ده حقیقت که شاید درباره اسپم ها یا ایمیل های گروهی ندانید

ده حقیقت که شاید درباره اسپم ها یا ایمیل های گروهی ندانید

اسپم امروز چهل ساله شد. سوم می برابر با 13 اردیبهشت روزی است که اولین اسپم یا همان پیام یا ایمیل گروهی آزار دهنده در اینترنت فرستاده شد. به همین مناسبت در این مطلب شما را با چند نکته درباره این فعالیت آزار دهنده اینترنتی آشنا می‌کنیم.

اسپم، یا ایمیل ناخواسته فله‌ای، پیامی آزار دهنده است که ممکن است فکر کنید چیز مهمی نیست و نکته مهم و جذابی درباره آن وجود ندارد. اما اشتباه می‌کنید. اسپم‌ ها بخش بزرگی از اینترنت را تشکیل می‌دهند و بسیار قابل توجه هستند. جالب است بدانید که جهان هنوز پس از چهار دهه نتوانسته راهی برای خلاص شدن از شر این پیام‌های آزار دهنده پیدا کند. در ادامه نکاتی را درباره این فعالیت اینترنتی آزار دهنده می‌خوانید، که شاید با آنها آشنا نباشید.

1. تاریخ تولد اسپم

اسپم یا ایمیل آزار دهنده گروهی قبل از ساخت کامپیوتر هم وجود داشته است. در سال 1846 میلادی گروهی از هنرمندان از پیام‌‌های فله‌ای برای ارسال تلگراف استفاده کردند تا برای کار هنری خود سرمایه گزار جذب کنند. این اولین باری بود در تاریخ که از این شیوه برای تبلیغات و جذب سرمایه استفاده می‌شد.

2. ارسال اولین ایمیل گروهی ناخواسته

اولین ایمیل گروهی ناخواسته در تاریخ سوم می سال 1978 میلادی ارسال شد. این ایمیل‌ها را گری تورک، مدیر فروش سیستم‌های کامپیوتری، ارسال کرد. او در یک پیام جمعی به حدود 400 نفر در آرپانت، سیستمی که قبل از اینترنت زیرنظر وزارت دفاع آمریکا فعالیت می‌کرد، آگهی فروش فرستاد. این ایمیل گروهی باعث فروش 13 میلیون دلاری شرکت شد اما شکایت شرکت‌های دیگر را نیز به همراه داشت. یک دهه بعد ایمیل گروهی ناخواسته بعدی ارسال شد.

3. اسپم یا کنسرو گوشت

عنوان اسپم از روی یک محصول فرآوری شده گوشتی انتخاب شده است. داستان این محصول غذایی هم به جالبی داستان اسپم اینترنتی است. اولین کنسرو اسپم در سال 1937 در فروشگاه‌ها عرضه شد. عده‌ای معتقدند نام این محصول از روی کلمه گوشت تند شده گرفته شده است. این محصولات غذایی آماده کنسروی در زمان جنگ جهانی هم به عنوان جیره غذایی به سربازان داده می‌شد. به خصوص در بین سربازان آمریکایی و در جنگ جهانی دوم به کل کشورهای درگیر در جنگ عرضه شد و تقریبا این برند غذایی برای همه شناخته شد. این محصولات به قدری در جنگ جهانی دوم معروف شدند که مارگارت تاچر نخست وزیر وقت بریتانیا از آن به عنوان خوراک لذیذ جنگی یاد کرده است.

4. اسپم به عنوان تبلیغ گروهی آزاردهنده

اواخر دهه 1980 میلادی اسپم به عنوان تبلیغ آزاردهنده و تکراری که به صورت همزمان به چند نفر ارسال می‌شود، شناخته شد. اعضای یک گروه چت در آن زمان که MUD نام داشت تعداد قابل توجهی پیام تکراری منتشر کردند که باعث مختل شدن کار گروه شد.

5. انتخاب عنوان اسپم برای اولین بار

در تاریخ سی و یکم مارس سال 1933 میلادی تولید کننده نرم‌افزاری، ریچارد دپوو، تصادفا پستی را به صورت تکراری 200 بار به یک گروه خبری آنلاین فرستاد که باعث مختل شدن گروه شد. یکی از اعضای MUD ایمیل ارسال شده را اسپم نامید و از آن زمان به بعد این واژه عنوانی شد برای نامیدن این ایمیل گروهی ناخواسته.

6. اولین ارسال ایمیل ناخواسته به طور عمدی

اولین ایمیل ناخواسته عمدی در تاریخ دوازدهم آوریل سال 1994 میلادی ارسال شد. این ایمیل توسط گروهی از وکلای آمریکایی و تبلیغ فعالیت آنها در زمینه صدور 6 هزار گرین کارت ارسال شد. و در سال 1998 میلادی واژه اسپم وارد دیکشنری آکسفورد شد. از نظر فنی زمانی یک ایمیل اسپم به حساب می‌آید که هم فله‌ای ارسال شده باشد و هم ناخواسته باشد.

7. ارسال اسپم ها با استفاده از بوتنت

بوتنت که از دو کلمه ربات و نتورک ساخته شده است، اولین بار در سال 2003 میلادی برای ارسال دسته جمعی ایمیل‌های تکراری استفاده شد. قبل از بوتنت ها برای ارسال اسپم یک نفر باید از روی ایمیل و لیست دوستانش به همه افراد ایمیل را ارسال می‌کرد. در سال 2004 میلادی بیل گیتس پیش بینی کرد که اسپم تا دو سال بعد به طور کامل از بین خواهد رفت.

8. ضرری که اسپم ها می‌زنند

طبق آمار جهانی، اسپم ها سالانه حدود 130 میلیارد دلار در هدر رفتن انرژی و بهره‌وری در کار تاثیر می‌گذارند. همچنین جالب است بدانید که عمده اسپم‌ ها به موضوع سلامت و بهداشت، فناوری اینترنت، تجاری و آموزشی اختصاص دارند. بدافزارهای فیشینگ و باج‌افزارها بیشترین میزان محتوای ایمیل های گروهی را تشکیل می‌دهند.

9. کشورهایی که بیشترین اسپم را دارند

امریکا اولین کشور در زمینه تولید اسپم است و پس از آن کشورهای دیگر به ترتیب چین، روسیه، اکراین و ژاپن قرار دارند. کشورهایی که بیشترین بات تولید کننده اسپم را دارند به ترتیب کشورهای هندوستان، چین، ویتنام، روسیه و ایران هستند. در سال 2018 میلادی میزان ارسال روزانه اسپم حدود 413 میلیارد تخمین زده شده است. همچنین جالب است بدانید، 85.2 درصد ایمیل‌ هایی که ارسال می‌شوند، اسپم هستند.

10. اسپم در سایر ابزارها

اسپم تنها یک ایمیل آزار دهنده نیست. اسپم ها در هر رسانه متن محور الکترونیکی مثل وبلاگ ها، تلفن ها، شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجوگر پیدا می‌شوند. اما اسپم ها اسامی متفاوت دارند. مثلا اسپم در مسنجرهایی مثل اسکایپ اسپیت هم نامیده می‌شود و در موبایل به آنها اسپم اس ام اس می‌گویند. اسپمرها معمولا خیلی از مجازات قانونی نمی‌ترسند. تا کنون تعداد کمی محاکمه شده‌اند. موردی که خیلی رسانه‌ای شده بر می‌گردد به سال 2016 میلادی که «استنفورد والاس» معروف به سلطان اسپم به سی ماه زندان و بیش از 310 هزار دلار جریمه نقدی به خاطر ارسال 27 میلیون اسپم به نیمی از کاربران فیس بوک مجازات شد.

درباره نویسنده

محسن خسروجردی