خانواده چارلی چاپلین را بیشتر بشناسید

خانواده چارلی چاپلین را بیشتر بشناسید

خانواده چارلی چاپلین همواره نقل مجالس و بحث‌های مختلف هستند. از نامه‌های چارلی چاپلین به دخترش که پاورقی‌های خیالی نویسنده ایرانی در مجلات از آب در آمد تا فیلم معروف افتادن نوه‌اش در هنگام مراسم سینمایی. با این حساب شاید بد نباشد با خانواده او بیشتر آشنا شوید. به مناسبت سالروز تولد این هنرمند بزرگ جهانی در این مطلب به معرفی خانواده چاپلین می‌پردازیم.

پدر چارلی چاپلین: چارلز اسپنسر چاپلین

طبق نوشته چاپلین در کتاب زندگی نامه‌اش او هیچ وقت پدرش را خوب نتوانست بشناسد. پدر چارلی خواننده‌ای در لندن بود و حتی در آمریکا و نیویورک هم اجرا می‌کرد. چارلی مدت زمان کوتاهی با پدرش زندگی کرد. او در 9 می سال 1901 میلادی در سن 37 سالگی بر اثر مصرف بیش از حد الکل در گذشت.

مادر چارلی چاپلین: هانا چاپلین

مادر چاپلین هم هنرمند بود و می‌خواند. او در سال 1885 میلادی با پدر چارلی ازدواج می‌کند و صاحب یک فرزند به نام سیدنی می‌شود. اسم هنری او لی لی هارلی بود. چارلی در اوج دوران فعالیت هنری او یعنی در سال 1889 میلادی به دنیا می‌آید. در طول کودکی چارلی و سیدنی، هانا از بیماری روحی رنج می‌برد و باید تحت مراقبت شدید قرار می‌گرفت.

چارلی و سیدنی خانه‌ها و مدارس بسیاری عوض کردند، خاطرات او از خانه‌های کودکی او در طراحی اتاق فیلم کودک دیده می‌شود. مادر آنها تا پایان عمرش از بیماری روحی رنج می‌برد. با این حال چارلی و سیدنی مادر را دوست داشتند. آنها به وضوح بازی‌هایی که مادرشان با آنها می‌کرد را به یاد داشتند. آنها در سال 1921 میلادی مادرشان را به آمریکا آوردند. چارلی برای مادر یک خانه در کالیفرنیا خرید. مادر او در 28 اوت سال 1928 میلادی فوت کرد.

برادران چارلی: سیدنی ارل چاپلین و ویلر درایدن

سیدنی با چارلی بزرگ شد و برای همین خیلی خوب او را می‌شناخت. ویلر اما تا زمانی که چارلی فیلمساز بزرگی شد، او را نشناخت. ویلر در دهه 1920 میلادی دوباره با برادران خود روبرو شد. در آن زمان او به همراه دو برادرش یعنی چارلی و سیدنی مشغول فیلم سازی شد و در روشنایی های صحنه نقش بازی کرد.

ویلر یک پسر به نام اسپنسر داشت. اسپنسر آهنگساز معروفی شد. او در سال 2005 میلادی بر اثر سرطان از دنیا رفت. سیدنی به نوعی مدیر مالی چارلی بود و همچنین در فیلم دوش فنگ، روز پرداخت حقوق، زندگی یک سگ و میدان جنگ بازی کرد. سیدنی و چارلی به شدت به یکدیگر نزدیک بودند و همیشه با هم وقت می‌گذراندند.

سیدنی بچه‌ای نداشت و دو بار ازدواج کرد. همسر اول او مینی فوت کرد و سیدنی با یک دختر فرانسوی به اسم جیپسی ازدواج کرد. او در هر دو ازدواج خود موفق بود و زندگی شیرینی داشت. سیدنی در سن 80 سالگی و در روز تولد چارلی از دنیا رفت. ویلر نیز در سال 1957 فوت کرد.

ازدواج چارلی و کودکان او

چارلی چهار بار ازدواج کرد و 11 بچه در طول سالهای 1919 میلادی و 1962 میلادی ثمره این ازدواج‌ها بود.

همسر اول چارلی: میلدرد هریس

آنها در 23 اکتبر سال 1918 میلادی ازدواج کردند. ثمره ازدواج آنها یک پسر به اسم نورمان اسپنسر چاپلین بود که در هفتم جولای 1919 میلادی به دنیا آمد. این کودک سه سال بعد مرد. در چهارم آوریل 1921 میلادی چارلی از همسر اولش جدا شد.

همسر دوم چارلی: لیتا گری

آنها در 26 نوامبر سال 1924 میلادی ازدواج کردند. دو پسر ثمره این ازدواج بود. چارلز در پنجم می سال 1925 میلادی به دنیا آمد و سیدنی ارل در 30 ام مارس سال 1926 میلادی. آنها در 25 اوت سال 1927 میلادی از هم جدا شدند.

چارلز در فیلم روشنایی های صحنه در نقش یکی از دلقک‌ها همراه پدرش بازی کرد. او در بیستم مارس 1968 از دنیا رفت. سیدنی فرزند دیگر چاپلین هم همراه پدرش در فیلم روشنایی های صحنه همراه پدرش بازی می‌کند. او در بسیاری از فیلم‌هایی که درباره چارلی ساخته شده حضور داشته و درباره او صحبت کرده است. سیدنی در سوم مارس سال 2009 میلادی از دنیا رفت.

همسر سوم چارلی: پائولت گودارد

چاپلین و گودارد در یک سفر در نزدیکی‌‌های چین و ژاپن در سال 1936 میلادی با هم آشنا می‌شوند. آنها دو فیلم هم با یکدیگر دارند. عصر مدرن و دیکتاتور بزرگ. پائولت مادر ناتنی دوست داشتنی برای چارلز و سیدنی شد. با این حال چارلی و پائولت در ژوئن سال 1942 میلادی پس از 6 سال زندگی مشترک از هم جدا شدند.

همسر چهارم چارلی: اونا او نیل

آنها در شانزدهم ژوئن سال 1943 میلادی با هم ازدواج کردند و ثمره این ازدواج هشت فرزند بود. جرالدین لی چاپلین در یکم اوت سال 1944 میلادی به دنیا آمد. جرالدین دختر چاپلین بازیگر معروفی شد و برای اولین بار با بازی در فیلم دکتر ژیواگو شناخته شد. او همچنین در سال 1992 میلادی نقش مادربزرگش را در فیلمی که درباره چارلی چاپلین ساخته بودند بازی کرد. اولین بار او در فیلم روشنایی‌های صحنه با برادرش مایکل و خواهرش جوزفین در ابتدای فیلم ظاهر شد.

مایکل جان چاپلین پسر دیگر چاپلین است که در هفتم مارس سال 1946 میلادی به دنیا آمد. او در ابتدای روشنایی های صحنه بین بچه‌های دیگر حضور داشت و در فیلم یک سلطان در نیویورک نقش پسر فیلم یعنی روپرت مک بی را بازی کرد. جوزفین هانا چاپلین در 28 مارس سال 1949 میلادی به دنیا آمد. ویکتوریا چاپلین در 19 می سال 1951 میلادی، ایگن آنتونی چاپلین در 23 اوت سال 1953 میلادی، جین سسیل چاپلین در 23 می سال 1957 میلادی، آنت امیلی چاپلین در سوم دسامبر سال 1959 میلادی و کریستوفر جیمز چاپلین در هشتم جولای سال 1962 میلادی به دنیا آمدند.

خانه‌های چارلی چاپلین

چاپلین در دوران کودکی‌اش زندگی در خانه‌های بسیاری را تجربه کرد، اما این خانه‌ها یا اجاره‌ای بودند یا اینکه تنها یک اتاق کوچک و بیغوله مانند بودند. یکی از خانه‌های معروف چاپلین در لندن است. او همیشه این خانه را به یاد داشت و بعدها به آن برگشت و از کوچه‌ها و محله‌های آن بازدید کرد. این خانه Pownall Terrace نام داشت.

در طول دوران کاری‌اش او دو خانه دیگر هم عوض کرد. او در ابتدای کارش برای مدت زیادی تنها یک اتاق در لوس آنجلس کرایه کرده بود. او این خانه را خیلی دوست داشت و با اینکه نمی‌دانست کار فیلمبرداری فیلم‌هایش چقدر طول می‌کشد اما همیشه علاقه داشت در همان اتاق اقامت داشته باشد. تنها در دوران ازدواجش با میلدرد هریس خانه تازه‌ای گرفت که بعد از جدایی دوباره به همان اتاقش در لوس آنجلس برگشت. در ادامه دوستانش از او خواستند تا خانه‌ای بهتر برای خودش بسازد و او قبول کرد.

محلی که چارلی در آن خانه‌اش را ساخت بعدها محل زندگی ستاره‌های فیلم‌های صامت شد. کار ساخت خانه چاپلین در سال 1923 میلادی تمام شد. این خانه 14 اتاق، یک استخر و نمای بسیار زیبایی داشت. همچنین بعدها در آن یک زمین تنیس هم ساخته شد که ورزش مورد علاقه چاپلین در تعطیلات بود.

آخرین خانه او در سوئد بود. چارلی و اونا هشت فرزند خود را در این خانه بزرگ کردند. چارلی چاپلین در این خانه و در کریسمس سال 1977 میلادی از دنیا رفت. خانواده او در این خانه زندگی خود را ادامه دادند. امروز این خانه به بنیاد میراث چارلی چاپلین تبدیل شده است.

منبع: www.ednapurviance.org

درباره نویسنده

محسن خسروجردی