نکته تستی عربی یازدهم مبحث اسم تفضیل

نکته تستی عربی یازدهم مبحث اسم تفضیل

یکی از سوالات پرتکرار در آزمون‌های درس عربی پایه یازدهم پیدا کردن اسم تفضیل است، مبحثی ساده که اگر نکته آن را بدانید به راحتی می‌توانید به آن پاسخ بدهید. با توجه به اینکه این مبحث در برنامه راهبردی آزمون چهارم آبان کانون فرهنگی آموزش هم آمده است، عمّار تاج‌بخش، مدرس عربی مؤسسه رهپویان، در این ویدئوی آموزشی این مبحث را تشریح می‌کند.

تست: عین کلمه «خیر» لیست اسم التفصیل:

ترجمه: کلمه خیر را مشخص کنید که اسم تفصیل نیست.

۱) تفکر ساعه خیر من عباده سبعین سنه!

ترجمه: ساعتی تفکر بهتر از عبادتی هفتاد ساله است!

۲) خیر الناس من یساعد الناس!

ترجمه: بهترین مردم کسی است که به مردم کمک کند!

۳) فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره!

ترجمه: هر کس ذره‌ای کار نیک انجام دهد نتیجه‌اش را می‌بیند!

۴) لیله القدر خیر من الف شهر!

ترجمه: شب قدر بهتر از هزار ماه است.

اسم تفصیل چیست؟

اسم تفصیل همان صفت «تر» یا «ترین» است که بر وزن افعل یا فُعلی می‌آید. افعل برای مذکر و فُعلی برای مؤنث. مثل اکبر و کبری. یک نکته خیلی خوب در کتاب درسی در خصوص خیر و شر آمده است. اگر خیر و شر معنی تر و ترین بدهد اسم تفصیل‌اند. اما اگر معنی خوبی و بدی بدهند اسم تفضیل نیستند. بر همین اساس به تست پاسخ می‌دهیم.

جواب: گزینه ۳

در گزینه اول خیر به معنی بهتر است پس اسم تفصیل است. در دومی هم خیر به معنای ترین است پس اسم تفصیل محسوب می‌شود. در سومی خیر به معنی نیک یا خوب به کار رفته است و اسم تفصیل نیست. پس در گزینه یک، دو و چهار خیر اسم تفصیل است و در گزینه سوم اسم تفصیل نیست. پس جواب گزینه ۳ است.

این ویدئو متناسب با برنامه آزمون چهارم آبان کانون فرهنگی آموزش و درس عربی پایه یازدهم تهیه و تدوین شده است. دانش آموزان با تماشای مجموعه ویدئوهای یک نکته یک تست می‌توانند هر چه بیشتر آماده حضور در آزمون‌های هفتگی کانون بشوند.

 در مجموعه ویدئوهای یک نکته یک تست اساتید برتر مؤسسه رهپویان نکات مهم تست‌های بحث برانگیز آزمون پیش رو را شرح می‌دهند و به دانش‌ آموزان راهنمایی لازم را برای موفقیت هرچه بیشتر در آزمون ارائه می‌دهند.

برنامه راهبردی آزمون قلمچی را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. این برنامه به آزمون‌های نیمسال اول و دوم این مؤسسه آموزشی مرتبط است. گفتنی است ویدئوی آموزشی یک نکته یک تست مرتبط با آزمون نیم سال دوم نیز همزمان با شروع آزمون‌ها در مجله اینترنتی با همان برنامه آموزشی گفته شده قرار می‌گیرد.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی