تاثیرات رشته قبولی در کنکور سراسری در آینده تحصیلی و شغلی

تاثیرات رشته قبولی در کنکور سراسری در آینده تحصیلی و شغلی

مشاور عالی سازمان سنجش کشور اعلام کرد که نتایج کنکور آخر همین هفته اعلام می‌شود. مهمترین اتفاق در زندگی شما مشخص شدن مسیری است که در ادامه زندگی با آن سر و کار دارید. اما چه رشته‌ای باید انتخاب کرد و انتخاب رشته چه اهمیتی دارد. در این مطلب به این دو پرسش پاسخ دادیم.

در نگاه اول شاید انتخاب رشته کمی ترسناک به نظر بیاید اما ترس را کنار بگذارید هیچ اجباری وجود ندارد که شما در همین رشته مشغول به کار شوید. برای آشنایی با فرایند انتخاب رشته و قرار گرفتن در یک مسیر تحصیلی و شاید هم شغلی جدید ابتدا باید به دو پرسش مهم زیر پاسخ بدهید.

رشته تحصیلی چیست و چرا اهمیت دارد؟

رشته تحصیلی شما مشخص می‌کند که در چه فضای کاری و درسی باید مشغول شوید. باید توجه داشته باشید که در این رشته شما قرار است با درس‌های تخصصی سر و کار داشته باشید. پس ابتدا به علایق خودتان هم توجه کنید. آینده شما تا حدودی به این رشته تحصیلی وابسته است. حتی ممکن است این رشته تحصیلی شخصیت جدیدی از شما بسازد.

البته ممکن است گاهی هم شما نتوانید مطابق با رشته تحصیلی خود کار پیدا کنید اما بهرحال تخصص اصلی شما پس از دانشگاه همین رشته‌ای است که در آن تحصیل کرده اید. اگر هم قرار باشد در رشته خود تا مقطع دکتری و فراتر ادامه تحصیل بدهید و در رشته خود صاحب نظر باشید باید با دقت بیشتری دست به انتخاب بزنید.

فاکتورهای مهم در انتخاب رشته مناسب

انتخاب رشته تحصیلی در مسیر آموزشی که طی می‌کنید نقطه عطف مهمی به حساب می‌آید. شما می‌توانید با توجه به فاکتورهایی مهم دست به انتخابی بزنید که هیچگاه از آن پشیمان نشوید. موارد زیر همین فاکتورها هستند و حتما توجه داشته باشید که این فاکتورها در کنار هم به شما کمک می‌کنند تا انتخاب بهتری کنید و هیچ کدام بر دیگری ارجحیت ندارند.

موقعیت شغلی رشته را در نظر بگیرید

دنیای امروز دنیایی پر سرعت است که در آن داشتن شغل و درآمد اهمیت بسیاری دارد. پس حتما به این مورد در انتخاب مسیر تحصیلی آینده خود توجه ویژه داشته باشید. ممکن است شما بخواهید پرستار، فیزیوتراپ یا طراح وب شوید، هر کدام از این‌ها سبک زندگی متفاوتی را پیش روی شما می‌گذارند. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند قبل از انتخاب رشته مورد نظر به سبک زندگی افراد مشغول در این کار توجه داشته باشید. این کار باعث می‌شود تا اطمینان پیدا کنید که کار مورد نظر متناسب با روحیات و خلقیات شماست.

دوست دارید چقدر درآمد داشته باشید؟

دنیای امروز دنیای پول و کسب و کار هم است. در انتخاب رشته باید به پتانسیل آن رشته از نظر درآمدزایی توجه داشت. رشته‌های پردرآمد را همه می‌شناسیم اما مهمتر از آن باید وضعیت کشور و نیازهای آن را هم در نظر گرفت. همچنین ممکن است شما آدم خلاقی باشید و از رشته‌های خیلی معمولی هم کسب و کار خوبی راه بیاندازید. در اینجاست که گفته می‌شود، علاقه را هم در انتخاب رشته در نظر بگیرید.

سراغ رشته‌ای بروید که آن را دوست دارید

برخی از دانش‌آموزان خیلی ساده رشته‌ای را انتخاب می‌کنند که دوست دارند و اصلا نگران چیزی هم نیستند. شما هم اگر به رشته‌ای علاقه دارید و دوست دارید به طور کامل با این رشته درگیر شوید و با افرادی هم سلیقه و هم عقیده با خود دمخور شوید، پیشنهاد می‌کنیم همین کار را بکنید. مثلا ممکن است به فلسفه علاقه داشته باشید و به این فکر کنید که فیلسوف قرار است چه کاره شود. پیشنهاد می‌کنیم نترسید و این رشته را انتخاب کنید، ممکن است شما در همین رشته یکی از تصمیم سازان مهم کشور شوید و برای آینده جامعه و مردم کارهای مهمی انجام بدهید.

علاقه‌تان را پیدا نمی‌کنید؟ خودتان را بیشتر بشناسید

هیچ فردی نباید با خودش رودرواسی داشته باشد و باید خود واقعی‌اش را بشناسد. در صورتی که به طور قطع نمی‌دانید باید در چه رشته‌ای تحصیل کنید اصلا نگران نباشید، پیشنهاد می‌کنیم با خودتان صادق باشید و به شناخت خودتان بپردازید. اگر هم جواب کنکور رشته‌ای بود که هیچ پس زمینه‌ای درباره آن ندارید به دنبال این باشید که اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید و در نتیجه ممکن است همین رشته علاقه اصلی شما باشد و هدف و نگاه تازه‌ای به زندگی شما بدهد.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی

نظرات (1)

09198422025

علی
bideloo.80.ali