از سیر تا پیاز کنکور پر ماجرای ۹۷

از سیر تا پیاز کنکور پر ماجرای ۹۷

آزمون ورودی دانشگاه‌های سراسری یا کنکور همه ساله تکرار می‌شود اما این آزمون هرسال با تغییراتی هم همراه است. امسال هم کنکور تغییراتی داشته و در اینجا به بررسی این تغییرات پرداخته‌ایم.

رقابت سنگین در گروه تجربی

در کنکور امسال به گفته مسئولان سازمان سجنش یک میلیون و ۱۱ هزار و ۳۸۴ نفر ثبت نام کرده‌اند که از این بین، تعداد ۵۹۹ هزار و ۱۲۱ نفر معادل ۵۹.۲۴ درصد زن و تعداد ۴۱۲ هزار و ۲۶۳ نفر معادل ۴۰.۷۶ درصد مرد هستند. این تعداد نسبت به آمار ثبت نام در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۲۷ هزار و ۲۵ نفر بیشتر است.

همچنین تعداد ۱۴۴ هزار و ۴۳۷ نفر در گروه ریاضی و فنی، تعداد ۶۴۲ هزار و ۲۲۸ نفر در گروه علوم تجربی، تعداد ۲۰۴ هزار و ۹۳۶ نفر در گروه علوم انسانی، تعداد ۱۲ هزار و ۲۴۹ نفر در گروه هنر و تعداد ۷ هزار و ۵۳۴ نفر در گروه زبان‌های خارجی ثبت نام کرده‌اند.

با توجه به آمار منتشر شده در گروه علوم تجربی از نظر تعداد نسبت به سایر گروه‌های آموزشی رقابت سخت تری وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا شانس قبولی در این رشته پایین‌تر بیاید.

به گفته سازمان سنجش نتیجه‌ی اولیه‌ی آزمون سراسری سال ۹۷ به صورت کارنامه تنظیم شده و در دهه دوم مرداد ماه امسال منتشر می‌شود.

تداخل با ماه رمضان حل شد

خبر خوب اینکه امسال کنکور در روزهای هفتم و هشتم تیر ماه برگزار می‌شود و دیگر مشکل تداخل با ماه رمضان و تیر ماه وجود ندارد. طبق اطلاعیه سازمان سنجش با توجه به اینکه قرار است این آزمون در روزهای هفتم و هشتم تیرماه برگزار شود دیگر مانند سال گذشته برگزاری کنکور تداخلی با ماه رمضان ندارد و نیازی به تغییر زمان برگزاری آزمون نبود.

کنکور سراسری ۹۷ در روزهای پنجشنبه ۷ تیر و جمعه ۸ تیرماه سال ۹۶ برگزار می شود. زمان اعلام نتایج کنکور سراسری هم طبق روال سال‌های گذشته دهه دوم مرداد است. نتایج نهایی کنکور ۹۷ هم دهه سوم شهریور اعلام می‌شود .

حذف کنکور یا شرط معدل؟

از سال ۸۵ تا به امروز که مجلس هفتم رای به حذف کنکور داد، وزارت علوم و سازمان سنجش مانع اجرای این قانون شدند. پس از آن هم آموزش و پرورش همواره به دنبال ادامه یافتن کنکور به طرق مختلف است. تغییر وزیر آموزش و پرورش و تغییر سیاست‌های آموزش عمومی، اجرای کامل حذف قانون حذف کنکور را به سال ۹۳ انداخت. گفتنی است تا قبل از سال ۱۳۹۴ تاثیر معدل در کنکور به صورت تاثیر مثبت بود، یعنی اینکه اگر دانش آموزی معدل پایینی داشت، می‌توانست بدون نگرانی در کنکور شرکت کند و این موضوع هیچگونه تاثیر منفی روی رتبه کنکورش نداشت .

امسال هم سیاست تاثیر معدل اجرا می‌شود. با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش در وبسایت این سازمان میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۷ همانند سال گذشته ۲۵ درصد و به صورت تاثیر مثبت برای شرکت کنندگانی که از سال ۱۳۸۴ به بعد مدرک دیپلم خود را دریافت کردند، است. برای افرادی هم که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد اخذ کردند میزان تاثیر معدل ۵ درصد است.

در سال ۹۴  تاثیر معدل در کنکور سراسری قطعی شد و به دانش آموزان کنکوری آن سال آسیب زیادی وارد شد . این تاثیر حدودا ۲۵ درصد از کل کنکور را شامل می‌شد و علاوه بر آن حدود ۵ درصد از سهم کنکور را معدل پیش دانشگاهی تشکیل می‌داد. در همان سال و در طی شکایت فردی، رای دیوان عدالت اداری به این مضمون صادر شد که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵ لغو شود. در نهایت در سال ۹۵ تاثیر مثبت معدل کتبی سال سوم دبیرستان در کنکور سراسری ۹۵ به تصویب رسید. سال بعد و برای ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ ، ۲۵ درصد تاثیر مثبت معدل دبیرستان و ۵ درصد تاثیر مثبت پیش دانشگاهی در کنکور ۹۶ در نظر گرفته شده بود .

اما سال ۹۷ سالی بود که از آن به عنوان سال حذف کنکور یاد می‌شد. سازمان سنجش در چند سال اخیر به دنبال فراهم آوردن شرایطی است که آزمون کنکور تاثیر کمتری داشته باشد. امسال هم تغییراتی انجام شده. رئیس سازمان سنجش اخیرا گفته که ۱۲ درصد کل رشته‌ها بدون آزمون برگزار و ۲۸ درصد رشته‌های دوره‌های روزانه هم بدون آزمون پذیرش می‌شود. او در ادامه اشاره کرده است که پذیرش در موارد مذکور صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی بوده و ثبت‌نام آن‌ها از ۱۹ تا ۲۳ مرداد ماه انجام می‌شود. مشاور رئیس سازمان سنجش نیز خبر داده بود که کنکور در سال ۹۷ با استانداردهای تازه‌ای قرار است برگزار شود و در دوره جدید نظام آموزشی ۶،۳،۳ ملاک مقطع برگزاری امتحانات نهایی است. نظامی که به گفته مسئولان آموزش و پرورش حاصل بررسی و پژوهش‌های بسیار زیاد کارشناسان آموزش و پرورش و همگام با ۱۲۳ کشور جهان در نظام آموزشی ایجاد شده است.

امسال هم سیاست تاثیر معدل اجرا می‌شود. با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش در وبسایت این سازمان میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۷ همانند سال گذشته ۲۵ درصد و به صورت تاثیر مثبت برای شرکت کنندگانی که از سال ۱۳۸۴ به بعد مدرک دیپلم خود را دریافت کردند، است. برای افرادی هم که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد اخذ کردند میزان تاثیر معدل ۵ درصد است.

چرا معدل کتبی مهم است؟

تاثیر معدل کتبی در کنکور ۹۷ ، ۲۵ درصد به صورت تاثیر مثبت و تاثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی در کنکور سراسری ۹۷ نیز ۵ درصد و به صورت تاثیر مثبت است، این جمله به آن معنی است که معدل‌های دیپلم و پیش دانشگاهی در قبولی متقاضیان نقشی مثبت دارد و این نقش تنها به سود دانش آموز است و نه ضرر او. برای اینکه موضوع را واضح تر توضیح بدهیم باید با مفهوم تراز آشنا شوید.

برای هر دانش آموز به واسطه پاسخ‌های صحیح، غلط یا نزده‌ای که در هر یک از دروس کنکور سراسری دارد یک نمره یا تراز محاسبه می‌شود. این تراز نسبت مستقیمی با میانگین درصدهای کلیه شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد. به همین شکل یک تراز هم برای نمره نهایی هر دانش آموز محاسبه می‌شود. این تراز هم نسبت مستقیمی با میانگین نمرات نهایی شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد.

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم اگر تراز یا نمره دانش آموز بواسطه درصدی که در آن درس زده از تراز یا نمره دانش آموز به واسطه نمره امتحان نهایی‌اش کمتر شد پس نمره نهایی‌اش در آن درس تاثیر خوبی بر نمره کل او در آن درس خواهد گذاشت. در نتیجه معدل شما تاثیر گذار می‌شود. ولی اگر نمره یا تراز داوطلب به واسطه درصدش در کنکور از نمره یا ترازش بواسطه نمره نهایی بیشتر باشد پس نمره نهایی این داوطلب نمی‌تواند تاثیر خوبی بر تراز کل این دانش آموز بگذارد و در نتیجه تاثیر معدل برای این داوطلب بی تاثیر می‌شود.

تاثیر قطعی معدل نیز به آن معناست که در هر دو حال، یعنی در صورت بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز با تاثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی، این معدل را در آمار قبولی ها در نظر می‌گیرند که در این صورت به ضرر دانش آموزان خواهد بود. خوشبختانه با تاثیر مثبت معدل در کنکور ۹۷ مواجه هستیم .

لازم به ذکر است که تاثیر معدل در کارنامه‌ی اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب مشخص می‌شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ هیچ تاثیری ندارد.

همچنین به گفته توکلی در آزمون سراسری سال ۹۷ دارندگان دیپلم نظام قدیم، بدون توجه به نوع دیپلم و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی و یا فارغ التحصیل پیش دانشگاهی بدون توجه به نوع مدرک پیش دانشگاهی با توجه به رشته های تحصیلی مورد علاقه خود که در جداول شماره ۲ تا ۶ دفترچه راهنمای شماره یک درج شده است، می توانند منحصرا متقاضی یکی ازگروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر، و یا زبان های خارجی شوند و در تقاضا نامه اینترنتی ثبت نام آن را ثبت کنند.

طبق روال هر سال هر داوطلب می‌تواند در ۳ کنکور ثبت نام و شرکت کند. داوطلب با توجه به رشته تحصیلی خود باید در یکی از رشته های ریاضی، تجربی یا انسانی شرکت کند و در صورت دلخواه و داشتن شرایط لازم می‌تواند در یکی از رشته‌های شناور زبان یا هنر ثبت نام کند. البته در صورت تمایل می‌تواند در هر دو رشته شناور نیز ثبت نام کند.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی