خواندن رمان چه تاثیری بر زندگی می‌گذارد

خواندن رمان چه تاثیری بر زندگی می‌گذارد

ادبیات داستانی

تاثیر مهمی که کتاب خواندن بر ذهن انسان می‌گذارد بر کسی پوشیده نیست. اما رمان یا فیکشن(ادبیات داستانی) تاثیرات ویژه‌ای نه تنها بر ذهن انسان که بر زندگی او می‌گذارد. در این مطلب به این کارکرد مهم ادبیات پرداخته‌ایم.

امروز هجدهم مرداد ماه برابر با نهم آگوست به عنوان روز جهانی عاشقان کتاب معرفی شده است. این روز متعلق است به افرادی که کتاب می خوانند و کتاب در زندگی آنها نقش بسیار مهمی دارد.

کتاب خواندن همدلی را بیشتر می‌کند

در چند سال گذشته، مجموعی از پژوهش‌ها در خصوص خواندن ادبیات داستانی نشان می‌دهند که اینگونه کتاب‌ها بر قدرت همدلی افراد تاثیر بسیاری دارند. عصب‌شناسان به صورت دقیق‌تری نشان داده‌اند که هنگام خواندن رمان بخشی از مغز که به همدلی مربوط است، فعال می‌شود. به نوعی که در واقعیت هم تجربه این احساس همین حالت را روی مغز انسان ایجاد می‌کند.

در واقع این پژوهش‌ها نشان می‌دهند که خواندن رمان و ادبیات داستانی همان حسی را به انسان می‌دهد که انگار در واقعیت تجربه کرده‌اید. البته باید به این نکته توجه داشت که پژوهش‌ها به هیچ وجه نشان نمی‌دهند که اشخاص رمان خوان انسان‌های همدل و دلسوزی هم می‌شوند.

با این حال پژوهشگران همچنان در حال تحقیق در خصوص این موضوع هستند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ادبیات داستانی در طول زمان باعث تغییر ارزش‌ها و رفتار اجتماعی شخص می‌شوند. ادبیات به شما اجازه می‌دهد تا زندگی‌های دیگر را تجربه کنید و ببینید. همچنین خواندن ادبیات داستانی فرصتی را فراهم می‌کند تا خودتان را جای دیگران بگذارید و همین باعث می‌شود تا دلسوزتر باشید و در فهم دیگران و پذیرش ایده‌های جدید با آغوش بازتر عمل کنید.

ادبیات داستانی فرصت تغییر را پیش روی شما قرار می‌دهد

در صورتی که طرفدار ادبیات علمی تخیلی هستید، با خواندن کتابی در این ژانر ادبی به سادگی با بی شمار گجت و ایده جدید آشنا می‌شوید که در آینده می‌تواند به واقعیت بدل شود. در واقع ادبیات علمی تخیلی شما را برای آینده آماده می‌کند. البته تغییر در افکار تنها با خواندن داستان‌های علمی تخیلی رخ نمی‌دهد.

رمان‌های بزرگسال هم از این قاعده مستثنی نیستند و یکی از اصول رمان خوب تغییراتی است که برای شخصیت در طول مسیر داستان اتفاق می‌افتد. کاراکترها در طول داستان موفق می‌شوند، می‌بازند، درس می‌گیرند و با موقعیت‌های جدید دست و پنجه نرم‌ می‌کنند. زمانی که اینگونه از داستان‌ها را مطالعه می‌کنیم، ناخودآگاه به تغییر اندیشه خودمان هم فکر می‌کنیم. ما در این صورت می‌دانیم که تغییر امری اجتناب ناپذیر است و بهتر می‌توانیم با آن کنار بیاییم و حتی به آن تن بدهیم.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی

نظرات (5)

محمد شاکری

خواندن رمان چه تاثیری بر زندگی می گذارد
محمد شاکری
آیدی اینستا:
mohamad96.sh

محمد جواد قنبری

خواندن رمان چه تاثیری بر زندگی دارد
محمد جواد قنبری
mohamadjavad2011

میلاد ضامنی

تاثیر خواندن رمان بر ذهن انسان
میلاد ضامنی
z.m1lad

09392939680

محمد امین ولی خانی تاثیر خواندن رمان بر ذهن انسان @mohamad.vl1379

    09392939680

    محمد امین ولی خانی تاثیر خواندن رمان بر ذهن انسان @mohammad.vl1379