ده نکته برای بهتر درس خواندن و موفقیت در امتحانات

ده نکته برای بهتر درس خواندن و موفقیت در امتحانات

درس خواندن نیز مانند هر کار دیگری رمز و رازهای بسیار ساده‌ای دارد که با دانستن آنها می‌توانید از گوهر زمان در راه کسب دانش استفاده کنید. با روش‌هایی که در زیر آمده می‌توان طی فرآیند درس خواندن را ساده‌تر کرد و به سادگی خودتان را برای امتحان آماده کنید.

۱. اهداف را تعیین کنید

اولین گام برای رسیدن به قله موفقیت در درس خواندن و هر کاری تعیین هدف است. داشتن هدف شما را از بی‌راهه رفتن باز می‌دارد. همچنین طی کردن فرآیندی هدفمند کمک می‌کند تا به سادگی بتوانید با خستگی کمتر و انگیزه بیشتر به سمت رسیدن به نتیجه نهایی حرکت کنید.

۲. برنامه‌ریزی کنید

مهمترین گام برای مطالعه موفق، ایجاد نقشه راه و برنامه‌ریزی است. این کار کمک می‌کند تا رسیدن به هدف تعیین شده ساده‌تر شود و با صرف انرژی کمتری به نتیجه مورد نظر برسید. شما به سادگی و با کمی خلاقیت یا الگو قرار دادن برنامه‌های موفق می‌توانید بهترین برنامه‌ریزی را برای درس خواندن و امتحانات خود داشته باشید.

۳. مکان مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید

بهترین مکان برای مطالعه، جایی است که نور و تهویه هوای مناسبی داشته باشد. علاوه بر این دسترسی آسان به منابع مطالعاتی و ثابت بودن، از ویژگی‌های دیگر مکان مطالعه است. البته به روحیه و سلیقه شما بستگی دارد و به همین خاطر بهترین مکان ممکن است اتاق شخصی یا کتابخانه باشد.

۴. زمان مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید

با توجه به شرایط خاص و خصوصیات هر شخص، بهترین زمان برای مطالعه متغیر است. اما مطالعه کردن بعد از صرف غذای چرب و سنگین را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم و به همین خاطر بهتر است روزهای امتحان غذاهای مغذی سبک‌تر بخورید.

۵. منابع مطالعاتی مفید را تهیه کنید

بهترین راهنما برای تهیه منابع مطالعاتی، پشتیبان تحصیلی شماست؛ زیرا از شرایط شما آگاه است و دلسوزانه شما را راهنمایی می‌کند. افراد مطلع و با تجربه‌تر و موفق همیشه بهترین گزینه برای مشاوره تحصیلی هستند و کمک خواستن از آنها گام مهمی در شروع مسیری است که به موفقیت ختم می‌شود.

۶. از چندبرنامگی دوری کنید

داشتن چند برنامه و چند مشاور، بیش از آنکه به شما کمک کند، باعث سردرگمی می‌شود و شما را از راه باز می‌دارد. بهتر است به جای داشتن چند برنامه و مشاور به برنامه‌ای که دقیق تدوین کرده‌اید پایبند باشید و گفته‌های مشاوری که به او اعتماد دارید را بدون نقص انجام دهید.

۷. پایبندی به برنامه را فراموش نکنید

با ارزشترین کارها آن است که با مداومت همراه باشد. به همین خاطر توجه به این نکته که در انجام کارها باید به آن پایبند باشید و سعی کنید بدون مایوس شدن آن را تا آخر انجام دهید. همچنین می‌توانید با ترفندهایی برنامه را طوری طراحی کنید که در آن برای شکست‌ها و عدم پایبندی به برنامه برنامه ریزی شده باشد.

۸. اعتماد به نفس داشته باشید

اعتماد به نفس شما را در ادامه مسیر ثابت قدم می‌کند. البته خود برنامه‌ریزی در ایجاد اعتماد به نفس نقش مهمی دارد، اما در طراحی برنامه‌ هم باید اعتماد به نفس داشته باشید و پس از این مرحله در اجرای برنامه‌ها با اعتماد به نفس بالا می‌توانید، بدون ترس از شکست‌ها به برنامه خود پایبند باشید و مسیر را تا موفقیت ادامه دهید.

۹.  از مطالعه نامنظم و پراکنده پرهیز کنید

یکی از بدترین اتفاقات در حین درس خواندن بی برنامگی و نامنظم بودن است. برای مثال شما سه امتحان مختلف دارید و از همان روز اول همه کتابها را روی هم تلنبار می‌کنید و از هر کتاب چند صفحه می‌خوانید. این کار باعث می‌شود تا تمرکز کافی نداشته باشید و در اکثر مواقع چیز زیادی در حافظه شما نماند. پس سعی کنید به طور منظم و با برنامه دقیق مطالعه کنید.

۱۰. توکل به خدا را فراموش نکنید

عاقبت همه امور به اراده خداوند است و سپردن نتیجه اعمال به او، شما را از نا امیدی نجات می‌دهد و باعث می‌شود با قدرت به راه خود ادامه دهید و از شکست نهراسید؛ زیرا تمام تلاش‌تان را برای رسیدن به هدف به کار بسته‌اید. به یاد داشته باشید که شما زمانی که تمام تلاشتان را کرده باشید اگر نتیجه کامل نگیرید حتما نتیجه‌ای در حد مطلوب و در حد تلاش خود خواهید گرفت.

نویسنده: محمدرضا سرمدیان

منبع: شماره ۵ مجله سرای دانش

درباره نویسنده

محسن خسروجردی