پیشرفت فناوری چه تاثیری روی جام جهانی گذاشته است

پیشرفت فناوری چه تاثیری روی جام جهانی گذاشته است

داوری

پیشرفت‌های فناورانه از بسیاری جهات و به خصوص داوری در جام جهانی تاثیر گذاشته است. دیدار فرانسه و استرالیا و برد فرانسه به مدد فناوری داور ویدئویی و سیستم تشخیص گل هوشمند نقطه عطفی در طول تاریخ برگزاری جام جهانی بود. در این مطلب به این نکته می‌پردازیم که پیشرفت فناوری چه تاثیری روی جام جهانی داشته است.

توپ فوتبال از چه زمانی سیاه و سفید شد؟

اولین بار در جام‌ جهانی ۱۹۶۶ میلادی در کشور انگلستان از توپ دو رنگ سیاه و سفید استفاده شد. توپی که در آن زمان مردم می‌توانستند با تلویزیون‌های سیاه و سفید خود بهتر ببینند. همان سال اولین سالی بود که جام جهانی با پخش ماهواره‌ای به طور همزمان به ۷۵ کشور مخابره شد و این نیاز وجود داشت که مردم بهتر بتوانند فوتبالها را از تلویزیون‌های خانگی‌شان تماشا کنند. در جام جهانی سال ۱۹۷۰ میلادی، آدیداس توپی جدید با طراحی بهتر ساخت که ۱۲ خانه سیاه و سفید داشت و در تلویزیون‌ها بهتر از توپ قبلی دیده می‌شد.

پیشرفت‌های فناورانه اخیر در جام جهانی

اسپری‌های خط کشی مخصوص داوران در سال ۲۰۱۴ میلادی برای اولین بار در جام جهانی مورد استفاده قرار گرفتند. از این اسپری‌ها برای مشخص کردن محل قرار دادن توپ و همچنین محل قرار گرفتن دیوار دفاعی هنگام زدن ضربه‌های آزاد استفاده می‌شود. البته در همان سال فناوری پیچیده‌تری برای تشخیص گل شدن یا نشدن توپ هم ایجاد شد که به نسبت این اسپری‌ها بسیار پیشرفته‌تر بودند.

در جام جهانی امسال از فناوری‌های حرفه‌ای تری استفاده می‌شود. سیستم تشخیص گل حالا به صورت ساعت مچی هوشمندی طراحی شده که داورها روی مچ خود می‌بندند و در صورت عبور توپ از خط دروازه و گل شدن توپ این ساعت ویبره می‌رود و علامت گل روی آن ظاهر می‌شود. این ساعت هوشمند که داور بیگ بنگ نامیده می‌شود توسط شرکتی سوئیسی ساخته شده است. داور ویدئویی یا سیستمی که تحت VAR شناخته می‌شود، یکی از پیشرفت‌های جذاب جام جهانی امسال به حساب می‌آید. سیستمی که باعث شد دیدار فرانسه و استرالیا به نفع فرانسه به پایان برسد.

توپ فیفا 2018

درس‌هایی که باید از فناورانه شدن جام جهانی گرفت

استفاده از فناوری در جام جهانی همواره مخالفان و موافقان بسیاری داشته است. شاید جالب باشد که بدانید فیفا یکی از سرسخت ترین مخالفان استفاده از فناوری‌های جدید در جام جهانی بوده است و به تازگی دارد به استفاده از فناوری روی خوش نشان می‌دهد. همه کسانی که اهل ابتکار و کارهای نو هستند حتما با این مخالفت‌ها آشنایی دارند. با این حال از پیشرفت‌های فناورانه در جام‌های جهانی می‌توان درس‌های بسیاری گرفت که در این جا به چهار مورد از آنها می‌پردازیم.

پروژه‌ها را در ابتدا در مقیاس کوچک و پایلوت عملیاتی کنید

قبل از استفاده اسپری در جام جهانی ۲۰۱۴ از این روش در تورنمنت‌های کوچک و بازی‌های باشگاهی در سال ۲۰۱۱ میلادی استفاده شد. پس از آن داورها موافقت خودشان را با این روش جدید اعلام کردند و در ادامه فیفا نیز با ایجاد این تغییر در جام جهانی ۲۰۱۴ موافقت کرد.

فناوری را به شکل کاربرپسند طراحی کنید

نوع طراحی اسپری‌ها به شکلی است که به راحتی می‌توان در یک بازی فوتبال از آن استفاده کرد. همچنین سیستم تشخیص گل به سادگی کمک می‌کرد تا با تشخیص حرکت توپ توسط دوربین‌ها به داور آلارم گل شدن توپ داده شود. البته ساعت‌های هوشمند امسال کار را از این هم ساده تر کرده و محوطه دروازه‌ها با سنسورهای هوشمند طراحی شده و آلارم گل را به داور ارسال می‌کند. در گذشته فیفا می‌خواست برای حل مسئله تشخیص گل توسط داور را با قرار دادن چند کمک داور در پشت دروازه‌ها حل کند.

فناوری مسئله نیست و تغییر است

طرفداران فوتبال به چند دلیل همواره با اضافه شدن فناوری به مسابقات مخالف بودند. دلایل آنها از این قرار است:

فناوری باعث می‌شود تا بکری و شکل سنتی فوتبال را از بین می‌برد

استفاده از فناوری‌های جدید باعث ایجاد وقفه‌های حوصله سر بر در طول بازی‌ها می‌شود

فناوری باعث سلب اختیار از داور می‌شود

با فناوری می‌توان از لحظات سخت کاست

از جام جهانی ۲۰۱۰ تا جام جهانی ۲۰۱۴ مهمترین چالش فیفا درست کردن سیستمی بود که با آن بتوان عبور توپ از خط دروازه را تشخیص داد. در جام جهانی سال ۲۰۱۰ میلادی زمانی که گل انگلستان با اشتباه داوری پذیرفته نشد، لحظه‌ای سخت برای طرفداران این تیم بود. فیفا تا آن زمان نسبت به ایجاد فناوری برای تشخیص گل شدن توپ مقاومت می‌کرد و این بازی باعث شد تا با ایجاد این امکان کنار بیاید.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی

نظرات (5)

محمد شاکری

پیشرفت فناوری چه تاثیری روی جام جهانی گذاشت
محمد شاکری
mohamad96.sh

محمد جواد قنبری

عنوان :‌پیشرفت فناوری چه تاثیری بر روی جام جهانی گذاشت ؟
به نام: محمد جواد قنبری
mohamadjavad2011

میلاد ضامنی

تیتر‌: پیشرفت فناوری چه تاثیری بر روی جام جهانی گذاشت ؟
توسط : میلاد ضامنی
آیدی اینستاگرام :‌‌ z.m1lad

09392939680

محمد امین ولی خانی پیشرفت فناوری چه تاثیری روی جام جهانی گذاشته است @Mohamad.v.l1379

    09392939680

    محمد امین ولی خانی پیشرفت فناوری چه تاثیری روی جام جهانی گذاشته است @mohammad.v.l1379