نقش افزایش ساعت مطالعه در نتیجه آزمون

نقش افزایش ساعت مطالعه در نتیجه آزمون

مطالعه و افزایش ساعت مطالعه دو مقوله‌ جداگانه هستند. همه ما سعی می‌کنیم ساعت مطالعه‌مان را افزایش دهیم تا حجم زیاد منابع را پوشش دهیم. قطعا افزایش ساعت مطالعه، كه رابطه مستقیمی با همت و تلاش دارد، تأثیر بسزایی در رشد و افزایش تراز خواهد داشت.

شاید ٢٤ ساعت شبانه‌روز برای مطالعه همه منابع، كافی نباشد اما برای مطالعه منابع مفید و مؤثر وقت كافی داریم. با اجرای چند تكنیك ساده می‌توانیم بازدهی خوبی داشته باشیم.

برای مطالعه وقت تعیین كنید

از روز قبل برنامه مشخصی برای مطالعه داشته باشید. به این ترتیب ذهن‌تان از قبل آمادگی خواهد داشت و هنگام شروع، كمتر بهانه‌جویی می‌كند. پیشنهاد می‌كنم اگر به مدرسه می‌روید، درس‌های همان روز و پیشخوانی درس‌های فردا را در اولویت قرار دهید.

همیشه كنارتان یك كتاب باشد

همنشینی با كتاب، تأثیر زیادی در كسب عادت به مطالعه خواهد داشت. پس از مدتی خواهید دید دوری از كتاب چقدر برایتان سخت می‌شود. حتی زمان استراحت هم کتاب گزینه خوبی می تواند باشد.

زمان خاصی را به طور ثابت مخصوص ناهار، شام، فوق برنامه و خواب در نظر بگیرید. به این ترتیب زمان مطالعه‌تان نیز ثابت می‌شود. تكرار باعث می‌شود تا عادات شما سریع‌تر شکل بگیرد.

از تلویزیون، تلفن همراه و اینترنت فاصله بگیرید

این یک تصمیم منطقی و كاملا ممكن است. این سرگرمی‌های جذاب، تأثیری در آینده شما نخواهند داشت، مگر اینكه از آنها به صورت كنترل شده و در راستای اهداف آموزشی استفاده كنید.

مطالعه را به تجربه‌ای دلپذیر تبدیل كنید

مثلا هنگام مطالعه چای بنوشید یا خوراكی مورد علاقه‌تان را بخورید و پس از مطالعه، به خاطر تلاش و ساعتی كه مطالعه مؤثر داشتید به خودتان پاداش بدهید. به این ترتیب برای مطالعه لحظه شماری خواهید كرد. البته مراقب باشید تمركز در مطالعه را فدای تفریح نكنید. در مورد كتا‌ب‌هایی كه مطالعه كردید مطلب بنویسید و آن را در اختیار دیگران قرار دهید. چند جمله كفایت می‌كند. این كار به شما انگیزه و دید دقیق‌تری به مطالعه كتاب یا كتاب‌های دیگر می‌دهد.

نویسنده: هادی نوربخش

منبع: شماره 8 مجله سرای دانش

درباره نویسنده

محسن خسروجردی