تخفیف ویژه
چطور فرصت دوران جمع بندی کنکور را از دست ندهیم | رهپویان دانش واندیشه

چطور فرصت دوران جمع بندی کنکور را از دست ندهیم

چطور فرصت دوران جمع بندی کنکور را از دست ندهیم

استرس در روزهای جمع بندی

در دوران جمع‌ بندی تقريبا همه دانش‌آموزان دغدغه مشتركي دارند: فاصله كوتاهی تا كنكور مانده است و هنوز كتابهایی را نخوانده يا نيمه‌كاره گذاشته‌ام. اگر فرصت را صرف خواندن مباحث باقيمانده كنيم، تسلط خود را بر آنچه تاكنون خوانده‌ايم از دست مي‌دهيم و اگر به فكر تسلط بر موضوعات مطالعه‌ شده باشيم، با مطالبی كه تاكنون فرصت نكرده‌ايم بخوانيم چه كنيم؟

بگذاريد پرسشي را طرح كنيم: اگر كنكور را دو ماه به عقــب بيندازند، آيا قول می‌دهيد دو هفته مانده به كنكور مجددا اين دغدغه را نداشته باشيد؟ مسلما نه! حتی اگر بيشتر از دو ماه هم كنكور عقب بيفتد، باز هم همين دغدغه، مشكل محوری عده زيادی از دانش‌آموزان است. خوب! پس چاره چيست؟

مثالی بزنيم:

از صبح به باغ ميوه‌ای رفته‌ايم تا سيب بچينيم و عصر، بار كاميون‌ها كنيم تا به سردخانه ببرند. تا عصر سخت كار كرده‌ايم و هر یک به فراخور حال خويش، مقداري سيب چيده‌ايم. حال اطلاع مي‌دهند كاميون‌ها آمده‌اند و فقط دو ساعت وقت داريم سيب‌ها را بار كنيم. كدام راه عاقلانه‌تر است؟

رهپویان دانش و اندیشه، ناشر برتر دیجیتال، برای شما در این روزهای پایانی جمع بندی را ساده‌تر کرده. با فیلم‌های جمع بندی رهپویان به سادگی و بدون اتلاف وقت می‌توانید آماده آزمون کنکور 97 شوید. همچنین در ماه مبارک رمضان، دانش‌آموزان روزه دار با فیلم‌های آموزشی بهتر‌ و با انرژی کمتری می‌توانند جمع بندی کنند. برای تهیه دی‌وی‌دی های جمع بندی به قسمت فروشگاه رهپویان مراجعه کنید.

هنوز به چيدن مقدار بيشتری سيب ادامه دهيم يا آنچه را كه چيده‌ايم در جعبه بگذاريم و بار كاميون‌ها كنيم؟ اگر به چيدن ادامه دهيم، مسلم است كه مقدار سيب بيشتری خواهيم داشت؛ اما وقتي سرگرم اين كار هستيم، كاميون‌ها مي‌روند و سيب‌ها بر زمين مي‌مانند و خواهند گنديد.

يعنی همه حاصل كارمان يا بخش مهمی از آن، از بين خواهد رفت. در حالي كه اگر بتوانيم در فرصت باقيمانده، همه سيب‌ها را «جمع‌آوری» و بار كاميون‌ها كنیم، تمام حاصل خود را از آن خويش كرده‌ايم.

اكنون نيز بايد همه آنچه را خوانده‌ایم، از آن خويش كنيم؛ يعني بر آن مسلط شويم. وسوسه مطالعه مباحث جديد در دوران جمع بندي، منجر به از دست دادن تسلط بر بخش مهمي از آموخته‌ها خواهد شد و نتيجه مطلوب را در كنكور نخواهيم گرفت. پس مصممتر از هميشه براي «دوران جمع بندی» آماده شويد.

نویسنده: عطاءالله غبرایی

منبع: شماره 239 مجله آزمون

درباره نویسنده

محسن خسروجردی