همه ماموریت‌ها به سوی خورشید

همه ماموریت‌ها به سوی خورشید

مطالعه خورشید

این روزها خبر ماموریت ناسا به خورشید که معروف است به ماموریت پارکر حسابی داغ است. اما بد نیست بدانید که پیش از این ماموریت، ناسا ماموریت‌های دیگری هم به مقصد خورشید داشته است. این ماموریت‌ها بر می‌گردد به سال 2001 میلادی که اولین ماموریت انجام شد.

ماموریت جنسیس(2001 تا 2004)

جنسیس اولین فضاپیمایی بود که توانست بادهای خورشیدی را ثبت کند. این فضاپیما به مدت سه سال مدار خورشید را دور زد و پس از آن به زمین بازگشت. در بازگشت به زمین با توجه به اینکه چتر آن باز نشد فرود سختی داشت. همچنین پژوهشگران در این پژوهش دریافتند که ممکن است زمین از مواد تشکیل دهنده سحابی دیگری با ستاره‌ای غیر از خورشید چ تشکیل شده باشد.

فضاپیمای سوهو(1995 تا اکنون)

سوهو فضاپیمایی است که با همکاری آژانس فضایی اروپا و ناسا برای مطالعه خورشید به فضا پرتاب شد. این فضاپیما در دوم دسامبر سال 1995 میلادی به منظور یک ماموریت سه ساله به فضا پرتاب شد اما سال‌های ماموریت آن به مراتب بیشتر شد تا به داده‌های بیشتری دست پیدا کند. این فضاپیما به مدت 11 سال در خصوص ساختار خورشید اطلاعات بسیاری را مخابره کرده و به دانشمندان کمک کرده است تا به شکل بهتری فوران‌های خورشیدی را پیش‌بینی کنند.

فضاپیمای تریس(1998 تا 2010)

هدف اصلی تریس این بود که در خصوص میدان‌های مغناطیسی و پلاسما که در سطح خورشید فعال هستند تحقیق کند. این فضاپیما همچنین به دانشمندان کمک کرد تا ساختار هندسی و دینامیک قسمت بالایی اتمسفر خورشید را مطالعه کنند. دانشمندان از طریق این داده‌ها به اطلاعات بیشتری در خصوص طبیعت اتمسفر خارجی خورشید که به لایه کرونا معروف است، دست پیدا کردند.

فضاپیمای اولیس(1990 تا 2009)

اولین ماموریتی چندجانبه بین ناسا و سازمان فضایی اروپا به نام اولیس نامگذاری شد که به منظور مشاهده هلیوسفر، ماده‌ای تحت تاثیر خورشید در فضا، به سوی این ستاره فرستاده شد. اولیس به مدت 18 سال دور مدار خورشید چرخید. در این ماموریت برای اولین بار پرتوهای کیهانی کهکشانی مشخص شد.

فضاپیمای یوکو(1991 تا اکنون)

یوکو فضاپیمایی ژاپنی است که به منظور مطالعه خورشید به مقصد این ستاره به آسمان پرتاب شد. این فضاپیما توانست خورشید را با اشعه ایکس عکسبرداری کند. برخی از کشفیات این فضاپیما نشان می‌دهند که شعله‌های خورشیدی خاصیت پدیده اتصال مجدد مغناطیسی دارند که از طریق میدان مغناطیسی خورشید تشکیل می‌شوند.

ادامه دارد…

درباره نویسنده

محسن خسروجردی