اعدادی که جهان را تشکیل می‌دهند(قسمت دوم)

اعدادی که جهان را تشکیل می‌دهند(قسمت دوم)

در مطلب قبلی هفت تا از عددهای نجومی جهان را برای شما معرفی کردیم. در این مطلب هم چندتا دیگر از این عددهای بزرگ و مهم جهان را برای شما آماده کرده‌ایم. عددهایی که هر کدام نشان دهنده بخش مهمی از جهان ما هستند.

1 سپتیلیون ستاره

تخمین زده می‌شود که یک سپتیلیون یعنی عددی برابر با 10 به توان 42 ستاره در جهان وجود دارد. عدد بدست آمده به این صورت تخمین زده شده است که حدود ده هزار میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد و صد میلیارد ستاره هم در کهکشان راه شیری قرار دارد. البته این مقدار هم عدد درستی به نظر نمی‌آید زیرا که ما هنوز نمی‌دانیم جهان تا کجا ادامه دارد. از طرفی هم گفته می‌شود که جهان بی نهایت است.

سه هزار اکتیلیون میکروب

حدود 920 تا 3 هزار و 170 اکتیلیون(عددی که با 10 به توان 27 نمایش داده می‌شود) میکروب در زمین وجود دارد. عکس بالا باکتری استاف را نشان می‌دهد که در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاوم است. این باکتری ممکن است به شکل فلور عادی پوست یا بینی وجود داشته باشد. این طور تخمین زده می‌شود که ۲۰ درصد از مردم به مدت طولانی، ناقل باکتری باشند.

30 سیکسدسیلیون کیلوگرم جهان قابل مشاهده

جرم جهان قابل مشاهده حدود 30 سیکسدسیلیون کیلوگرم تخمین زده شده است، اندازه‌ای که برابر با وزن 25 میلیارد کهکشان به اندازه راه شیری است. تصویر بالا که در سال 2012 گرفته شده است نمایی نزدیک از کیهان است. در این تصویر 5 هزار 500 کهکشان دیده می‌شود.

100 کویندسیلیون اتم روی کره زمین

حدود 100 کویندسیلیون(عددی که با 10 به توان 78 نشان داده می‌شود) اتم در سیاره زمین وجود دارد. از نظر حجم 75 درصد جهان از هیدروژن و 25 درصد از گاز هلیوم تشکیل شده است.

گوگل پلکس اندازه جهان

اندازه جهان عددی باورنکردنی است. به این عدد که از ده به توان 100 هم بیشتر است گوگل پلکس می‌گویند، عددی که با 10 به توان گوگل نمایش داده می‌شود. در صورتی که کل جهان قابل مشاهده را با ذرات 1 و نیم میکرومتری خاک پر کنیم، اندازه کلی آن حدود یک گوگل پلکس می‌شود. البته معنای خود گوگل پلکس هم با ابهام روبروست. ادوارد کسنر ریاضیدان آمریکایی برای عدد ده به توان صد معادل گوگل(googol) را پیشنهاد داد.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی