتماد کاربران خود مواجه شده است.

البته زاکربرگ پس از این رسوایی اعلام کرد که قرار است تغییراتی اساسی در نیوزفید این شبکه اجتماعی انجام دهد و همچنین اقداماتی روی پست‌هایی که توسط اعضای دوستان و خانواده نشر داده می‌شود انجام می‌دهد تا امنیت این پست ها بالاتر برود.

بهبودهای دیگری هم در سال ۲۰۱۷ میلادی روی نیوزفید انجام شد که باعث شد تا کاربران ۵۰ میلیون ساعت کمتر در روز در صفحه فیس بوک وقت تلف کنند. زاکربرگ معتقد است کمک کردن به مردم تا با هم در ارتباط باشند مهمتر از این است که مدت زمان حضور آنها در فیس بوک را بخواهیم طولانی تر کنیم و بازدید بیشتری بگیریم.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی