نکته تستی ریاضی دهم مبحث نمودار و تشخیص دنباله

نکته تستی ریاضی دهم مبحث نمودار و تشخیص دنباله

برای تشخیص این‌که نمودار مربوط به یک دنباله خطی است یا نه باید به تعریف دنباله‌ای با الگوی خطی توجه کنیم. با توجه به اینکه این مبحث در برنامه راهبردی آزمون چهارم آبان کانون فرهنگی آموزش هم آمده است، سعید جلالی، مدرس ریاضی مؤسسه رهپویان، در این ویدئوی آموزشی این مبحث را تشریح می‌کند.

نکته: ابتدا باید تعریف دنباله را بدانیم. دنباله‌ای که الگوی خطی دارد ابتدا باید دنباله باشد و نقطه‌هایی که داده‌ است حتما بر امتداد یک خط باشند.

تست: چه تعداد از نمودارهای زیر مربوط به دنباله‌ای با الگوی خطی هستند.

روش حل: در اولی نقطه‌ها در امتداد یک خط هستند که دانش‌آموزان را به شک می‌اندازد دنباله خطی است، اما این اصلا دنباله نیست. به خاطر اینکه جمله دوم چند تا داریم. دنباله‌ها باید فرمی مثل تابع داشته باشند و نباید خط عمود باشند. به ازای یک مقدار که به دنباله داده می‌شود نمی‌توان چند جمله را تکرار کرد.

بعدی روی امتداد یک خط مایل است و به نظر خیلی خوب است اما این هم دنباله نیست. اشکال این نمودار در نقطه اول آن است که نشان می‌دهد دنباله جمله صفرم دارد. دنباله حتما باید با مقادیر اعداد طبیعی تعریف بشود.

نمودار سوم در امتداد یک خط است و خط افقی از نظر دنباله بودن هیچ مشکلی ندارد. جمله صفرم هم ندارد. اما این هم دنباله نیست. چون جمله سوم داریم اما جمله دوم نداریم. توجه داشته باشید که هیچ ایرادی ندارد دنباله‌ای جمله دوم نداشته باشد اما اگر جمله سوم داریم حتما باید جمله دوم هم داشته باشیم.

جواب تست: گزینه ۱

این ویدئو متناسب با برنامه آزمون چهارم آبان کانون فرهنگی آموزش و درس ریاضی پایه دهم تهیه و تدوین شده است. دانش آموزان با تماشای مجموعه ویدئوهای یک نکته یک تست می‌توانند هر چه بیشتر آماده حضور در آزمون‌های هفتگی کانون بشوند.

 در مجموعه ویدئوهای یک نکته یک تست اساتید برتر مؤسسه رهپویان نکات مهم تست‌های بحث برانگیز آزمون پیش رو را شرح می‌دهند و به دانش‌ آموزان راهنمایی لازم را برای موفقیت هرچه بیشتر در آزمون ارائه می‌دهند.

برنامه راهبردی آزمون قلمچی را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. این برنامه به آزمون‌های نیمسال اول و دوم این مؤسسه آموزشی مرتبط است. گفتنی است ویدئوی آموزشی یک نکته یک تست مرتبط با آزمون نیم سال دوم نیز همزمان با شروع آزمون‌ها در مجله اینترنتی با همان برنامه آموزشی گفته شده قرار می‌گیرد.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی

نظرات (1)

سلام
من خیلی اتفاقی از گوگل اومدم
با اجازتون من اینجا برای دوستمم فرستادم تا بیاد ببینه
ممنون