استراتژی‌های کاربردی برای موفقیت در امتحانات

استراتژی‌های کاربردی برای موفقیت در امتحانات

موفقیت در امتحانات

ایام امتحانات است و همه دانش‌آموزان سخت مشغول کلنجار رفتن با جزوات خود هستند. امتحان دادن استراتژی‌‌هایی دارد که با کمک آنها می‌توانید در امتحانات نتیجه بهتری بگیرید. اگر شما هم این روزها درگیر امتحانات هستید حتما ادامه مطلب را بخوانید.

 استرس و تشویش داشتن در روزهای نزدیک به امتحان چیز عجیبی نیست و باید بدانید که همه دانش‌آموزان جهان در این ایام همین حس را دارند. موارد زیر به شما کمک می‌کنند تا در امتحانات بتوانید عملکرد بهتری از خود نشان بدهید.

شب امتحانی نباشید

اگر بتوانید زمانی مشخص را برای درس خواندن انتخاب کنید و به طور منظم مطالعه داشته باشید هیچ وقت درگیر شب امتحان نمی‌شوید و بر عکس شب امتحان برای شما خیلی هم دوست داشتنی و آرام می‌شود. در صورتی که در طول سال درست مطالعه کرده باشید، شب امتحان تنها کافیست جزوه‌ها و مطالب را مرور کوتاهی کنید و وقتی ببینید به مطالب تسلط دارید، انگیزه زیادی هم برای امتحان روز بعد پیدا می‌کنید.

آماده روز امتحان شوید

بهتر است حتما شب امتحان وسایل مورد نیاز برای امتحان را کنار بگذارید. حتما برای امتحان به دو یا سه خودکار و مداد نیاز دارید و همچنین یک پاکن خوب به همراه داشته باشید. در صورتی هم که امتحان ریاضی دارید اگر معلم اجازه می‌دهد با خود ماشین حساب به همراه داشته باشید. ساعت مچی هم ابزار مهمی است که باید به همراه داشته باشید و همچنین آدامس هم داشته باشید که بتوانید با جویدن آن از استرس خود بکاهید.

موفقیت در امتحانات

از نظر فیزیکی آماده باشید

تلاش کنید تا شب قبل از امتحان خوب خوابیده باشید. همچنین باید به خورد و خوراک خودتان هم توجه کنید و مواد مغذی بخورید. از زیاد خوردن و خودن غذاهای سنگین هم پرهیز کنید. در ضمن حتما قبل از شروع امتحان سری هم به سرویس بهداشتی بزنید و اگر امکانش بود به همراه خود یک بطری آب هم داشته باشید.

در مورد نحوه امتحان اطلاعات کسب کنید

حتما از نحوه امتحان گرفتن معلم خود قبل از امتحان سوال بپرسید. به طور معمول دانش‌آموزان معمولا از اساتید و معلمان خود این سوال را می‌پرسند که امتحان قرار است به چه شکلی برگزار شود. سر جلسه در خصوص نحوه برگزاری امتحان سوال بپرسید و از سوال پرسیدن هیچ وقت نترسید. اطلاعاتی که در خصوص امتحان به دست می‌آورید به شدت می‌توانند در موفقیت شما در آزمون تاثیرگذار باشند.

سوال پرسیدن حتی سر امتحان عیب نیست

اگر در خصوص سوالات ابهام دارید حتما از معلم خود یا مراقب سوال بپرسید. معلم یا مراقب ممکن است پاسخ سوال شما را به صورت خصوصی یا برای همه بچه‌های کلاس توضیح بدهد. از این کار خجالت نکشید، چون ممکن است بسیاری از دانش‌آموزان همان سوال را داشته باشند. به سوالاتی که دیگران هم می‌پرسند و توضیحاتی که معلم یا مراقب می‌دهد خوب توجه کنید.

موفقیت در امتحانات

نفس عمیق فراموش نشود

اگر حس می‌کنید که دچار استرس و ترس شده‌اید، چند ثانیه‌ای قلم و خودکار را روی میز بگذارید و چندبار نفس عمیق بکشید. انجام چندباره این کار در طول امتحان باعث می‌شود تا ذهن‌تان آرام شود و اکسیژن به خون شما وارد شود. هرچقدر سر امتحان آرام تر و راحت‌تر باشید، نتیجه بهتری می‌گیرید.

سوالات را با دقت بخوانید

گاهی اوقات معلم‌ها سوالهایی را می‌دهند که شما انتظار روبرو شدن با آنها را دارید و در این صورت باید با دقت بخوانید و قطعا به سادگی با کمی تمرکز می‌توانید پاسخ بدهید. اگر فکر می‌کنید که سوالی مبهم است و سخت می‌توانید مفهوم آن را درک کنید از معلم یا مراقب حتما سوال بپرسید تا سوال را واضح‌تر توضیح بدهند. مواردی مثل غلط تایپی یا بد بودن چاپ برگه‌های امتحان هم شامل این موضوع می‌شوند.

برای سوالات چند گزینه‌ای و صحیح و غلط استراتژی داشته باشید

سوال را به طور کامل بخوانید و در صورت نیاز مسیر حل آن را یک بار در چک نویس کامل بروید. اگر پاسخ بدست آمده به سرعت بدست نمی‌آید ممکن است بخواهید قید حل آن را بزنید تا پس از حل سوالات آسان دوباره به آن برگردید. روشی که در فایل ویدئویی تکنیک‌های کاربردی برای موفقیت سر آزمون کنکور کامل توضیح داده شده است.

اگر سوال چندگزینه‌ای است تمامی انتخاب‌هایی که دارید بررسی کنید و بهترین و نزدیک ترین گزینه‌ای که حدس می‌زنید انتخاب کنید. در خصوص سوالات صحیح و غلط هم سعی کنید با کمی هوش به خرج دادن جواب را پیدا کنید. برای مثال معمولا گزینه‌هایی که در آنها همیشه یا هرگز آمده غلط هستند.

کلمات کلیدی را دریابید

این روش در ویدئوی آموزش تکنیک ضربدر و منها به طور کامل توضیح داده شده است. سوال را با دقت بخوانید و مبحث درسی آن را پیدا کنید. کلمات کلیدی مثل توضیح بدهید یا شرح بدهید و مقایسه کنید، کلمات و عبارات مهمی هستند. افکار خودتان را روی چک نویس بیاورید و بهترین پاسخ را انتخاب کنید. البته مراقب وقت امتحان هم باشید. در شرح پاسخ‌ها به جزئیات بیشتر از کلیات توجه کنید. معلم‌ها و اساتید جزئیات را بیشتر از کلیات می‌پسندند.

مراقب باشید دانش‌آموزان دیگر حواستان را پرت نکنند

اگر سر جلسه امتحان دیدید که سایر دانش‌آموزان دارند حواس شما را پرت می‌کنند حتما به مراقب اطلاع بدهید تا جو کلاس را آرام کند. بهتر است برگه دیگران را نگاه نکنید چون این کار اصلا کمک زیادی به شما نمی‌کند. یا اگر سایر دانش‌آموزان زودتر از سر جلسه امتحان بلند شدند استرس نگیرید.

برخی از دانش‌آموزان وقت زیادی برای امتحان نمی‌گذارند و این اصلا ربطی به نتیجه امتحان ندارد و ممکن است نتیجه خوبی هم نگیرند. حتما با آرامش بیشتری امتحان بدهید و به دنبال مسابقه دادن نباشید و پس از پاسخ به همه سوالها حتما کل پاسخ‌ها را مرور کنید.

به نتیجه فکر نکنید

پس از مرور پاسخ‌ها و بیرون رفتن از سالن امتحان دیگر به نتیجه فکر نکنید. حتی اگر فکر می‌کنید که امتحان را خراب کرده‌اید، هنوز امتحانات دیگری هم دارید که نباید روحیه‌تان را از دست بدهید. پس از امتحان بهتر است کارهایی بکنید که حال شما را خوب کند. برای مثال ورزش کنید یا به موزیک گوش بدهید و بروید سراغ سایر کارهای روتینی که انجام می‌دهید.

منبع: www.intelligent.com

درباره نویسنده

محسن خسروجردی