نقش افزایش ساعت مطالعه در نتیجه آزمون

نقش افزایش ساعت مطالعه در نتیجه آزمون

مطالعه و افزایش ساعت مطالعه دو مقوله‌ جداگانه هستند. همه ما سعی می‌کنیم ساعت مطالعه‌مان را افزایش دهیم تا حجم زیاد منابع را پوشش دهیم. قطعا افزایش ساعت مطالعه، که رابطه مستقیمی با همت و تلاش دارد، تأثیر بسزایی در رشد و افزایش تراز خواهد داشت.

شاید ٢۴ ساعت شبانه‌روز برای مطالعه همه منابع، کافی نباشد اما برای مطالعه منابع مفید و مؤثر وقت کافی داریم. با اجرای چند تکنیک ساده می‌توانیم بازدهی خوبی داشته باشیم.

برای مطالعه وقت تعیین کنید

از روز قبل برنامه مشخصی برای مطالعه داشته باشید. به این ترتیب ذهن‌تان از قبل آمادگی خواهد داشت و هنگام شروع، کمتر بهانه‌جویی می‌کند. پیشنهاد می‌کنم اگر به مدرسه می‌روید، درس‌های همان روز و پیشخوانی درس‌های فردا را در اولویت قرار دهید.

همیشه کنارتان یک کتاب باشد

همنشینی با کتاب، تأثیر زیادی در کسب عادت به مطالعه خواهد داشت. پس از مدتی خواهید دید دوری از کتاب چقدر برایتان سخت می‌شود. حتی زمان استراحت هم کتاب گزینه خوبی می تواند باشد.

زمان خاصی را به طور ثابت مخصوص ناهار، شام، فوق برنامه و خواب در نظر بگیرید. به این ترتیب زمان مطالعه‌تان نیز ثابت می‌شود. تکرار باعث می‌شود تا عادات شما سریع‌تر شکل بگیرد.

از تلویزیون، تلفن همراه و اینترنت فاصله بگیرید

این یک تصمیم منطقی و کاملا ممکن است. این سرگرمی‌های جذاب، تأثیری در آینده شما نخواهند داشت، مگر اینکه از آنها به صورت کنترل شده و در راستای اهداف آموزشی استفاده کنید.

مطالعه را به تجربه‌ای دلپذیر تبدیل کنید

مثلا هنگام مطالعه چای بنوشید یا خوراکی مورد علاقه‌تان را بخورید و پس از مطالعه، به خاطر تلاش و ساعتی که مطالعه مؤثر داشتید به خودتان پاداش بدهید. به این ترتیب برای مطالعه لحظه شماری خواهید کرد. البته مراقب باشید تمرکز در مطالعه را فدای تفریح نکنید. در مورد کتا‌ب‌هایی که مطالعه کردید مطلب بنویسید و آن را در اختیار دیگران قرار دهید. چند جمله کفایت می‌کند. این کار به شما انگیزه و دید دقیق‌تری به مطالعه کتاب یا کتاب‌های دیگر می‌دهد.

نویسنده: هادی نوربخش

منبع: شماره ۸ مجله سرای دانش

درباره نویسنده

محسن خسروجردی