دیدیه دشان مردی که دو بار کاپ جام جهانی را بوسید

دیدیه دشان مردی که دو بار کاپ جام جهانی را بوسید

دیدیه دشان

داستان موفقیت پایانی ندارد. دیشب فینال جام جهانی برگزار شد و همانطور که پیش بینی می‌شد، تیم ملی فرانسه با هدایت دیدیه دشان کاپیتان گذشته این تیم و مربی امروز فرانسه قهرمان جام جهانی شد. دیدیه دشان سومین نفری است که هم به عنوان بازیکن و هم مربی قهرمان جام جهانی شده است.

پیش از دشان ماریو زاگالو بازیکن افسانه‌ای تیم ملی فوتبال برزیل دو بار به عنوان بازیکن در سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ و به عنوان مربی یک بار در سال ۱۹۷۰ قهرمان جام جهانی شده و همچنین فرانتس بکن باوئر با تیم ملی آلمان غربی در سال ۱۹۷۴ به عنوان بازیکن و در سال ۱۹۹۰ به عنوان مربی قهرمان جام جهانی شده است.

فینال تاریخی جام جهانی ۱۹۹۸ میلادی فرانسه از یاد بسیاری از افراد نمی‌رود. شبی تلخ برای دوستداران تیم پر ستاره برزیل که با درخشش بازیکنان فرانسه و به خصوص دروازه بان این تیم در آن زمان، فابین بارتز، نتوانستند دروازه طلسم شده تیم ملی فرانسه را باز کنند. و البته شبی به یادماندنی برای فرانسوی‌هایی که در خانه خودشان با سه گل و درخشش خارق العاده زین الدین زیدان توانستند کاپ را از مدعی قهرمانی بربایند و بر بام جهان بایستند.

دیدیه دشان در جام جهانی ۱۹۹۸ میلادی فرانسه کاپیتان این تیم بود و دیشب در بازی مقابل کرواسی جنگنده به عنوان مربی به دنبال تحقق این آرزو بود که باری دیگر بتواند کاپ قهرمانی مسابقات جام جهانی را بالای سر ببرد. او در خصوص قهرمانی تیمش در بازی دیشب گفته است که این قهرمانی به همان زیبایی قهرمانی تاریخی این تیم در جام جهانی ۹۸ بود.

دشان در کنفرانس خبری پس از بازی بابت شادی بی حد و حصر بازیکنانش و شوخی‌های که با او کردند گفته است: «بازیکنان من خیلی دیوانه بازی در آوردند! من به آنها و روحیه بالایی که دارند افتخار می‌کنم».

دشان در ادامه گفت: «امشب واقعا از زندگی که در ۲۰ سال گذشته داشته‌ام به وجد آمدم. از قهرمانی در جام ۹۸ که برای همیشه در خاطرم ثبت شده تا قهرمانی امشب. کاری که امشب تیم ملی فرانسه انجام داد، به معنای واقعی کلمه زیبا بود». او به بازیکنان خود گفت که زندگی هیچگاه به یک شکل باقی نمی‌ماند و با اینکه آرزو دارم ام باپه همچنان بدرخشد و مسیر قهرمانی را ادامه بدهد اما با اینحال تضمینی برای آن وجود ندارد.

دیدیه دشان در ادامه به بازیکنان خود به شکل غم انگیزی گفت: «من امشب برای قهرمانان خودم متاسفم. البته آنها می‌توانند هر کاری بکنند. با این وجود همه چیز به همین شکل باقی نخواهد ماند، آنها قهرمان جام جهانی هستند. شاید آنها در ادامه بتوانند مقام‌های دیگری کسب کنند اما با اینکه نمی‌خواهم ارزش سایر جام‌ها و مقام‌ها را پایین بیاورم، وقتی به عنوان بازیکن قهرمان جام جهانی می‌شوید، هیچ قهرمانی دیگری شما را خرسند نخواهد کرد».

من امشب برای قهرمانان خودم متاسفم. البته آنها می‌توانند هر کاری بکنند. با این وجود همه چیز به همین شکل باقی نخواهد ماند، آنها قهرمان جام جهانی هستند. شاید آنها در ادامه بتوانند مقام‌های دیگری کسب کنند اما با اینکه نمی‌خواهم ارزش سایر جام‌ها و مقام‌ها را پایین بیاورم، وقتی به عنوان بازیکن قهرمان جام جهانی می‌شوید، هیچ قهرمانی دیگری شما را خرسند نخواهد کرد

او در ادامه این گفتگوی احساسی با بازیکنانش افزود: «خوشحالم که شادی بازیکنان تیم ملی فرانسه را می‌بینم. ام‌باپه تنها ۱۹ سال دارد. امیدوارم او دوباره بتواند قهرمانی جام جهانی را ببیند. او همین حالا هم به عنوان یک بازیکن خودش را تمام و کمال نشان داده است». او در ادامه گفت: «با این وجود کسی از آینده خبر ندارد. بیست سال پیش، دیوید ترزگه و تیری هانری هم ۱۹ سال داشتند. اما هیچکدام از این دو نتوانستند دوباره قهرمانی جام جهانی را ببینند. امروز، بازیکنان من قهرمانان جام جهانی هستند. خوشحالی عمیق و شادی بی حد و حصر خودم را مدیون آنها هستم».

دشان در دفاع از سبک بازی تیم ملی فرانسه گفت: «به طور معمول تیم‌های پر استعداد و پر از بازیکنان حرفه‌ای از نداشتن روحیه و موارد روحی و روانی رنج می‌برند. اما در خصوص تیم ملی فرانسه، من تمام تلاشم را کردم تا این مشکل برطرف شود».

او ادامه داد: «چیزی که مردم به یاد خواهند آورد این است که فرانسه قهرمان جام جهانی شده است، یعنی اینکه ما بهتر از سایرین عمل کرده‌ایم. چیزی که بیش از هرچیز به آن نسبت به خود و تیمم احساس غرور می‌کنم این است که این تیم روحیه کافی برای قهرمانی و ایستادن در این مقام را داشت».

دشان افزود: «جمله‌ای که من بارها به آن تاکید دارم و تکرار می‌کنم، این جمله است: هیچگاه تسلیم نشو. در هر تیمی نقوصی وجود دارد. این تیم هم کامل نیست. اما به جرئت می‌توانم بگویم که تیم ملی فرانسه از نظر روحی و روانی کامل و شایسته قهرمانی بود».

مربی تیم ملی فرانسه در ادامه در حمایت از تیم ملی فرانسه و بازیکنان آن افزود: «ما در این جام جهانی شاهد تیم‌هایی بودیم که بازیکنان تکنیکی داشتند و اما این برای موفقیت یک تیم کفایت نمی‌کند. در نیمه اول این بازی ما خیلی برتری کامل نداشتیم. خیلی‌ها تردید داشتند در قهرمان شدن تیم ملی فرانسه اما ما این کار را انجام دادیم. و حالا تا چهار سال آینده قهرمان جام جهانی هستیم».

دشان معتقد است فینال جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی و باخت این تیم در برابر پرتغال اتفاق خیلی بدی هم نبود و آن شکست باعث شد تا فرانسه آماده قهرمانی در جام جهانی شود. او در این خصوص ادامه می‌دهد: «دو سال پیش، باخت در فینال جام ملت‌های اروپا و از دست رفتن بخت قهرمانی در آن تورنمنت اتفاق تلخی بود. اما شاید اگر ما قهرمان آن مسابقات می‌شدیم، هیچگاه نمی‌توانستیم در جام جهانی موفق ظاهر شویم».

او در ادامه گفت: «ما از آن فینال تلخ درس‌های زیادی گرفتیم. این بار تصمیم گرفتیم با روحیه بیشتر و راحت‌تر بازی کنیم. ما در حال حاضر لایق این پیروزی هستیم و من به بازیکنانم افتخار می‌کنم. به خودم هم افتخار می‌کنم که به چنین مقام بزرگی دست پیدا کردیم».

منبع: www.independent.co.uk

درباره نویسنده

محسن خسروجردی