سوالات جای خالی را چطور پر کنیم؟

سوالات جای خالی را چطور پر کنیم؟

سوالات جای خالی در امتحانات معمولا هم ساده و هم ترسناک هستند. وقتی در امتحان با چنین سوالاتی روبرو می‌شوید، باید حتما جواب درست و کوتاه را بنویسید و نمی‌توانید با شرح دادن و بسط دادن موضوع دبیر را متقاعد کنید که درستان را خوب خوانده‌اید. پاسخ دادن به این سوالات ترفندهایی دارد که در این مطلب به آنها پرداخته‌ایم.

در بسیاری از موارد اولین چیزی که برای پاسخ دادن به سوالات جای خالی نیاز دارید، جزوه‌ای کامل و دقیق است. در صورتی که سر کلاس جزوه کاملی نوشته باشید تقریبا 85 درصد ملزومات چنین سوالاتی برای شما فراهم است. بسیاری از دبیران چنین سوالاتی را از روی صحبت‌های کلاسی و جزوه‌هایشان طراحی می‌کنند.

پس از این مرحله، یعنی نوشتن جزوه خوب، باز هم باید به جزوه رجوع کنید و این بار روش خوب خواندن جزوه را بیاموزید. در صورتی که بتوانید کلمه به کلمه نکات کلیدی دبیر را در جزوه خود وارد کنید، تمامی سوالات جای خالی در اختیار شماست. استراتژی‌ های زیر به شما کمک می‌کند تا سوالات جای خالی را از دل جزوه بیرون بکشید.

استراتژی سوالات جای خالی: یک کلمه را حذف کنید

یکی از بهترین کارکردهای این استراتژی این است که شما را برای هر آزمونی آماده می‌کند. با این روش شما می‌توانید نه تنها به سوالات جای خالی که به هر سوال ساده دیگری هم به سادگی پاسخ بدهید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید.

  • ابتدا جزوه را دقیق بخوانید و زیر کلمات جدید، تاریخ‌های مهم، عبارت‌های مربوط به درس و پر اهمیت و اسامی افراد کلیدی خط بکشید.

  • دور جملاتی که شامل کلمات یا عبارت‌های کلیدی می‌شوند، خط بکشید.

  • جملاتی که در مراحل قبلی جدا کرده‌اید در یک برگه تمیز دوباره بنویسید و حالا جای کلمات یا عبارات کلیدی را خالی بگذارید.

  • در زیر برگه یا در یک برگه جدا همه کلمات جدا شده و مهم را به صورت فهرست‌وار بنویسید. این برگه جدید یا قسمت زیرین برگه‌تان درواقع کلید سوالات شماست.

  • در ادامه سوالات را برای خودتان بخوانید و سعی کنید با مداد کمرنگ پاسخ‌های درست را وارد کنید. البته سعی کنید کمتر به کلید نگاه کنید و در صورتی که جواب به ذهنتان نیامد از کلیدی که درست کرده‌اید، استفاده کنید.

  • حالا جواب‌ها را پاک کنید و دوباره مراحل پاسخ دادن به سوالات را تکرار کنید. خواهید دید که این بار به سادگی می‌توانید به همه سوالات پاسخ بدهید.

  • برای محکم کاری یک بار هم فصل‌های مربوط به جزوه را در کتاب بخوانید تا اگر کلمه و جمله‌ای از جزوه حذف شده یا جا مانده است، وارد کنید و دوباره مراحل را انجام بدهید.

این روش را می‌توانید تا مرحله‌ای که به طور کامل پاسخ‌ها را فراگرفته‌اید، ادامه بدهید.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی

نظرات (4)

محمد شاکری

سوالات جای خالی را چطور پر کنیم
محمد شاکری
آیدی اینستا :
mohamad96.sh

محمد جواد قنبری

سوالاتت جای خالی را چطور پر کنیم
به نام محمد جواد قنبری
mohamadjavad2011

میلاد ضامنی

سوالات جای خالی را چطور پر کنیم
از طرف : میلاد ضامنی
z.m1lad

09392939680

محمد امین ولی خانی سوالات جای خالی را چطور پر کنیم? @mohammad.v.l1379