شرکت اپل قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸

شرکت اپل قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸

تیم ملی آرژانتین

جام جهانی فوتبال با همه زیبایی‌ها و اتفاقاتی که دارد فرصت بزرگی است برای کمپانی‌های مختلف تا محصولات خود را تبلیغ کنند. در این بین برخی از شرکت‌ها برای این تبلیغات هزینه‌ای نمی‌پردازند. هدفون‌های بیتس و ایرپاد که از محصولات اپل هستند در این جام جهانی بدون هیچ هزینه‌ای تبلیغ می‌شوند.

در جام جهانی ۲۰۱۴ میلادی تخمین زده شد حدود ۳ میلیارد نفر در سراسر جهان این مسابقات را تماشا کردند و فیفا اعلام کرد در مجموع حدود ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از تبلیغات درآمد داشته است. با اینحال شرکت اپل در جام جهانی امسال به صورت نامحسوس و ارزان‌تری محصولات خود را تبلیغ می‌کند. این شرکت بدون آنکه هزینه‌ای برای نمایش برند خود در حین بازی بدهد، شاید به صورت تصادفی، از طریق بازیکنان تبلیغ می شود.

در این دوره از مسابقات جام جهانی تصاویر مختلفی از بازیکنان تیم‌های ملی کشورهای مختلف مشاهده می‌شود که از هدفون‌های بیتس و گوشی‌های بی سیم ایرپاد استفاده می‌کنند. فیفا قوانین سختگیرانه‌ای در خصوص نمایش برندها دارد و به این دست تبلیغات بازاریابی کمین یا غافلگیرانه می‌گوید و با بازیکنانی که از کمپانی مورد نظر هزینه دریافت کرده باشند تا محصولات آنها را تبلیغ کنند، برخورد می‌کند. به همین خاطر بازیکنانی که هدفون‌های بیتس را به گوش دارند معمولا نماد این کمپانی را روی محصول مورد نظر می‌پوشانند.

با این وجود هر دو برند بیتس و ایرپاد ظاهری منحصر به فرد دارند که حتی با پوشش نماد آنها می‌توان کمپانی سازنده را شناسایی کرد. البته پنهان کردن نماد بیتس در جام جهانی ۲۰۱۴ میلادی برای شرکت اپل یک امتیاز به حساب می‌آمد و چند ماه بعد که اپل این شرکت را خرید، ایرپادها با توجه به ظاهر منحصر به فردشان کاملا برگ برنده این کمپانی شدند.

این محصول کوچک ۱۶۰ دلاری یکی از معدود محصولات شرکت اپل است که هیچ نمادی از اپل بر روی آن مشاهده نمی‌شود. اما با دیدن آنها روی گوش بازیکنان غیر ممکن است کسی این محصول را با محصولات سایر شرکت‌ها اشتباه بگیرد. اپل تولیدات ایرپادها را همچنان در قالب محصولات و تجهیزات جانبی انجام می‌دهد و به نسبت سایر محصولات از این دست مثل ساعت‌ها و آی پادهایی که تولید می‌کند، ایرپاد توانسته از سال ۲۰۱۶ میلادی که به بازار عرضه شد، به خوبی جای خودش را در میان محصولات سایر رقبا پیدا کند.

گستردگی استفاده از محصولات اپل در بین بازیکنان تیم‌های ملی حاضر در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ میلادی باعث شد تا این شرکت کمپینی با عنوان عکسبرداری از جام جهانی با آیفون ۱۰ راه بیاندازد. در زیر تصاویری از بازیکنان مطرح جام‌جهانی قرار داده شده است. بازیکنانی که از هدفون بیتس و ایرپاد که هر دو از محصولات کمپانی اپل هستند، استفاده می‌کنند.

گیرمو اوچوا، گلر مکزیک که از ایرپاد استفاده می‌کند

گیرمو اوچوا

خاویر ارناندس بازیکن دیگر مکزیک که ایرپاد به گوش دارد

گیرمو اوچوا

هافبک آلمانی، یولیان دراکسلر، در حال خارج شدن از هواپیما با هدفون اپل

یولیان دراکسلر

مهاجم موفق بلژیک روملو لوکاکو از هدفون بیتس استفاده می‌کند.

روملو لوکاکو

جسی لینگارد بازیکن تیم ملی انگلیس درحالی که ایرپاد به گوش دارد آماده تمرین برای بازی مرحله نیمه نهایی می‌شود.

جسی لینگارد

دو بازیکن دیگر انگلستان کایل واکر و دنی ولبک هم از ایرپاد استفاده می‌کنند.

کایل واکر و دنی ولبک

هم تیمی دیگر انگلیسی‌ها مارکوس رشفورد از بیتس استفاده می‌کند.

مارکوس رشفورد

بازیکنان تیم آرژانتین از هر دو محصول بیتس و ایرپاد استفاده می‌کنند اما در این بین لیونل مسی بهترین بازیکن جهان ترجیح داده تا از هیچ کدام استفاده نکند.

تیم ملی آرژانتین

همانند مسی، کریستین رونالدو نیز از هیچ کدام استفاده نمی‌کند اما هم تیمی‌های او ایرپاد به گوش دارند.

کریستین رونالدو

نیمار بازیکن درخشان تیم ملی فوتبال برزیل هم که در این دوره عملکرد ضعیفی از خود نشان داد به نظر می‌آید از طرفداران ایرپاد است.

نیمار

ویلیان هم تیمی نیمار به نظر می‌آید که با محصولات قدیمی تر و سیم دار اپل راحت تر است و همچنان از این محصولات استفاده می‌کند.

ویلیان

منبع: www.qz.com

درباره نویسنده

محسن خسروجردی